Naše myšlienky, pocity a skúsenosti z nás robia to, kým sme – individuálne bytosti. Na vyjadrenie vlastného Ja používame nespočetné množstvo spôsobov. Najčastejšie používame reč ako spôsob komunikácie, tí kreatívnejší využívajú pero, spev, tanec, hru, hudobné nástroje či kresbu. V tomto článku sa poďme pozrieť práve na komunikáciu kresbou či maľbou. Poďme nahliadnuť do sveta Graffiti umenia.
Prečítajte si tiež: Prichádza generácia, ktorá zmení svet k lepšiemu?
Základom je T A G
Graffiti umenie vo svojej podstate nemá počiatok. Je skutočne zložité definovať vôbec, čo do tohto umenia zaradiť a čo už nie. Všeobecne sa za grafit považuje TAG. Znamená to, že graffiti umelec sa snaží namaľovať svoje meno alebo pseudonym na nejakú stenu. Práve tento tag vyjadruje to, kým daný jedinec je. Svojím vlastným štýlom sa snaží odlíšiť od ostatných graffiti umelcov. Keďže v prípade graffiti umenia ide o vyjadrenie vlastného Ja svojím podpisom, skutočne je veľmi ťažké nájsť počiatky vzniku tohto spôsobu komunikácie. Veľký bum však nastal v 80. rokoch minulého storočia v New Yorku, odkiaľ sa graffiti umenie rozšírilo do celého sveta. Z pouličného písania podpisov jednoduchým štýlom a fixkou sa tohto umenie zmenilo v prepracované farebné diela, ktoré v mnohým prípadoch môžeme označiť pojmom STREET ART. Street art k podpisom pridáva maľovanie rôznych mozaík, nápisov či lepenie plagátov.
3D TAG
S graffiti umením sa stretávame aj v uliciach našich miest. Pri pohľade na mnohé z nich my, bežní ľudia, nemáme ani šajnu o čom skutočne sú. Nevidíme ich výpovednú hodnotu. Občas môžeme mať pocit, že ide o žargón mladej generácie vandalov. Ako sme si už však uviedli, graffiti umenie je vyjadrením vlastného ja tým najjedinečnejším spôsobom, ktorý graffiti umelca odlíši od tých ostatných. Za najdokonalejšie z graffiti sa považuje PIECE. V tomto prípade už hovoríme o plnohodnotnom umeleckom diele. V piece badáme filin (farebná výplň), outline (obťah), shadows (tiene), baground (pozadie). Práve vďaka týmto prvkom sa tag graffiti umelca stáva trojrozmerným.
Viac o ceste vlakom južnou trasou sa dozvieš tu
Keď ilegalita víťazí nad kvalitou
Samozrejme, na to, aby obrazec umelca vyzeral dobre, potrebuje umelec dostatok času na jeho realizáciu. Je určite náramne zložité vyjadriť sa krásne na miestach, kde je to ilegálne. Graffiti umelci musia bojovať so zákonom, ktorí nedovoľuje poškodzovať cudzí majetok. Aj z toho dôvodu väčšina stien našich miest vyzerá ako počarbaná škôlkarmi a nie zrelými graffiti umelcami. V graffiti scéne však nachádzame aj legálne miesta, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť skutočnú krásu tohto umenia. V Bratislave ide napríklad o Jurajov dvor či ihriská v Ružinove. Rôzne umelecké vyobrazenia graffiti umelcov nájdeme v Bratislave aj na uliciach ako je Vazovova, podchod na Zochovej či miesta, ako Matadorka v Rači alebo „metro“ v Petržalke.
Najkrajšie diela takýchto umelcov môžeme registrovať v prípade realizácie graffiti jamu, ktoré sa realizuje pravidelne v rôznych mestách na Slovensku. Práve pri takýchto akciách môžu mladí graffiti umelci predviesť svoj talent úplne legálne širokej verejnosti. Môžu ukázať, že graffiti nie sú len narýchlo namaľovanými čarbanicami, ale umením, ktoré dokáže skrášliť naše mestá.
Graffiti ako prínos pre spoločnosť
Aj naša redakcia zastáva názor, že graffiti umenie by mohlo byť pozitívnym prínosom pre našu spoločnosť. Mnohé miesta chátrajú a potrebujú obnovu vonkajšej fasády. Majitelia priestorov či mesto na to nemá peniaze. Prečo nedať príležitosť práve takýmto umelcom? My im ponúkneme priestor a oni nám ho za to skrášlia. Myslíme si, že niekedy je vzájomná spolupráca lepšou cestou a aj z negatívneho javu dokážeme vyťažiť to pozitívne – mnohokrát stačí málo, len zmeniť pohľad na vec.
redaktori napísali:
Čerpali sme z:
- Všetko o Graffiti – Čo je vlastne Graffiti (estranky.sk)
- Star a.k.a. Stopwar: Graffiti writeri by mali rešpektovať nepísané pravidlá (artattack.sk)
- KULTÚRNA IDENTITA PRÍSLUŠNÍKA SUBKULTÚRY GRAFFITI (aerosolart.sk)
- V Bratislave nie je veľa miest, kde môžeš robiť graffiti legálne. Čo ti hrozí, ak posprejuješ verejnú stenu? | REFRESHER.sk
- Jam – Čo to vlastne znamená? (dnes24.sk)
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár