Regionoviny
Postreh! Cesta vlakom je nepríjemná.

 AKTUALITY
  • Bratislava: Na toaletu sa dostanete už aj v Sade Janka Kráľa Verejné toalety v Sade Janka Kráľa boli dlhodobo zanedbané a viac ako desať rokov zatvorené. Po mesiaci a pol intenzívnych prác odovzdávame návštevníčkam a návštevníkom sadu bezplatné a slušné verejné...
  • Názor: Zdravie za grajciar? Nechce sa mi po pravde neustále viesť ťažké filozofie o očkovaní. Vždy som názoru toho, že sa jedná o slobodnú vôľu jednotlivca. V poslednom období sa mi začína enormne čistiť...
  • Folklórna Bystrica ponúkne pestrý štvordňový program Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Od 5. do 8. augusta ich na banskobystrickom...
  • Najväčším lákadlom severovýchodu Slovenska v lete je voda Silnými stránkami cestovného ruchu na Severovýchode Slovenska sú voda, kúpeľníctvo, hory, história a kultúra. V lete však suverénne najviac láka voda. Stálicami v tejto ponuke a významným lákadlom cestovného ruchu sú liečivé minerálne...
  • Nitra: Kto získa typickú cenu festivalu – ozembuch ? Medzinárodný akademický folklórny festival je tu už čoskoro, koná sa v dňoch  5. – 8. júla 2021. Pod drobnohľadom 7-člennej medzinárodnej poroty sú súťažné choreografie 16 súborov. Slovensko, Česko, Maďarsko...
Postreh! Cesta vlakom je nepríjemná.
27 júna
11:40 2021

Slovensko je nádherná krajina. Bohužiaľ, jej jednotlivé časti sú rozvíjané diametrálne odlišne. Ja vám môžem priblížiť južnú časť našej malebnej krajinky. Väčšinu svojho života som prežil na Gemeri. Ten je známy nádhernou prírodou, vysokou mierou nezamestnanosti, slovensko-maďarsko-rómskou kultúrou, chudobou, zlými cestami a bohatou históriou. V tomto článku vám priblížim ďalší aspekt Gemera – cestu vlakom.

Prečítajte si: Kam na výlet toto leto? Kliknite tu.

Naivita cestujúceho

Tí, ktorí cestu vlakom v tomto smere nezažili, prišli o jednej z najhorších zážitkov svojho života. Jediným pozitívom je výhľad z okna na bohato zdobenú prírodu južného Slovenska. Všetko to ostatné však túto cestu vlakom znepríjemňuje.

Vlakovú dopravu som nútený využívať ja a mnoho stoviek ďalších ľudí. V mojom prípade ide o dva roky pravidelnej cesty tými istými dvoma spojmi. Ide o smer BA – KE s výstupom v Plešivci a opačne, KE-BA s nástupom v Plešivci. Moje prvé cesty Gemeranom som vnímal v pozitívnom svetle a snažil som sa vlakovú spoločnosť pochopiť. Meškanie vlaku či zlá hygiena toaliet mi nevadili až do takej miery ako dnes – po viac ako dvoch rokoch pravidelného využívania tejto služby. Keďže patrím medzi zvedavých ľudí, kládol som otázky o tejto vlakovej situácii nie len v rozhovoroch s pasažiermi, ale aj zamestnancom ZSSK, ktorých som stretol vo vlaku či na staniciach. Odpovede zamestnancov zrejme nikoho neprekvapia. Havarijný stav koľajníc či nevhodné užívanie toaliet pasažiermi vlaku.

Čas mi však ukázal, že oprava koľajníc a s tým spojené výluky nepomohli k náprave meškania. Rovnako som zistil, že vlaková hygiena toaliet vôbec nie je závislá od toho, či je vlak na začiatku alebo na konci svojej cesty, a teda či už viezol alebo neviezol pasažierov. Stav toaliet je dokonca vždy rovnaký ktorýkoľvek deň v týždni. Rozhovory s ostatnými cestujúcimi ma v mojom vzniknutom názore len utvrdili. Dozvedel som sa, že tento havarijný stav pretrváva oveľa viac, ako dva roky. Niektorí cestujúci mi dokázali zmraziť úsmev vtedy, keď mi povedali, že v týchto vlakoch sa nič nezmenilo posledných dvadsať rokov.

Prečítajte si: Fotografie z východu. Kliknite tu.

Rezignácia

A tak nejako som po niekoľkých cestách rezignoval aj ja. Prijal som, že vlakové meškanie tridsať minúť je úplnou samozrejmosťou. Taktiež som pochopil, že meškanie, ktoré trvá hodinu a niekedy viac taktiež nie je v južnom ťahu ničím výnimočným. Presne vtedy som sa rozhodol niesť so sebou také knihy, ktoré neprečítam skôr, ako uplynie šesť a pol hodinová cesta. Práve kniha je jedna z ďalších mála vecí, ktoré dokážu cestu vlakom spríjemniť. V tomto letnom období som však pochopil, že to nie je pravda.

Leto vo vlaku

Predstave si extrémne horúčavy, povinnosť nosiť rúško počas celej cesty vlakom, žiadnu klimatizáciu a nízku hygienickú starostlivosť o toalety vlaku. Cestu vlakom v takýchto podmienkach nikomu neodporúčam. Bohužiaľ, toto je každodenná realita mnohých z nás. Pri mojej poslednej jazde som sa necítil o nič lepšie, ako pečené mäsko, ktoré bolo z rúry vybraté po šiestich hodinách.

Nepravdivá reklama

K vysloveniu svojho názoru nahlas ma však nedonútil ani tak môj nepríjemný pocit, ktorý sprevádza moju cestu vlakom dvakrát do mesiaca už dva roky, ale reklama v televízii. Práve tam sa vlaková spoločnosť aktuálne prezentuje ako jedna z najčistejších a najviac bezpečných foriem cestovania v aktuálnej covidovej situácii. Moja skúsenosť však svedčí o opaku. Minimálne na južnom ťahu sa táto reklama zdá viac ako nepravdivá.

Vlakovú spoločnosť som sa teda rozhodol kontaktovať na ich oficiálnej Facebook stránke. Tam som im vyjadril svoju skúsenosť a už len čakám na odpoveď, o ktorej vás budem informovať.

Ja spoločne s mnohými ďalšími cestujúcimi pevne verím, že aj ZSSK registruje nevhodné podmienky cestovania južným ťahom Slovenska, a pre skvalitnenie svojich služieb sa rozhodne rázne zakročiť. Myslím si, že vždy je čo zlepšovať a nie je správne, aby cestujúci rovnakej hodnoty, ktorí využívajú južný ťah boli akokoľvek diskriminovaní oproti cestujúcim, ktorí si môžu užívať cestu vlakom severnou časťou nášho Slovenska.

Prečítajte si: Od Júla nastanú v Bratislavskej doprave zmeny. Kliknite tu.O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.Iné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

Odoberaj novinky z Regionovín

KALENDÁR

august 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Partner

Zdravie a krása