Regionoviny
Postreh! Cesta vlakom je nepríjemná.

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Postreh! Cesta vlakom je nepríjemná.
27 júna
11:40 2021

Slovensko je nádherná krajina. Bohužiaľ, jej jednotlivé časti sú rozvíjané diametrálne odlišne. Ja vám môžem priblížiť južnú časť našej malebnej krajinky. Väčšinu svojho života som prežil na Gemeri. Ten je známy nádhernou prírodou, vysokou mierou nezamestnanosti, slovensko-maďarsko-rómskou kultúrou, chudobou, zlými cestami a bohatou históriou. V tomto článku vám priblížim ďalší aspekt Gemera – cestu vlakom.

Prečítajte si: Kam na výlet toto leto? Kliknite tu.

Naivita cestujúceho

Tí, ktorí cestu vlakom v tomto smere nezažili, prišli o jednej z najhorších zážitkov svojho života. Jediným pozitívom je výhľad z okna na bohato zdobenú prírodu južného Slovenska. Všetko to ostatné však túto cestu vlakom znepríjemňuje.

Vlakovú dopravu som nútený využívať ja a mnoho stoviek ďalších ľudí. V mojom prípade ide o dva roky pravidelnej cesty tými istými dvoma spojmi. Ide o smer BA – KE s výstupom v Plešivci a opačne, KE-BA s nástupom v Plešivci. Moje prvé cesty Gemeranom som vnímal v pozitívnom svetle a snažil som sa vlakovú spoločnosť pochopiť. Meškanie vlaku či zlá hygiena toaliet mi nevadili až do takej miery ako dnes – po viac ako dvoch rokoch pravidelného využívania tejto služby. Keďže patrím medzi zvedavých ľudí, kládol som otázky o tejto vlakovej situácii nie len v rozhovoroch s pasažiermi, ale aj zamestnancom ZSSK, ktorých som stretol vo vlaku či na staniciach. Odpovede zamestnancov zrejme nikoho neprekvapia. Havarijný stav koľajníc či nevhodné užívanie toaliet pasažiermi vlaku.

Čas mi však ukázal, že oprava koľajníc a s tým spojené výluky nepomohli k náprave meškania. Rovnako som zistil, že vlaková hygiena toaliet vôbec nie je závislá od toho, či je vlak na začiatku alebo na konci svojej cesty, a teda či už viezol alebo neviezol pasažierov. Stav toaliet je dokonca vždy rovnaký ktorýkoľvek deň v týždni. Rozhovory s ostatnými cestujúcimi ma v mojom vzniknutom názore len utvrdili. Dozvedel som sa, že tento havarijný stav pretrváva oveľa viac, ako dva roky. Niektorí cestujúci mi dokázali zmraziť úsmev vtedy, keď mi povedali, že v týchto vlakoch sa nič nezmenilo posledných dvadsať rokov.

Prečítajte si: Fotografie z východu. Kliknite tu.

Rezignácia

A tak nejako som po niekoľkých cestách rezignoval aj ja. Prijal som, že vlakové meškanie tridsať minúť je úplnou samozrejmosťou. Taktiež som pochopil, že meškanie, ktoré trvá hodinu a niekedy viac taktiež nie je v južnom ťahu ničím výnimočným. Presne vtedy som sa rozhodol niesť so sebou také knihy, ktoré neprečítam skôr, ako uplynie šesť a pol hodinová cesta. Práve kniha je jedna z ďalších mála vecí, ktoré dokážu cestu vlakom spríjemniť. V tomto letnom období som však pochopil, že to nie je pravda.

Leto vo vlaku

Predstave si extrémne horúčavy, povinnosť nosiť rúško počas celej cesty vlakom, žiadnu klimatizáciu a nízku hygienickú starostlivosť o toalety vlaku. Cestu vlakom v takýchto podmienkach nikomu neodporúčam. Bohužiaľ, toto je každodenná realita mnohých z nás. Pri mojej poslednej jazde som sa necítil o nič lepšie, ako pečené mäsko, ktoré bolo z rúry vybraté po šiestich hodinách.

Nepravdivá reklama

K vysloveniu svojho názoru nahlas ma však nedonútil ani tak môj nepríjemný pocit, ktorý sprevádza moju cestu vlakom dvakrát do mesiaca už dva roky, ale reklama v televízii. Práve tam sa vlaková spoločnosť aktuálne prezentuje ako jedna z najčistejších a najviac bezpečných foriem cestovania v aktuálnej covidovej situácii. Moja skúsenosť však svedčí o opaku. Minimálne na južnom ťahu sa táto reklama zdá viac ako nepravdivá.

Vlakovú spoločnosť som sa teda rozhodol kontaktovať na ich oficiálnej Facebook stránke. Tam som im vyjadril svoju skúsenosť a už len čakám na odpoveď, o ktorej vás budem informovať.

Ja spoločne s mnohými ďalšími cestujúcimi pevne verím, že aj ZSSK registruje nevhodné podmienky cestovania južným ťahom Slovenska, a pre skvalitnenie svojich služieb sa rozhodne rázne zakročiť. Myslím si, že vždy je čo zlepšovať a nie je správne, aby cestujúci rovnakej hodnoty, ktorí využívajú južný ťah boli akokoľvek diskriminovaní oproti cestujúcim, ktorí si môžu užívať cestu vlakom severnou časťou nášho Slovenska.

Prečítajte si: Od Júla nastanú v Bratislavskej doprave zmeny. Kliknite tu.O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.Iné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása