Regionoviny
Alfa je tu už od roku 2010 a zmení svet

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Alfa je tu už od roku 2010 a zmení svet
20 marca
15:10 2021

Za posledných sto rokov sa náš svet zmenil. Evolučná teória, ktorá je dnes obhajovaná ako jedna z najlepších vysvetlení vzniku a vývoja ľudstva tvrdí, že ľudstvo sa formuje do svojej lepšej verzie. Ňou je dnes generácia Alfa. Môžeme s ňou však súhlasiť alebo dnešná doba otriasa základnmi tejto teórie?

Trvalo to sto rokov

Počas uplynulého storočia svet prešiel tými najrôznejšími celospoločenskými zmenami. Primárne sa zmenila hodnotová orientácia každého jedného z nás. Zmenili sme sa ekonomicky, politicky, kultúrne, právne, sociálne aj osobnostne. Generácie, známe ako stratená, tichá či baby boomers, bojovali za stabilitu. Prežili vojny a riešili ich následky. Ich prvoradým cieľom bolo vystavať uholný kameň – zachrániť holý ľudský život. Po nich prichádzajú majstri našich dní. Generácie známe ako XYZ, alebo tiež ako husákove deti, milenialisti či zoomeri. Generácie druhej polky minulého storočia panujú naším dňom. Na pevnom základe vystavali steny. Ich život už nie je len bojom o prežitie. Vnímajú dôležitosť svojej vlastnej rodiny či dôstojnosť každého jedného z nás. Všetky tieto generácie sa spolupodielal na lepšej budúcnosti. Trvalo to jedno celé storočie, ale podarilo sa. Výsledkom ich snaženia je dnes generácia, ktorá sa rodí, aby ovládla svet – generácia Alfa.

Rok 2010 prináša pozitívne predikcie

Screenedžeri či generácia skla. Aj takto je známa generácia posledného desaťročia. Na svet prichádzajú už od roku 2010 a ich cieľom je uchopiť panstvo do svojich rúk. Ide o potomkov generácie Y a Z, čiže milénia listov a zoomerov. Tieto deti dnes nie sú staršie ako 12 rokov, no už v tak rannom veku menia minulosť na prežitok a prichádzajú s novou etapou nášho bytia. Sú tými, ktorých svet nazýva Alfou, pretože sú tými, ktorí zmenia svet.

Čím sa táto generácia vyznačuje? Aké sú ich základné atribúty? Skutočne môžeme očakávať, že svet speje do svojej lepšej podoby alebo môžeme očakávať to najhoršie? Poznatky, ktoré boli zatiaľ pozorovaním získané, majú kladný charakter.

Emocionálna inteligencia spolupracuje

Hneď od začiatku je potrebné vyzdvihnúť zmysel tejto generácie pre racionálne uvažovanie, ktorý je však spájaný s prvkami ľudskosti. Racionálne uvažovanie ide ruka v ruke s emocionálnou inteligenciou. Generácia Alfa má v prvom rade čas. Čas informácie nie len získať, ale aj prijať a pochopiť. Nemusí už tráviť hodiny nad knihami, aby získala informácie. Táto generácia rovnako nemusí prečítať desiatky kníh, aby našla aj iné názory či získala ucelený prehľad o problematike. Od tohto je uchránená. K informáciám a ucelenému prehľadu sa dostane omnoho rýchlejšie, ako pokolenia pred ňou. Z toho dôvodu má čas nad vecou aj uvažovať a vytvoriť si svoj vlastný názor. Ich názory sú teda výsledkom nie len naučeného, ale aj kritického uvažovania a vlastného citového zafarbenia. Sú výsledkom skúmania rôznych príbehov z rôznych končín sveta. Ich názory môžeme považovať za najpremyslenejšie.

Právo na sebaurčenie

Zlepšenie nevidíme len v nazeraní na svet, ale rovnako aj vo vzťahu k sebe a k svojmu okoliu. Stretávajú sa s tou najpestrejšou rozmanitosťou, aj to je dôvod ich zvýšenej miery pre toleranciu či rešpektovanie rozmanitosti životného štýlu a názorov. Dokážu lepšie porozumieť sebe a svojím pocitom. Omnoho lepšie sa dokážu zaradiť a pochopiť svoju identitu, a to kým sú. Dokážu vnímať, že vo svete nie sú sami. Táto tolerancia a pozitívny vzťah k iným ich zároveň núti k utuženiu vzťahov so svojimi vlastnými rodičmi. Už generácia Y a Z sa považuje za priekopníkov humanity a najnovších technológií. Z toho dôvodu tieto generácie vôbec nie sú cudzie deťom druhého desaťročia našej doby. Generácia Alfa vytvára svet v spolupráci s predošlými generáciami, nie v ich bojkote. Ba práve naopak, prináša so sebou omnoho silnejšie aspekty humanity.

Ich vnímanie sveta je omnoho priateľskejšie. Dokážu vnímať svet v dúhových farbách. Dokážu registrovať nie len široké spektrum farieb, a teda rozmanitosť ľudskej populácie, ale nachádzajú odtiene aj vo svete čiernom alebo bielom. Je pre nich nepredstaviteľné, aby niekto zasahoval do práv iného na sebaurčenie. Za samozrejmosť považujú voľbu vlastného životného štýlu. Omnoho lepšie dokážu porozumieť existencii rôznych sexuálnych orientácií či kultúr. Je to generácia, ktorá si vo zvýšenej miere cení úprimnosť oproti falošnému správaniu sa v živote. Kladú dôraz na to, aby bol každý sám sebou a nie na to, aby ľudstvo hralo falošné hry.

Ucelené svety – nám sa to zdalo nemožné

Zrejme táto úprimnosť je aj dôvodom, prečo dokázali spojiť dva svety. Svet virtuálny a svet reálny. Už neplatí pravidlo, že na sociálnej sieti som niekým, kým nie som v realite. Práve naopak. Dnešná generácia sa nehanbí za to, kým je. Dnešná generácia Alfa verí vo svoje právo a v to, že iní do jeho práv nemôžu zasiahnuť. Svoj reálny život zdieľajú na Instagrame, Tik-Toku či YouTube. Pridávajú videá a fotografie zo svojho reálneho života. Priateľstvá na internete sa stali totožnými s tými v reálnom živote. Priateľ na druhom konci planéty dokáže byť online prítomný pri nakupovaní v realite, pri rozhovoroch či pozeraní filmov. Dnes vám priateľ na druhej strane dokáže plnohodnotne poradiť rovnakým spôsobom ako ten, ktorý je vedľa vás. Tým ale nepopiera dôležitosť reálneho sveta. Z toho dôvodu žije život v realite aj v online svete súčasne.

Čas je dôležitý

Najdôležitejším aspektom tejto generácie je však jej zmysel pre time-management. Uvedomuje si koľko možností navôkol existuje a čo všetko môže byť pre ich život prínosné. Aj to je dôvod, prečo je pravdepodobné, že túto generáciu človek musí zaujať nie siahodlhým textom, ale výstižným obrázkom či stručným ale hodnotným videom.

Bohatstvo nespočíva len v peniazoch

Je to skutočne najbohatšia generácia všetkých čias. Pracuje s najnovšími technológiami, disponuje s najširším okruhom informácií a narodila sa do doby, kedy je kladení dôraz na zdravie, vzdelanie či vzájomnú toleranciu a právo na sebaurčenie.

Generácia Alfa má vhodné podmienky na to, aby zmenila svet k lepšiemu. Čaká ju množstvo bojov s negatívnymi prežitkami minulosti a nástrahami tohto veku. Ako sa s tým všetkým popasuje nám však odhalí až budúcnosť.

Zaujímavosť – slovníček mladej generácie

basic – obyčajný, bullshit – hlúposť, nepravdivá informácia, CUTE – rozkošné, cringe – trápne, epic – úžasné, felas – priatelia, flexiť – chváliť sa, hajp – nadšenie, rage – chytať nervy, vibe/chill – oddych/relax, AKA – známy tiež ako, idk – ja neviem, LMFAO – mega vtipné, fake – niečo falošné, merch – produkty influensera, noob – začiatočník, pro – pokročilý, trash – vrchol trápnosti/absolútne sa mi to nepáči, easy – jednoduché, OMG – ó môj bože, BTW – mimochodom, WTF – čo to sakra je, idc – je mi to jedno

Stojí za povšimnutie: Človeče nehnevaj sa má hlbší zmysel – kliknite tuO autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.Iné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása