Tiež milujete ovocie? Že nie? Myslíme si, že po tomto článku pridáte do svojho jedálnička aspoň avokádo, ktoré prichádza do našich obchodov najčastejšie zo Španielska a Izraela. Juhoamerickí indiáni poznajú avokádo už osem tisíc rokov. Dovoľte nám ho predstaviť aj vám.
Avokádo obsahuje látky, ako betasitosterol, glutatión, horčík, kyselinu listovú, kyselinu olejovú či vlákninu. Všetky tieto látky napomáhajú nášmu zdraviu. Ako?
Zabráňme cholesterolu, aby sa absorboval
Tak napríklad taký betasitosterol bráni absorpcii cholesterolu, ktorého zvýšené množstvo v našom tele dokáže narobiť skutočne problémy. Každý z nás chce určite predísť infarktu. Zlúčenina betasitosterol však nie je užitočná len pri absorpcii cholesterolu. Vedecké výskumy aktuálne smerujú k jej prospešnosti pri prevencii rakoviny prsníka. Pred skazou bunkového systému nášho tela nám môže poskytnúť pomoc aj druhá spomínaná látka, ktorú v sebe avokádo obsahuje. Je ňou glutatión. Práve ten zachytáva voľné radikály, ktoré sú príčinou poškodenia našich buniek.
Pred avokádom ustupuje aj úzkosť
Poďme sa ale spoločne pozrieť na ľudstvu známejšie látky, ktorými avokádo disponuje. Začnime horčíkom. Ten by mal byť na stole asi v každej domácnosti. Pomáha nám pri každodenných problémoch. Zabraňuje migréne, ktorou začína trpieť čoraz viac ľudí. Jeho ďalšie účinky sa potrvrdili aj pri premenštruačnom syndróme, ktorý dnes trápi nespočetné množstvo žien. Práve tie budú za avokádo asi najvďačnejšie. Toto však nie je posledný účinok magnézia. Jeho najdôležitejšou schopnosťou je boj proti úzkosti. Možno aj z tohto dôvodu naberie avokádo na svojej popularite. Kto z nás už vo svojom živote nepocítil úzkosť? Určite sa zhodneme na tom, že to si dokážeme predstaviť prežívať aj omnoho príjemnejšie pocity.
Môže kyselina pomôcť v boji proti rakovine?
Vráťme sa ale od psychických chorôb k tým fyzickým. Kyselina listová, ktorej sa v avokáde nachádza viac než dosť, patrí do skupiny vitamínov B. Práve kyselina listová poskytuje jednu z najvhodnejších prevencií proti vzniku rakoviny či srdcových chorôb. Rovnako je vhodné ju konzumovať aj v čase tehotenstva, kedy bráni vzniku vrodených chýb plodu.
Prečo brániť len absorbcii, keď ho môžeme rovno znižovať?
Hovorí sa, že každý správny koniec nás vždy musí priviesť k lepšiemu začiatku, a tak je to teda aj v tomto prípade. Kyselina olejová napomáha práve zlúčenine betasitosterolu v boji proti cholesterolu. Kým betasitosterol bráni jeho absorpcii, kyselina olejová napomáha k jeho znižovaniu. A k týmto dvom látkam môžeme neoddeliteľne zaradiť vlákninu.
Vláknina od detstva až po starobu
O účinkoch vlákniny boli informované hádam už aj naše zvieratá. V spojitosti s látkami betasitosterol a kyseliny olejovej napomáha k tomu najsilnejšiemu boju proti cholesterolu. Vláknina je práve príčinou vylučovania nadbytočného cholesterolu, ktorým naše telo manipuluje. To však nie je všetko. Vláknina napomáha k vyriešeniu toho najbežnejšieho problému, ktorý ľudstvo trápi – zápche. Aj z toho dôvodu je avokádo jedným z najlepších prevencií pre správne fungovanie nášho trávenia.
Prečítajte si tiež: Ananás je výborným pomocníkom pri podpore imunity. Kliknite tu
Pre viac informácií o avokáde si prečítajte 10 účinkov avokáda pre zdravie (kliknite tu) alebo si prečítajte skvelú knihu Bráňte sa jedlom. A pre viac informácií o vašom cholesterole sa pustite do tejto stránky – kliknite tu.
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár