Mesto Revúca v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom obnovia súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok. Táto etablovaná a odborne rešpektovaná súťaž fungovala v Revúcej 11 rokov (1991 – 2002). V spolupráci so Slovenským syndikátom autorov fantastiky a je spojená s laureátmi ako Michal Hvorecký, Alexandra Pavelková, Ján Lenčo alebo Peter Šulej.
Popularita tohto literárneho žánru na Slovensku z roka na rok rastie. Pritom už pred dvadsaťročím sa do tejto súťaže zapájalo od 27 do 135 autorov. „Po tom, čo Banskobystrický samosprávny kraj oznámil verejnosti investíciu 2,4 milióna eur do novej kultúrnej inštitúcie LITTERRA v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, rozhodli sme sa ako mesto o obnovu populárnej súťaže v písaní sci-fi a fantasy poviedok Ceny Gustáva Reussa,“ uviedol Július Buchta, primátor mesta Revúca. Súťaž je pomenovaná podľa Gustáva M. Reussa, rodáka z Revúcej. Reuss tu v roku 1856 napísal prvé sci-fi dielo na Slovensku Hviezdoveda alebo Životopis Krutohlava. Autor popisuje cestu na mesiac a zaujímavosťou je, že ho napísal ešte skôr, než Jules Verne vydal svoje dielo Cesta na mesiac.
Súťažiť sa bude v dvoch kategóriach
Autori budú súťažiť v dvoch kategóriách (od 15 do 25 rokov a nad 25 rokov). Víťazné práce budú publikované v zborníku Krutohlav. Vydavateľstvo MONOKEL, ktoré na súťaži participuje, zároveň ponúka spoluprácu pri vydaní niektorej z najlepších prác.
Podľa stránky Fandom.sk je Cena Gustáva Reussa považovaná v odborných kruhoch za základnú školu súčasnej slovenskej fantastiky. „Primárnym cieľom súťaže je hľadanie literárnych talentov. Súťaž má byť odrazovým mostíkom pre začínajúcich, ale aj skúsených autorov. Posolstvom je aby sa ich tvorba dostala do povedomia čitateľov. Chceme, aby mali možnosť publikovať svoje práce a rozšírili tak autorskú aj čitateľskú základňu sci-fi a fantasy na Slovensku,“ priblížila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Karin Kilíková.
O víťazoch bude v súťaži rozhodovať porota v zložení: spisovatelia M. Hvorecký, A. Pavelková, P. Rankov, Z. Mojžišová a riaditeľ vydavateľstva Monokel P. Michalík.
Zdroj: Slavomíra Nikmonová
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár