V ostatnom čase čoraz viac ľudí, ale aj detí trávi veľa času pri tabletoch, notebookoch a smartfónoch. Buď sú na sociálnych sieťach, alebo hrajú počítačové hry. Nájdu sa aj takí, ktorí iba tak surfujú po nete a hľadajú pikošky.
Málokto si však uvedomuje škodlivosť blikajúcej modrej obrazovky, resp. dlhotrvajúceho elektromagnetického žiarenia. Veď aj Nostradamus pred vyše tristo rokmi hovoril čosi o chorobe modrého moru, s ktorým bude mať ľudstvo problém.
Známy je aj prípad, ktorý sa stal v USA. Malý chlapec sa neustále hral na tablete. S hrou sa mu začalo aj snívať, obmedzil šport, prestal čítať a v domácnosti pomáhal čoraz menej. Keď mu chceli rodičia vziať tablet, dostával záchvaty zúrivosti. Keď ho matka pristihla, že hrá hru miesto spánku aj po nociach v takmer katatonickom stave, preľakla sa a vyhľadala lekára.
Mimochodom, aj moja známa dáva trojročnému synovi pravidelne do ruky tablet, aby ho takto zabavila a neotravoval ju. Namiesto toho by mala s nim ísť na prechádzku, hrať sa s ním alebo prečítať mu rozprávku. Tablet si dokonca jej syn s plačom vynucuje aj do postele, čo mi pripomína reakciu drogovo závislých ľudí.
Mimochodom, čoraz viac odborníkov varuje, že displej pôsobí ako digitálna droga, ktorá u detí môže vytvoriť závislosť. Dlhodobé pozeranie sa do displeja ovplyvňuje predný mozog rovnako ako kokaín. Čas strávený za obrazovkami bez pohybu zvyšuje možnosť vzniku depresií, úzkosti a agresivity.
Myslím si, že varovania odborníkov by sme nemali podceňovať a mali by sme obmedziť čas strávený pri tabletoch, počítačoch, smartfónoch. Namiesto bezcieľneho surfovania na nete by mali školáci tráviť zmysluplne voľný čas, napr. športovaním, kultúrou, návštevami a mali by aj viac pomáhať rodičom pri domácich prácach. Aj my, dospelí, by sme im mali dávať príklad a nevysedávať zbytočne pri Facebooku a vypisovaní nezmyselných komentárov typu: Dobré ráno, kávička sa už nesie… Nehovoriac o fotografiách z intímneho súkromia, kde kto cez deň bol a čo robil, čo môže byť aj dobrým návodom pre vykrádačov bytov. A namiesto dlhočizného telefonovania či četovania so svojimi známymi by sme ich mali radšej navštíviť, alebo si s nimi posedieť pri kávičke…
Autor: Marta Kanalová ; Foto: Ilustračné
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár