Regionoviny
Poznámka: Urobia digitálne technológie z ľudí závislákov?

 AKTUALITY
Poznámka: Urobia digitálne technológie z ľudí závislákov?
26 februára
21:37 2019

V ostatnom čase čoraz viac ľudí, ale aj detí trávi veľa času pri tabletoch, notebookoch a smartfónoch. Buď sú na sociálnych sieťach, alebo hrajú počítačové hry. Nájdu sa aj takí, ktorí iba tak surfujú po nete a hľadajú pikošky.

Málokto si však uvedomuje škodlivosť blikajúcej modrej obrazovky, resp. dlhotrvajúceho elektromagnetického žiarenia. Veď aj Nostradamus pred vyše tristo rokmi hovoril čosi o chorobe modrého moru, s ktorým bude mať ľudstvo problém.

Známy je aj prípad, ktorý sa stal v USA. Malý chlapec sa neustále hral na tablete. S hrou sa mu začalo aj snívať, obmedzil šport, prestal čítať a v domácnosti pomáhal čoraz menej. Keď mu chceli rodičia vziať tablet, dostával záchvaty zúrivosti. Keď ho matka pristihla, že hrá hru miesto spánku aj po nociach v takmer katatonickom stave, preľakla sa a vyhľadala lekára.

Mimochodom, aj moja známa dáva trojročnému synovi pravidelne do ruky tablet, aby ho takto zabavila a neotravoval ju. Namiesto toho by mala s nim ísť na prechádzku, hrať sa s ním alebo prečítať mu rozprávku. Tablet si dokonca jej syn s plačom vynucuje aj do postele, čo mi pripomína reakciu drogovo závislých ľudí.

Mimochodom, čoraz viac odborníkov varuje, že displej pôsobí ako digitálna droga, ktorá u detí môže vytvoriť závislosť. Dlhodobé pozeranie sa do displeja ovplyvňuje predný mozog rovnako ako kokaín. Čas strávený za obrazovkami bez pohybu zvyšuje možnosť vzniku depresií, úzkosti a agresivity.

Myslím si, že varovania odborníkov by sme nemali podceňovať a mali by sme obmedziť čas strávený pri tabletoch, počítačoch, smartfónoch. Namiesto bezcieľneho surfovania na nete by mali školáci tráviť zmysluplne voľný čas, napr. športovaním, kultúrou, návštevami a mali by aj viac pomáhať rodičom pri domácich prácach. Aj my, dospelí, by sme im mali dávať príklad a nevysedávať zbytočne pri Facebooku a vypisovaní nezmyselných komentárov typu: Dobré ráno, kávička sa už nesie… Nehovoriac o fotografiách z intímneho súkromia, kde kto cez deň bol a čo robil, čo môže byť aj dobrým návodom pre vykrádačov bytov. A namiesto dlhočizného telefonovania či četovania so svojimi známymi by sme ich mali radšej navštíviť, alebo si s nimi posedieť pri kávičke…

Autor: Marta Kanalová ; Foto: Ilustračné


Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Dnes je:

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Odoberaj novinky z Regionovín

MEDZINÁRODNÉ DNI

UDALOSTI

  • 1163 – Štefan III. bol zosadený z uhorského trónu
  • 1815 – skončil sa Viedenský kongres o usporiadaní Európy
  • 1946 – Edvard Beneš bol jednomyseľne zvolený za prezidenta ČSR
  • 1958 – bolo založené ruské mesto Amursk
  • 1961 – Kuvajt vyhlásil nezávislosť od Spojeného kráľovstva
  • 1963 – po troch dňoch v kozme sa na Zem vrátila prvá kozmonautka Valentina Tereškovová
  • 1976 – sonda Viking 1 vstúpila na obežnú dráhu okolo planéty Mars
  • 1978 – vyšiel prvý komiks o kocúrovi Garfieldovi
  • 2016 – sa začal Všepravoslávny snem na Kréte

KALENDÁR

jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Partner

Zdravie a krása