V Turčianskej knižnici v Martine si mohli návštevníci v období december/január pozrieť výstavu Lenky Huňorovej zameranú na tvorbu mandál, respektíve kruhov. Samotné diela sú tvorené z rôznych druhov čajových sáčkov a stojí za tým mnoho hodín úsilia.
Pojem akým je mandala sa v histórii ľudstva nachádza vo všetkých dobách, kultúrach či náboženstvách. Mnohí z nás môžu poznať mandaly aj vďaka tomu, že sa používajú na očistenie alebo posilnenie určitej vlastnosti človeka. Pomáhajú a ukazujú nám ako sa chaos dokáže premeniť do harmonickej podoby.
Svoje uplatnenie si našli aj v súčasnom uponáhľanom svete a na internete máme k dispozícii rôzne návody ako si takú mandalu vytvoriť, alebo už nájdeme hotové podklady na stiahnutie. Tie si už každý človek vyfarbí podľa vlastného uváženia. Pre zaujímavosť, v mnohých novinových stánkoch nájdete omaľovanky s mandalami, ktoré slúžia na relax.
Čítajte aj:
Spomínali sme, že mandaly využívali i rôzne náboženstvá pre rituály očistenia, či posilnenia určitej ľudskej oblasti. Lenka skôr požíva na svoje diela pojem „kruhy“, keďže ako sama tvrdí, využíva skôr technickú stránku, než samotnú duchovnú myšlienku. Pohráva sa predovšetkým s geometrickými tvarmi tohto úkazu.
Lenka Huňorová nám v nasledujúcom rozhovore priblížila prečo sa začala zaujímať o mandaly, ako tvorí svoje diela a koľko času venovala tomuto koníčku.
Foto: autor
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár