Regionoviny
Folklórna Bystrica ponúkne pestrý štvordňový program

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Folklórna Bystrica ponúkne pestrý štvordňový program
10 júla
10:27 2021

Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Od 5. do 8. augusta ich na banskobystrickom amfiteátri budú čakať najlepšie slovenské folklórne zoskupenia, ale aj tradičné jedlo a výrobky. Tretí ročník Folklórnej Bystrice sa im totiž predstaví v plnej paráde.

Pandémia minulý rok zastavila takmer všetky akcie a festivaly. Organizátori Folklórnej Bystrice boli aj napriek tomu dostatočne tvrdohlaví a zorganizovali aspoň jednodňový festival. A treba povedať, že to dopadlo na výbornú. Ľudí aspoň na chvíľu vytrhli z pandemickej letargie a kapacitu amfiteátra v rámci planých opatrení zaplnili.

Tento rok sa však vrátia k pôvodnému zámeru. Prípravy na štvordňový festival v Banskej Bystrici, ktorý sa už tradične bude konať druhý augustový týždeň, sú v plnom prúde. Organizátori však upozorňujú, že lístkov nemusí byť dosť. „Veľa ľudí nám píše, že chcú prísť a vstupeniek je už teraz málo. Podľa Covid automatu, totiž momentálne môžeme predať len tisíc lístkov,“ upozorňuje na obmedzenú kapacitu riaditeľ festivalu Folklórna Bystrica Atila Béreš.

Kvalitný program

Šťastlivcov, ktorým sa nakoniec podarí vytúžený lístok získať, na oplátku čaká naozaj kvalitný program. „Festival začína vždy vo štvrtok večer premietaním starého legendárneho filmu s folklórnou tematikou. Tento rok to bude Rodná zem. Som rád, že sa nám niečo také unikátne podarí dostať na obrovské plátno s kvalitným zvukom,“ približuje Béreš.

Festivalový piatok je zas venovaný prepojeniu folklóru s modernejšou kultúrou. „V žiadnom prípade to ale nepreháňame. Celý program zachováva úctu k tradíciám. Na druhej strane viem, že to dobre funguje, keď sa folklór okorení niečím modernejším. Tentokrát k nám príde Katarína Knechtová s Folklórnym súborom Šarišan,“ opisuje Béreš.

Víkend bude patriť tradíciám, na ktoré sme celé storočia právom hrdí. V sobotu sa predstaví tohtoročný víťaz folklórnej šou Zem spieva, súbor Považan v krásno. A veľmi nostalgickom programe Amerikáni. V nedeľu návštevníkov čaká Ženská spevácka skupina Trnki, Folklórna skupina Kýčera, Folklórny súbor Technik a legenda, Ján Ambróz s Ľudovou hudbou Borievka.

Zastúpenie bude mať aj rómska kultúra. „Z Bratislavy príde Lačhe Amala s Marekom Končekom a Barborou Botošovou. Vystúpi aj rómsky tanečný súbor s Detvy Horúce Srdce,“ dopĺňa Atila Béreš.

To však zďaleka nie je všetko. Priaznivci festivalu sa môžu tešiť aj na skvelé gastronomické zážitky. „Precízne vyberáme, čo im ponúkneme. Čakať ich ale určite budú tradičné halušky, syry, vínka či mäsové guľky a legendárny Lepenec z farmy Hiadlovec. Všetko to bude od lokálnych dodávateľov,“ oduševnene opisuje Béreš.

Podobne to bude aj s upomienkovými predmetmi. Tie budú na mieste festivalu predávať len remeselníci s najtradičnejšími a najkvalitnejšími produktami. „Nepôjde o žiadne veci, ktoré sú dovezené z Číny a len sa tvária, že sú folklórne,“ prízvukuje organizátor.

Folklórna Bystrica každého prenesie do minulosti. „Je to návrat ku tradíciám. Folklór a ľudová hudba je základ pre každého človeka. Musíme uvedomiť z čoho sme vyšli a čo je naša tradícia, ktorú si musíme vážiť,“ na záver dodáva Atila Béreš.

Vstupenky je možné zakúpiť si priamo cez web festivalu www.folklornabystrica.sk

Zdroj: Filip RoháčekO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása