Regionoviny




Mamičky milujeme každý deň – aj dnes. DEŇ MATIEK

 AKTUALITY
  • Fiľakovo: Otvoria výstavu Čarovné Vianoce Posledná tohtoročná výstava Hradného múzea vo Fiľakove je už klasicky spojená s Vianocami. Predmetom výstavy s názvom Čarovné Vianoce sú adventné dekorácie (sochy Mikulášov, Santa Clausov, luskáčikov), sklenené ozdoby, papierové adventné...
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
Mamičky milujeme každý deň – aj dnes. DEŇ MATIEK
09 mája
06:00 2021

Už od roku 1989 si druhú májovú Nedeľu pripomíname jeden z najkrajších sviatkov roka – Deň Matiek. Ten sa už každoročne viaže s prejavením vďačnosti našim mamičkám, ktoré sa snažíme potešiť kvietkom či inou maličkosťou, vďaka ktorej vidíme na tvári našich mám úsmev.

Matkám vzdávali úctu staroveké civilizácie aj stredoveká kultúra

Už v časoch starovekého Grécka môžeme vidieť prejavy úcty voči matkám. Raz za rok prebiehali v antickom Grécku oslavy na počesť bohyne Rhey, matky bohov. Oslavy trvali až tri dni. Reálne základy pre vznik tohto sviatku však badáme až v 16. storočí. Jeden deň v roku mali otroci starého Anglicka taktiež nárok potešiť svoje srdcia a srdcia svojich matiek. Vtedajšia Nedeľa Matiek je priamym predobrazom dnešného medzinárodného sviatku, ktorý nesie názov Deň Matiek.

Dcéra mala matku

Podstata vytvorenia radosti v srdci našich matiek sa posunula zo starého Anglicka až na americký kontinent. Tam sa v 19. storočí formovali skupiny žien, ktorých úlohou bolo šíriť osvetu medzi ďalšími matkami. Cieľom bolo naučiť ženy matky čo najlepšej starostlivosti o deti. Najvýznamnejšou ženou, ktorá sa presadzovala o šírenie osvety, bola Ann Reeves Jarvis. Po jej smrti (9.5.1905) sa snažila jej dcéra o to, aby sa význam matiek vryl hlboko do sŕdc každého jedného človeka. Nápad sviatku, ktorý mal niesť názov Deň Matiek začala presadzovať rôznymi článkami a brožúrami. Svoj nápad nerealizovala len navonok, ale aj v duchovnom prežívaní. Každý rok dávala slúžiť zádušnú omšu na počesť svojej matky a na počesť všetkých matiek po celom svete. Prvýkrát bola zádušná omša za všetky matky slúžená 10.5.1908. Činy tejto dcéry sa postupne dopracovali až do uší vtedajšieho prezidenta USA Woodrowa Willsona.

Československo a Deň Matiek

Vtedajší americký prezident Woodrow Willson 9. mája 1914 podpísal vyhlásenie, v ktorom sa Deň Matiek stal sviatkom nie len jeden dcéry, ale sviatkom celej krajiny. Bolo to presne 9 rokov po smrti Ann Reeves Jarvis. Do povedomia Čechov a Slovákov sa tento sviatok dostáva práve pôsobením A. Masarykovej, jednej z najznámejších sociálnych pracovníčok 20. storočia. Dcéra vtedajšieho Československého prezidenta T. G. Masaryka mala nespočetné skúsenosti s americkým kontinentom. Do srdca Európy priniesla nie len humánnejší typ sociálnej práce, ale aj práve sviatok našich mám – Deň Matiek.

Sviatok zneužitý Nacistami

V čase pôsobenia Adolfa Hitlera bol Deň Matiek zneužitý pre šírenie nacistickej propagandy. Práve Adolf Hitler sa rozhodol odmeňovať medailami matky tých, ktorí padli vo vojne za nemeckú ríšu. Medaile venoval rovnako aj tým matkám, ktoré porodili svetu aspoň štyri árijské deti. Práve spojenie Nacizmu s Dňom Matiek malo za následok upadnutie osláv tohto dňa v krajinách východného bloku. Socialistické krajiny dlhé roky oslavovali Deň Žien nie len ako sviatok žien všeobecne, ale aj ako náhradu Dňa Matiek. Po páde železnej opony sa však Deň Matiek vracia do povedomia všetkých krajín s pôvodným odkazom.

Od roku 1989 sa Deň Matiek slávi v rôznych krajinách v odlišný deň. Podstata je však vždy nemenná. Prejavenie vďaky a úcty. Dovoľte teda aj našej redakcii poďakovať naším mamičkám za to, že sú a za to, že nás milujú.

Prečítajte si tiež: Vládne nám kráľovská rodina? Kliknite pre viac informácií tu.

„Ak zomrie otec, plače duša. Ak zomrie matka, plače srdce.“

rómske príslovie

„Byť mamou na plný úväzok je jedným z najviac platených zamestnaní … Je platené čistou láskou.“

Mildred B. Vermont

„Keď ste mamou, nikdy nie ste vo svojich myšlienkach sama. Mama vždy myslí dvojnásobne – raz za seba a raz za svoje dieťa.“

Sophia Loren
Ďakujeme mamičkám, babičkám aj prababičkám 🙂

Prečítaje si príbeh stredoškoláka, ktorého si podmanili drogy. Kliknite tu.

Pre účely tohto článku sme čerpali z:
  • http://kalendar.aktuality.sk/medzinarodne/
  • https://zavelkoumlakou.com/historia-a-vznik-den-matiek/
  • https://zenysostylom.sk/vynimocny-sviatok-den-matiek/
  • https://www.krasno.cz/sk/aktualita/den-matiek-oslavujeme-od-roku-1923/
  • https://www.interez.sk/blog/10-najkrajsich-citatov-mamach-najdolezitejsich-zenach-nasich-zivotoch/



O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.



Iné články



0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

december 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Partner

Zdravie a krása