Regionoviny
Rozhovor: Drogy som vyskúšal skôr, ako prvú cigaretu.

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Rozhovor: Drogy som vyskúšal skôr, ako prvú cigaretu.
22 marca
06:00 2021

Drogy. V minulosti boli jednou veľkou neznámou, dnes patria v mnohých krajinách medzi vyhľadávané voľnočasové aktivity. V Českej republike ide o užívanie na liečebné účely, v Holandsku hovoríme zase o možnosti užívania drog aj pre ich relaxačné účinky. Na Slovensku môžeme rovnako registrovať snahy o legalizáciu drog, a to v kruhoch politických aj medzi bežným obyvateľstvom.

Našej redakcii poskytol rozhovor aj Dávid (pre zachovanie anonymity je meno vymyslené). Ide o mladého 21 ročného muža, ktorý nám porozprával o svojích skúsenostiach s drogami a o tom, ako funguje svet drog na strednej škole.

Začal som na základnej škole

Redakcia: Ako dlho ste užívali drogy?

Dávid: Drogy som užíval asi dva – tri roky.

Redakcia: Aká bola vaša prvá droga, a prečo ste sa rozhodli práve pre túto?

Dávid: Najskôr som vyskúšal marihuanu. Vyskúšal som ju skôr ako svoju prvú cigaretu. Bol som na základnej škole v 9. ročníku. Ponúkol ma kamoš. Pravidelne užívať som však začal až na strednej škole.

Život na strednej

Redakcia: Skúšali ste okrem marihuany aj iné drogy?

Dávid: Áno. Vyskúšal som koláč (extáza), LSD, piko (pervitín) a emko.

Redakcia: Akým spôsobom ste sa dostávali k drogám? Je ťažké sa s k nim dostať?

Dávid: Na intráku sa jednoducho stačilo opýtať. Tam je to väčšinou rozmanité. Niekto drogy berie a niekto nie. Niekedy sa zase niekto pridá a niekto bonzne. Niektorí sa ťa budú snažiť oklamať. Občas sa mi stávalo, že som zaplatil a nedostal som nič, alebo ak som niečo dostal, tak to od drogy malo veľmi ďaleko. V podstate ide o dôveru. Dôležité je, aby ti tí ľudia dôverovali. Ak ti nebudú veriť, jednoducho nič nedostaneš. Ja si spomínam na situáciu, keď som videl týpka na chodbe. Len tak sedel a čumel na stenu. Bolo mi jasné, že je vypečený vo svojom svete. Tak som ho oslovil a mal som pravdu. Jednoducho k drogám sa stredoškolák dostane, ak chce. Niekde to ide ťažšie, niekde ľahšie, ale ide to.

Redakcia: Spomínate si na nejakú situáciu, ktorá Vám v súvislosti s drogami utkvela v pamäti?

Dávid: Okrem toho týpka na chodbe je tých príhod skutočne veľa. Ale tak spomínam si na vtipnú príhodu s mojím kamošom. Boli sme v spoločenskej miestnosti a hrali sme biliard. Rozhodol som sa, že si idem po cigy na izbu, aby som si mohol ísť zapáliť. Na schodoch som stretol toho kamoša. Písal si a nevnímal svet okolo seba. Oči mal totálne niekde v … Spojenie marišky s jeho alergiou na očiach skutočne zanechalo krásne červené následky.

Iný svet

Redakcia: Čo vás na drogách najviac priťahovalo? Čím vás fascinovali?

Dávid: Pocity, názory, myšlienky. Je to v podstate zaujímavé, čo ti na drogách príde na myseľ. V podste to človeka dosť zmení. Človek spozná kolobeh “raz si dole a raz hore”. Je to v podstate dosť subjektívne. Čo sa mňa týka, ponáral som sa do myšlienok o ľudskom správaní, inak som vnímal to, čo ľudia robia a ako sa správajú. V podstate som pílil svoju osobnosť k lepšiemu. Pochopil som vďaka drogám mnohému, napríklad ako funguje môj mozog, ako určité veci zmeniť a prečo sa snažiť ľuďom rozumieť.

Redakcia: Akú drogu ste užívali najčastejšie?

Dávid: Marihuanu a pervitín.

Redakcia: Aký je váš názor na užívanie drog dnes? Súhlasíte s legalizáciou drog?

Dávid: Keď sú drogy v správnych rukách, môžu užívateľovi prospievať. Keď drogu užiješ a sadne ti, je to fajn pocit, keď nesadne, netreba to siliť, netreba hrať frajera. Je to podobné ako pri alkohole. Keď si dáš primerane, je dobre, keď si dáš veľa, môže ťa vypnúť. V podstate súhlasím s tým, že drogy sa môžu užívať na liečbu psychických ochorení či používať pre inšpiráciu.

Tak, ako aj mladý Dávid, aj naša redakcia je presvedčená o tom, že drogy môžu mať liečebné či relaxačné účinky. Ich užívanie však vedie k mnohým negatívnym dopadom na človeka, a tak rozhodnutie o ich legalizácii určite nechávame v rukách odborníkov.

Zaujímavosti:

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závyslosť vydáva každoročne správu o užívaní drog a ich užívateľoch. Na základe ich správy z roku 2020 môžeme pokladať marihuanu za jednu z najužívanejších drog (viac ako 90 mil. pravidelných užívateľov).

Prečítajte si tiež:

Od roku 2010 sa rodí generácia Alfa – čo môžeme očakávať? Kliknite tu

Školský vzdelávací systém sa mení. Pre viac informácií kliknite tu.

Môžete si pozrieť:O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.Iné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása