Regionoviny
Nitra získala peniaze na zelené projekty

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Nitra získala peniaze na zelené projekty
24 apríla
10:00 2022

Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho.

Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty viac ako 6,7 milióna eur.

Vynovené detské ihriská doplnené o inkluzívne prvky, nová bohatšia výsadba, workout prvky pre seniorov, zrevitalizované chodníky z prírodných materiálov, pikniková lúka s miestami na grilovanie, vyhliadkové mólo nad zvieracou oborou, ale aj nové osvetlenie, lavičky či opravená žabia fontána. Mestský park v Nitre prejde najväčšou obnovou vo svojej 150 ročnej histórii. Mesto získalo na jeho revitalizáciu všetky prostriedky, o ktoré žiadalo, teda viac ako 5,7 milióna eur.

„Je to fantastická správa pre všetkých obyvateľov nášho mesta. Park je asi najobľúbenejším miestom v Nitre, no mnohé jeho časti sú dnes už za zenitom. Vnímam, že detské ihriská nespĺňajú bezpečnostné kritériá, chodníky sú v stave, kedy potrebujú zásadnú opravu a niektoré miesta v parku, ako napríklad okolie mŕtveho ramena, čakajú na svoje plné využitie. To všetko zrealizujeme vďaka peniazom z operačného programu. Mestský park v Nitre posunieme na úplne novú úroveň,“ hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Obnovený vstup na hradný kopec

Kompletnú obnovu starej časti Mestského parku v Nitre avizovala radnica už skôr. V auguste 2020 podpísal primátor Marek Hattas zmluvu na projektovú dokumentáciu s renomovaným českým ateliérov Krejčiříkovi. „Za každým schváleným projektom je ohromné úsilie množstva ľudí, ktorým chcem aj touto cestou poďakovať. Všetci veríme a chceme prispieť k úspešnej implementácii projektov, tak, aby v udržateľnom zelenom prostredí trávili svoj čas zmysluplne všetky generácie návštevníkov parkov,“ hovorí vedúci odboru životného prostredia Štefan Lančarič.

Mesto získalo prostriedky aj na ďalšie projekty. Medzi nimi aj viac ako 760 tisíc eur na revitalizáciu hradného kopca. „Mnohí obyvatelia mesta si už nepamätajú, že kedysi bol hradný kopec sprístupnený aj bránkou z Jesenského ulice. Tento vstup opäť sfunkčníme. Obnovíme chodníky a osvetlenie, pribudnú vyhliadky, odpočívadlá a lavičky. Samozrejme, zrevitalizujeme stromy a ďalšie dreviny, pribudnú protierózne a vodozádržné opatrenia,“ hovorí primátor Hattas.

S dôrazom na mikroklímu

Takmer 160 tisíc eur získalo mesto Nitra na revitalizáciu vnútrobloku na Štúrovej ulici 17 až 21. Pribudne tu altánok s posedením, detské ihrisko, existujúci povrch vozovky nahradí dlažba. Obnovou prejde aj verejné osvetlenie a samozrejme, zeleň. Nevhodnú pôvodnú výsadbu nahradí deväť nových stromov, kríky, popínavé rastliny, trvalkové záhony a cibuľoviny.

Posledným úspešným projektom z tohto balíka je návrh riešenia exteriéru a zakomponovanie vodozádržných opatrení, implementácie manažmentu a využitia zrážkovej vody a prvkov vegetačných úprav v rámci areálu základnej školy na Škultétyho ulici v Nitre. „Ťažisko tvorí riešenie priľahlých zelených plôch tak, aby esteticky, prevádzkovo i funkčne spĺňali nároky na moderný exteriér s cieľom estetizácie a úpravy mikroklímy areálu,“ píše sa v sprievodnej správe projektu.

Projekty, na ktoré získalo mesto Nitra prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP):

Obnova starého parku v Nitre, Nenávratný finančný príspevok 5 755 005, 34 €

Revitalizácia územia hradného kopca, NFP 762 564, 80 €

Revitalizácia vnútrobloku Štúrova ulica 17-21, NFP 158 720, 84 €

Revitalizácia ZŠ Škultétyho, NFP 37 372, 01 €

Zdroj: Nitra.sk ; Autor: Henrich Varga, poradca pre komunikáciu Vizualizácie: Ateliér KrejčiříkoviO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása