Pri čítaní „pozitívnej rozprávky“ o vlkovi a troch prasiatkach, ktorá sa končí celkom proti logike, lebo napokon vlk pomohol dvom lenivým prasiatkam postaviť pevné domčeky proti „škodcom“ – akým bo j on, napokon sa stal ich priateľom, oslavoval s nimi a jedol tortu. Čo sa z toho naučia inteligentné deti?
Analyzujme si to: vlk – bude vždy vlkom, človek pochutnávajúci si na rôzne upravenej bravčovine – človekom. Mimochodom, človek je oveľa väčším nepriateľom pre prasiatka ako vlk, a ako sa skončilo priateľstvo ľudí a svíň – už podrobne zhodnotil George Orwell v Zvieracej farme. K tomuto mi naskočila veta jedného nájomného vraha z minulého storočia, s ktorým som viedla rozhovor ešte pre starý dobrý Fiškál: „ …moja práca je ako každá iná, fakt nechápem, prečo by som sa mal báť, že ma zavrú alebo obžalujú, veď objednávateľ je vždy ten poškodený, cena je určená, ja sa nikdy v živote nestretnem ani s objednávateľom ani s obeťou, vykonám, čo je objednané najlepšie, ako sa dá, často lepšie ako štátni kati, vojaci, policajti žoldnieri… ja neskúmam pohnútky žiadnej protistrany, len robím, začo mám zaplatené.“ Vtedy Ernest Valko mimochodom povedal: … „no tento nemá vymytý mozog…“, a ja som si uvedomila, že mi raz v zahraničí jeden mafián povedal: „ My predsa POMÁHAME – ZA POMOC, len ľudia, keď majú poskytnúť protislužbu, to vnímajú inak.“ „Krstný otec ti pomôže, a keď ťa raz on požiada o pomoc – aj ty mu pomôžeš.“ Prastarý zákon mafie. Lebo ľuďom zákon nepomohol…
A teraz poďme do súčasnosti. Konkrétnym VLKOM – môže byť napríklad M. Kočner, rovnako ako I. Lexa, J. Počiatek a hocikto iný. Nikto z nich nešéfuje žiadnej známej organizovanej skupine. Niekoľkým „prasiatkam“ – taký Kočner pomohol k plnému válovu, iným k domčeku alebo k spravodlivosti. Poistil sa dokumentáciou rôzneho druhu. Táto je zrazu nepohodlná nevďačným prasiatkam; tak potom je to dobrý príklad pre deti, aby sa stali vlkmi a „pomáhali“ prasiatkam? Albert Camus vo svojej knihe MOR píše, že zlo je také silné, buď človeka zničí alebo samé ustúpi, no človek sám je proti nemu bezmocný. Nikde sa nepíše, že priateľstvo s vlkom urobí z VLKA prasiatko alebo vegetariána. Potom aký zmysel má klamať deti, že vlk prasiatka nezožral, že JANKO a MARIENKA nevhodili jažibabu-kanibalku do pece? Veď ZLO tu je, a najčastejšie sa vynára ako DOBRO, pokiaľ je toto dobro postavené na nevedomosti alebo na „dobrom“ násilí. Každý chce tomu druhému „dobre“, a špeciálne nejeden rodič „najlepšie vie“, čo je pre jeho dieťa „najlepšie. Pritom vôbec ho nezaujíma, čo na to „najlepšie“ ten druhý… a tak tu máme rozmnožených „dobrých“ VLKOV – vo forme policajtov, politikov, sudcov, občas lekárov, farmaceutov, zákonodarcov… a svojím DOBROM nás čo nevidieť celkom vykynožia.
llw
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár