Regionoviny
LÁSKA a MIER témou festivalu ART OF SLOVAKIA

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
LÁSKA a MIER témou festivalu ART OF SLOVAKIA
12 októbra
14:54 2022

Rodí sa nový príbeh výnimočného festivalu ART OF SLOVAKIA, ktorého brány sa pre verejnosť otvoria v sobotu 15. októbra 2022 vo Vodárenskom múzeu v Bratislave. Festival vzniká pre podporu tvorivosti i ľudskosti a jeho hlavnou témou je tento rok “Láska a mier”. Jedinečné podujatie, pod záštitou primátora Bratislavy, privíta viac ako 100 umelcov, tvorcov a organizácií. Ponúkne zážitkový interaktívny program pre každého – pre deti, mladých i starších, zdravotne znevýhodnených, milovníkov umenia i pre laikov, jednoducho pre všetkých obyvateľov i návštevníkov Bratislavy.

Ide o jedinečný slovenský koncept, ktorého hlavným cieľom je prepájať tvorivých a inšpiratívnych ľudí, umelcov, hand-made výrobcov, či prinášať hlbší rozmer a inšpirovať v témach osobnostného rozvoja. V programe je pripravených viac ako 50 aktivít ako napríklad: mini workshopy, filmy, besedy, hudobné predstavenia, výstavy, pohybové aktivity i tvorivé dielne v industriálnych priestoroch Vodárenského múzea a jeho krásnej záhrady. 

Zážitkový program v ôsmich festivalových zónach

Svoju unikátnu tvorbu predstaví vyše 70 známych i menej známych umelcov, ako napríklad akademický maliar Dušan Sekela; umelecká sklárka a dizajnérka Gordana Glass; majster rezbár Milan Krajňák bude na remeselnom trhu tvoriť z dreva tvár Ježiša; Roman Kovrižnych bude sprevádzať svojím kamenným workshopom, vďaka ktorému si môže návštevník nielen skúsiť tvorbu z kameňa, ale si aj vyrobiť vlastnú sošku; akademický sochár Ján Ťapák obohatí priestor svojím dielom s názvom “Človek” prihovárajúcim sa k podstate i zmyslu života. Diela si môžu návštevníci nielen pozerať, ale aj kúpiť, a tým podporiť tvorcov.

V záhrade Vodárenského múzea bude OZ Hrad – Slavín sadiť stromy s prednáškou o obrovskom význame stromov pre život a rozdá deťom 100 kusov sadeníc lipy. Dominika Belanská, architektka, urbanistka, poetka a hudobníčka prevedie návštevníkov zákutiami Dunaja prostredníctvom interaktívnej prechádzky inšpirovanej elementami vody a zeme s názvom “Voda v nás”.

V chutnej zóne bude pre ľudí pripravená výborná kávička, vegánske chuťovky, sladké dobroty. 

Rezonovať budú silné príbehy zo života tvorcov 

Na podujatí sa budú otvárať dôležité životné témy, ktoré sa dotknú azda každého. Film so svetoznámym lekárom Gáborom Maté “Múdrosť traumy” poodhalí zákutia zranenej ľudskej duše a závislostí. Tému zrady a dôvery odprezentujú manželia z ČR Miroslav Sázovský a Eva Andriessen, ktorí ponúknu ochutnávku toho, ako sa dajú budovať zdravé, vedomé a naplnené vzťahy. Oblasť kultu tela a povrchnej krásy priblíži film “Telo plné šťastia” s besedou k témam duševného zdravia a poruchy príjmu potravy. Premietať sa bude film “Očista” od slovenskej režisérky Zuzany Piussi, dokumentárny fotograf Matúš Zajac priblíži tému subkultúr a života ľudí na okraji spoločnosti.

Festival privíta aj Iva Páleníka, spolutvorcu platformy HendiKup, v ktorom pomáha umelcom a výrobcom so zdravotným znevýhodnením pri predaji a odstraňovaní bariér v sociálnom mikro-podnikaní. 

Majster sveta v breakedance Noro Grofčík zatancuje, violončelista Slavo Repaský a huslistka Andrea Tkáčová ulahodia krásnymi tónmi a mnohí ďalší predstavia svoj talent.

Vstupné na festival je dobrovoľné.

Tvorivosť v nás otvára ľudskosť i radosť a stávame sa vnímavejšími

Keďže téma „Láska a mier“ je v spoločnosti aj vplyvom vojnových udalostí mimoradne silná, stala sa aj nosnou pre prvý ročník festivalu. Organizátori totiž chcú inšpirovať seba i druhých v tom, ako sa dá žiť v láske, mieri a porozumení.

Festival privíta aj Iva Páleníka, spolutvorcu platformy HendiKup. Ivo odprezentuje svoj príbeh prepojený s aktivizmom, umením, ale aj so životom na vozíku.

V programe je pre návštevníkov pripravený aj časozberný dokument od českých tvorcov s názvom “Nádej až do konca”. Film zachytáva príbehy štyroch ľudí prepojených s chorobou ALS – amyotrofická laterálna skleróza. Film bude podporený aj s besedou, kde sú prizvaní zaujímaví hostia z Čiech i Slovenska v snahe nielen diskutovať, ale aj vyvinúť snahu pomôcť ľuďom postihnutých touto smrteľnou chorobou v našej krajine.

Festivalom sa vzájomná podpora tvorivosti a ľudskosti nekončí. Vzniká nová tvorivá sociálna sieť

Pre ľudí pripravujeme aj novú tvorivú sociálnu sieť, kde sa budú môcť zaregistrovať, prepojiť, komunikovať a podporiť všetci ľudia, umelci, kreatívci. Veríme, že vďaka nej vzniknú nové priateľstvá, synergie, nápady, projekty, a že prinesie veľa krásy, dobra, umenia, poznania do života tvorcov ale aj bežných ľudí,” vysvetľuje Lenka Hamšíková z občianskeho združenia ART OF SLOVAKIA. Sociálna tvorivá sieť bude oficiálne spustená na festivale vo svojej štartovacej fáze.

Organizátor podujatia: ART OF SLOVAKIA, o.z.

Hlavní partneri: BSK, BKIS, Hlavné mesto, MČ Bratislava – Karlova Ves, Plexcore

Miesto: Vodárenské múzeum, Bratislava

Termín: 15.10.2022, od 9:00 do 21:00 hod

Vstupné: dobrovoľné

Webstránka: https://artofslovakia.com/festival

Zdroj: Lenka Hamšíková

Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása