Regionoviny
Portál Ktovlastni.sk odkrýva vlastníkov slovenských hotelov

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Portál Ktovlastni.sk odkrýva vlastníkov slovenských hotelov
02 júna
06:11 2021

Transparency International Slovensko spúšťa nový portál Ktovlastni.sk, ktorý rozkrýva mená majiteľov drvivej väčšiny (622) slovenských hotelov. Stránka analyzuje prevádzkarov a vlastníkov hotelov z pohľadu ich transparentnosti a dôveryhodnosti ich majiteľov. Uľahčuje tak občanom či firmám zvážiť aj etický rozmer ich rozhodnutia, kam sa vyberú na dovolenku, kde usporiadajú svadbu či firemný seminár.

Mnohým slovenským hotelom chýba transparentnosť. Takmer tretina na svojich stránkach ani len neuvádza, kto je ich prevádzkovateľom. Šesť percent nemá zverejnené kompletné účtovné výkazy. Päť percent hotelov vlastnia firmy z daňových rajov či relatívne netransparentných destinácií, ako je napríklad Cyprus. Vlastníkmi 90% najväčších hotelov na Slovensku sú slovenskí občania.

Štvrtina z majiteľov patrí k podnikateľom v médiách označovaných ako oligarchovia a privatizéri.

Veľké slovenské hotely vlastnia Juraj Široký, Zoroslav Kollár (cez svoju rodinu), František Hodorovský či Mário Hoffmann. Medzi vlastníkmi hotelov nájdeme aj Vladimíra Poóra, Ivana Lexu, Petra Čičmanca, Antona Siekela či Oskara Világiho.

Portál Ktovlastni.sk umožňuje vyhľadávanie a triedenie hotelov podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve či zverejňovaní finančných výkazov, podľa zadĺženosti voči štátu, ako aj podľa dôveryhodnosti majiteľov. Tú hodnotila odborná komisia podľa veľkosti a početnosti korupčných či kriminálnych káuz vlastníkov hotelov. Tvorili ju skúsení novinári a analytici (Adam Valček, Konštantín Čikovský, Martin Turček, Dušan Károlyi a Gabriel Šípoš). Komisia má veľké výhrady k 95 majiteľom hotelov a k ich doterajšej etike podnikania. Najviac týchto hotelov je v Bratislave a vo Vysokých Tatrách.

Väčšinu hotelov na Slovensku prevádzkujú féroví podnikatelia, ktorí svoj majetok nadobudli tvrdou prácou. Po ťažkom období pandémie si zaslúžia podporu spoločnosti, čo je cieľom nového webu Transparency. Ide však i o to, dať do rúk potenciálnych zákazníkov nástroj, aby popri cene a kvalite mohli pri výbere hotelov zvážiť aj etický rozmer toho, komu za služby platia.

Oblasť hotelierstva je celosvetovo príťažlivá nielen pre poctivých podnikateľov, ale stala sa aj terčom prania špinavých peňazí, zločinov mafie či zákulisia korupčných obchodov. Slovensko nie je výnimkou. Nedávne policajné vyšetrovanie napríklad odhalilo úplatkárske schémy, ktoré mali prebiehať v hoteloch Albrecht či DoubleTree by Hilton v Bratislave a ich účastníkmi mali byť aj spolumajitelia prevádzok Martin Kvietok a Jozef Brhel.

To, že téma etického nakupovania je dôležitá aj pre klientov hotelov, potvrdil aj prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila pre Transparency agentúra Focus v dňoch 11. až 19. mája 2021. Klientom podľa neho väčšinovo záleží na povesti vlastníkov hotelov.

Viac ako tretina (37 %) ľudí by úplne prestala navštevovať hotel, ak by sa dozvedeli, že ho vlastní človek, ktorý zbohatol na podvodoch a korupcii. Ďalšia takmer štvrtina (23) % ľudí by ho navštevovala menej často. Pre takmer dve tretiny ľudí (65%) by bola prekážkou informácia, že hotel vlastní človek spájaný s kriminálnou činnosťou.

Projekt Ktovlastni.sk bol podporený z Active Citizens Funds a Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Video k projektu je zverejnené tu.

Zdroj: Kristína Kroková O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

september 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partner

Zdravie a krása