Regionoviny
Portál Ktovlastni.sk odkrýva vlastníkov slovenských hotelov

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Portál Ktovlastni.sk odkrýva vlastníkov slovenských hotelov
02 júna
06:11 2021

Transparency International Slovensko spúšťa nový portál Ktovlastni.sk, ktorý rozkrýva mená majiteľov drvivej väčšiny (622) slovenských hotelov. Stránka analyzuje prevádzkarov a vlastníkov hotelov z pohľadu ich transparentnosti a dôveryhodnosti ich majiteľov. Uľahčuje tak občanom či firmám zvážiť aj etický rozmer ich rozhodnutia, kam sa vyberú na dovolenku, kde usporiadajú svadbu či firemný seminár.

Mnohým slovenským hotelom chýba transparentnosť. Takmer tretina na svojich stránkach ani len neuvádza, kto je ich prevádzkovateľom. Šesť percent nemá zverejnené kompletné účtovné výkazy. Päť percent hotelov vlastnia firmy z daňových rajov či relatívne netransparentných destinácií, ako je napríklad Cyprus. Vlastníkmi 90% najväčších hotelov na Slovensku sú slovenskí občania.

Štvrtina z majiteľov patrí k podnikateľom v médiách označovaných ako oligarchovia a privatizéri.

Veľké slovenské hotely vlastnia Juraj Široký, Zoroslav Kollár (cez svoju rodinu), František Hodorovský či Mário Hoffmann. Medzi vlastníkmi hotelov nájdeme aj Vladimíra Poóra, Ivana Lexu, Petra Čičmanca, Antona Siekela či Oskara Világiho.

Portál Ktovlastni.sk umožňuje vyhľadávanie a triedenie hotelov podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve či zverejňovaní finančných výkazov, podľa zadĺženosti voči štátu, ako aj podľa dôveryhodnosti majiteľov. Tú hodnotila odborná komisia podľa veľkosti a početnosti korupčných či kriminálnych káuz vlastníkov hotelov. Tvorili ju skúsení novinári a analytici (Adam Valček, Konštantín Čikovský, Martin Turček, Dušan Károlyi a Gabriel Šípoš). Komisia má veľké výhrady k 95 majiteľom hotelov a k ich doterajšej etike podnikania. Najviac týchto hotelov je v Bratislave a vo Vysokých Tatrách.

Väčšinu hotelov na Slovensku prevádzkujú féroví podnikatelia, ktorí svoj majetok nadobudli tvrdou prácou. Po ťažkom období pandémie si zaslúžia podporu spoločnosti, čo je cieľom nového webu Transparency. Ide však i o to, dať do rúk potenciálnych zákazníkov nástroj, aby popri cene a kvalite mohli pri výbere hotelov zvážiť aj etický rozmer toho, komu za služby platia.

Oblasť hotelierstva je celosvetovo príťažlivá nielen pre poctivých podnikateľov, ale stala sa aj terčom prania špinavých peňazí, zločinov mafie či zákulisia korupčných obchodov. Slovensko nie je výnimkou. Nedávne policajné vyšetrovanie napríklad odhalilo úplatkárske schémy, ktoré mali prebiehať v hoteloch Albrecht či DoubleTree by Hilton v Bratislave a ich účastníkmi mali byť aj spolumajitelia prevádzok Martin Kvietok a Jozef Brhel.

To, že téma etického nakupovania je dôležitá aj pre klientov hotelov, potvrdil aj prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila pre Transparency agentúra Focus v dňoch 11. až 19. mája 2021. Klientom podľa neho väčšinovo záleží na povesti vlastníkov hotelov.

Viac ako tretina (37 %) ľudí by úplne prestala navštevovať hotel, ak by sa dozvedeli, že ho vlastní človek, ktorý zbohatol na podvodoch a korupcii. Ďalšia takmer štvrtina (23) % ľudí by ho navštevovala menej často. Pre takmer dve tretiny ľudí (65%) by bola prekážkou informácia, že hotel vlastní človek spájaný s kriminálnou činnosťou.

Projekt Ktovlastni.sk bol podporený z Active Citizens Funds a Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Video k projektu je zverejnené tu.

Zdroj: Kristína Kroková O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Partner

Zdravie a krása