Novohradské múzeum a galéria pripravuje pri príležitosti životného jubilea výstavu Jany Bialovej s názvom Tajomné brány. Jana Bialová je akademická maliarka, grafička, knižná illustrátorka, študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre Grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Žije v Lučenci, ako výtvarná pedagogička pracuje na Základnej umeleckej škole vo Fiľakove.
Hlavnou líniou jej tvorby je maľba, pričom jej obrazový svet je v skutočnosti zakorenený v surrealistickom fantazijnom svete svetových velikánov slovenskej grafiky a knižnej ilustrácie 20. storočia Albína Brunovského a Dušana Kállaya. Okrem nich na ňu najviac pôsobil čarovný svet umelca modernistu Marca Chagalla. Pod jej rukami tento rozprávkový svet neustrnul v mechanickom a bezobsažnom opakovaní vizuálnych klišé. Naopak, svoje obrazy vytvára podľa vlastného ženského duchovného sveta. Sú tu charaktery, detaily, myšlienky a pocity usporiadané do organického vizuálneho aj obsahového celku. A to bez potreby toho, aby použila moderné technické vymoženosti. Alebo zakomponovala do obrazov prvky či motívy, aby sa mohla považovať za súčasného umelca. Podľa vlastnej výpovede nemôže byť trendovým tvorcom, pretože by musela klamať samú seba a vzdať sa úprimnej radosti z tvorby.
Rozprávkový svet
Už pri prvom pohľade na diela Jany Bialovej nás uchváti atmosféra akéhosi tajomného rozprávkového sveta. Na obrazoch sa vynárajú zvláštne ľudské či zvieracie postavy, čudné stvorenia, ktoré sa na nás pozerajú niekedy vyzývavo, niekedy záhadne. Vyvolávajú v nás emócie, pocity, myšlienky, vyjadrujú ľudské vlastnosti, charaktery. Sureálnosť jej malieb spočíva v tom, že sa v nich síce objavujú prvky vonkajšej reality. Ale aj jej logické súvislosti a fyzikálne zákonitosti strácajú platnosť: postavy a objekty menia svoje obvyklé proporcie, vznášajú sa vo vzduchu, vytvárajú nezvyčajné asociácie, skrátka žijú si svoje vlastné životy v nadčasovom priestore podliehajúc zákonitostiam z iného, nadpozemského sveta. Môžu meniť svoj tvar či veľkosť, dokonca meniť sa z človeka na zviera alebo naopak – zvieracie postavy môžu byť tiež nositeľmi ľudského charakteru.
Textilné návhrárstvo
Popri maľovaní a pedagogickej činnosti sa autorka venuje aj iným tvorivým činnostiam. Textilné návrhárstvo, pretváranie starých šiat a navrhovanie šperkov rozvíja už od malička. Po tejto línii sa vypracovala autodidaktickým spôsobom. Podobne ako profesionálna maľba, aj textilné návrhárstvo sa stalo organickou súčasťou jej života. Nie je však len výrobcom šiat a šperkov, ale ich aj nosí. Sú to pre ňu nielen prostriedky sebyvyjadrovania, ale aj predmety evokujúce príjemné spomienky z minulosti. Tak pri používaní materiálov, ako aj charakteru šiat a šperkov sa prejavuje jej vizuálny jazyk, vkus, ktorý charakterizuje celé jej umenie.
Práce Jany Bialovej otvárajú iné svety – svet fantázie, ale aj svet minulosti cez spomienky stelesnené v jej prácach. Pri ich dôkladnom vnímaní sa otvárajú tajomné brány v hĺbke ľudskej duše a podvedomí.
Výstava predstaví prierez autorkinej tvorby – popri hlavnej línii závesných obrazov sa môžete zoznámiť aj jej prácami umeleckoprimyselného charakteru – akými sú jej šaty, šperky a iné zaujímavé doplnky.
Autor: Andrea Németh Bozó
Prečítajte si aj Mamičky milujeme každý deň – aj dnes. DEŇ MATIEK
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár