Regionoviny




Prejdite hory Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Prejdite hory Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky
03 apríla
06:00 2021

Počas zákazov vychádzania a obmedzení súvisiacich s koronavírusovou pandémiou sa presunulo ťažisko turistiky do jednodenných vychádzok do okolia svojho bydliska. Obyvatelia Severovýchodu Slovenska tak znovuobjavujú krásu hôr a lesov v okolí Svidníka. Táto lokalita poskytuje dostatok nádherných prírodných scenérií, kopcov a lesov vhodných na aktívne trávenie voľného času a posilňovanie imunity. Na rozdiel od iných lokalít vyniká okolie Svidníka a Dukly aj pamiatkami v prírode pripomínajúcimi kruté boje počas druhej svetovej vojny. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“–Bardejov.

,,Táto oblasť je zarastená málo dotknutými bukovými lesmi, bohatými na faunu i flóru, vrátane chránených živočíchov a rastlín. Ide o jedinečné spojenie prírody a vojnovej histórie. Nechýbajú značené turistické trasy, informačné tabule, miesta na opekanie, útulne a rozhľadne. Niektorí bežným turistom vyčítajú, že ľudovo nazývajú rozhľadňami aj stavby s pekným výhľadom, ktoré nespĺňajú všetky parametre, aké by mali oficiálne rozhľadne mať. Ale dôležitejšie je, že tie stavby s nádhernými výhľadmi slúžia verejnosti. Bohužiaľ však niektoré z nich už neexistujú, alebo ich poškodil čas, vandali a počasie. Vydajte sa po stopách 1. a 2. svetovej vojny a navštívte miesta bojov, kde sa nachádzajú pamätníky, pietne miesta, bunkre, pozorovateľne, bojová technika, vojenské cintoríny, ako aj pamiatky UNESCO,“ pozýva R.Jančošek.

Príďte si vychutnať čaro tichej prírody v blízkosti Svidníka 

(Zdroj: https://www.svidnik.sk/tipy-na-vylet.html)

Lesopark Dukla

Obľubujete dlhé prechádzky v prírode ? Skvelým tipom pre vás je navštíviť Lesopark Dukla vo Svidníku s možnosťou využitia táborísk  na opekanie. Dĺžka malého okruhu parku meria 1,2 km, veľký okruh je o kilometer dlhší. Cestu lesoparkom vám oživia informačné tabule s užitočnými informáciami o zveri, stromoch, rastlinách, hubách či vtákoch v danom regióne. K dispozícií je aj parkovisko.  

Čierna hora

Dlhšiu túru lesom  si môžete dopriať výstupom na vrch Čierna Hora, ktorý sa vypína nad  mestom Svidník vo výške 667,1 m n. m. Medzi obcami Jurková Voľa, Rovné a Cernina. Na vrchu je situovaná turistická útulňa s možnosťou odpočinku. Podľa https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cierna_hora_(vrch_v_Ondavskej_vrchovine): ,,Čierna hora je vrch v Ondavskej vrchovine. Nachádza sa 2 km južne od obce Jurkova Voľa a 4 km západne od Svidníka. Rozprestiera sa v povodí riek Rusinec a Šidliarka. Čiernou horou prechádza turistická magistrála Cesta hrdinov SNP, vedúca na Makovické sedlo. Po turistickom modro značkovanom chodníku, medzi oboma vrchmi, možno cestu prekonať za dve hodiny. Na vrchu je rozhľadňa s útulňou a altánkom.

prvej svetovej vojne sa v okolí od septembra 1914 do marca 1915 odohrali vojenské operácie. Výsledkom týchto operácií boli straty na ľudských životoch, keď tu zahynulo skoro 4000 rakúsko-uhorských a ruských vojakov. Vojenské cintoríny sa nachádzajú v okolitých dedinách KurimkaCerninaMlynárovce a Svidník. Nachádzajú sa tu stopy po vojenských zákopoch. 1 km pod vrchom Čierna hora sa nachádza pamätník obetiam prvej svetovej vojny.“

Stavok

Podľa  https://www.tipykamnavylet.cz/rozhladna-stavok-vysna-pisana-ziadne-vstupne-692: ,,Vrch Stavok (752 m n. m.) je najvyššie položeným vrcholom svidníckeho okresu.
Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty a zároveň je hraničným vrchom medzi Slovenskom a Poľskom. Leží medzi obcami Vyšná Pisaná, Šarbov a poľskou dedinkou Olchowiec a cez tento vrchol prechádza diaľková európska turistická trasa E3.“

Bohužiaľ rozhľadňa, ktorú uvádza Wikipédia, už tam nie je. Dôsledkom dlhodobých nepriaznivých poveternostných podmienok veža zvetrala. Pre turistov a široké obyvateľstvo veža predstavovala nebezpečenstvo, preto bola demontovaná. Pôvodne bola na mieste kde prebiehali kruté boje počas Karpatsko-dukelskej operácie. Na celom hrebeni v okolí Stavku môžeme dodnes vidieť línie zákopov a bombových kráterov. Trasa k bývalej rozhľadni vedie zo Svidníka po červenej značke E8 do obce Vyšná Pisaná. Odtiaľ po zelenej priamo na Stavok a napája sa na červenú E3 a pokračuje krátkym úsekom do Sedla pod Stavkom, kde odbočuje vľavo a končí sa v obci Šarbov. Môžeme pokračovať pod Stavkom po E3 až do Duklianskeho priesmyku.

Z obce Vyšná Pisaná – zelená turistická značka 1:40 h
Z obce Šarbov – zelená turistická značka 1:10 h
Z Filipovského sedla – červená turistická značka 2:45 h
Z Duklianskeho priesmyku – červená turistická značka 3:10 h

Rohuľa

Neďaleko mesta Svidník v pásme Ondavskej vrchoviny medzi obcami Nižná a Vyšná Jedľová sa nachádza vrch Rohuľa (595,6 m n. m.). Je to miesto, na ktorom stáli v 40. rokoch 20. storočia meračské veže.  V cieli je situovaná turistická útulňa. Podľa https://www.severovychod.sk/vylet/rozhladna-rohula: ,,Na Rohuli sa každoročne organizujú akcie ako pálenie Jánskych ohňov podľa juliánskeho kalendára, novoročný výstup a iné turistické výstupy. Turistická trasa: Zo Svidníka vedie červená značka do obce Nižná Jedľová ku križovatke so smerovníkom s modrou značkou. Odtiaľ pokračuje modrá značka na Rohuľu. Z Rohule vedie trasa do obce Belejovce (463 m n. m.), ďalej po lúke k smerovníku vo Vápenickom sedle (503 m n. m.), kde sa modrá značka stretáva so zelenou.

Modrá pokračuje vpravo do obce Vápeník (448 m n. m.), kde končí.“ Rozhľadňa Rohuľa, na ktorú sa odvoláva Wikipédia, však tam už nie je. Dôsledkom dlhodobých nepriaznivých poveternostných podmienok veža zvetrala. Pre turistov a široké obyvateľstvo veža predstavovala nebezpečenstvo, preto bola demontovaná. Pôvodne mala štyri vyhliadkové plošiny a posledné štvrté podlažie vo výške 14 m. V tesnej blízkosti vedľa bývalej rozhľadne je turistická útulňa, ktorá poskytuje turistom a ostatným návštevníkom útočisko v prípade nepriaznivého počasia a v ojedinelých prípadoch i nocľah. Z Rohule je panoramatický výhľad na hrebene Laboreckej a Ondavskej vrchoviny, Vihorlat, Sninský kameň, Slanské vrchy, Makovicu, Čergov, Stebnickú Maguru, Stavok, národný park Poloniny a v dobrom počasí aj Vysoké Tatry.

Park tmavej oblohy obce Roztoky

Čaro tmavej oblohy zažijete vo hvezdárni v Roztokách, blízko Svidníka. Práve na toto miesto v hojnom počte prichádza široká verejnosť na krátke i viacdňové pozorovacie pobyty. K dispozícií je taktiež jeden z najkvalitnejších ďalekohľadov na Slovensku.

Zdroj: Štefan Kuča



O autorovi

admin

admin



Iné články



0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

november 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Partner

Zdravie a krása