Regionoviny
Mango a jeho blahodárne učinky

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Mango a jeho blahodárne učinky
06 júna
20:35 2021

V rámci zdravia si dnes zahryzneme do chutného sladkého tropického ovocia. Mango. Toto ovocie pochádza z južnej Indie. Môže mať veľkosť broskyne ale aj melónu. Farba od zelenej cez žltú, oranžovú až po červenú. Rozmanité sú aj chute a je lahodné. Preto sa jeho chuť a príchuť používa v džúsoch, sirupoch ale aj limonádach.

Aké vitamíny a minerály mango obsahuje?

V prvom rade je bohaté na vitamín C  jeden zrelý mangový plod obsahuje polovicu doporučenej dennej dávky vitamínu C. Viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Obsahuje aj  vitamín E, ktorý chráni membrány buniek. Okrem toho mango obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, Ďalej horčík, zinok a mangán. Všetky tieto látky zohrávajú pri procesoch v našom tele dôležitú úlohu.

Mimoriadne bohaté je mango tiež na draslík, ktorý pôsobí na vylučovanie vody a tukov. Dužina manga obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý podporuje nervy a spánok, a kyselinu pantoténovú (vitamín B5), zlepšujúcu kvalitu kože, vlasov a nechtov.

Mango je bohaté aj na minerály a stopové prvky: meď (umožňuje hnedé sfarbenie pokožky, dodáva bunkám energiu a podieľa sa na produkcii hormónov), horčík (má priaznivý vplyv na srdce a svaly), mangán (podporuje tvorbu kožných a vlasových pigmentov, podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žľazy), zinok (podporuje činnosť žliaz, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus, spevňuje väzivové tkanivo, zlepšuje zrakovú schopnosť a spevňuje vlasy).

Pozor pri konzumácii manga si treba dávať na vysoký obsah cukru. Môže prispieť najmä k tvorbe zubného kazu. Preto po jeho konzumácii sa odporúča vypláchnuť si ústa vodou.

Mango a prevencia proti stresu

Mango obsahuje veľa vitamínov skupiny B, najmä vitamín B6. Pri nedostatku tohto vitamínu dochádza k poruchám krvného obehu a k poklesu koncentrácie. Najväčšiu spotrebu vitamínu B6 máme v stresových situáciách. Jedno čerstvé mango alebo mangový dezert nás aj znútra pripraví na zvládanie záťažových situácií a upokojí naše nervy.

Mango zachytáva voľné radikály

Mango je bohatým zdrojom beta-karoténu, ktorý je antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú ochorenie srdca. Pôsobí tiež ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Mango pomáha pri poruchách zraku a šerosleposti

Mango zlepšuje zrakovú schopnosť. Jedna šálka nakrájaného manga dodáva 25 percent potrebnej dennej hodnoty vitamínu A, čo podporuje dobrý zrak a zabraňuje šeroslepote a suchému oku.

Mango na spánok

Nemôžete zaspať? Mango vám pomôže: trochu mangovej dužiny zmiešajte s banánom a jogurtom. Ak večer zjete trochu tejto zmesi, ľahšie zaspíte. Dužina manga totiž obsahuje veľa niacínu – vitamín PP, ktorý umožňuje dobrý spánok.

Mango zlepšuje priebeh trávenia

200 gramov čerstvej dužiny manga stačí na stimuláciu látkovej premeny v celom organizme. Pokiaľ vás trápi zápcha, máte o ďalší dôvod viac, prečo si pochutnať na mangu. Vysoký obsah vlákniny vám v boji s tými nepríjemným problémom totiž určite pomôže.

Mango bojuje proti rakovine

Mango je bohatým zdrojom antioxidantov, ako je izokvercetín, kvercetín, fisetin a astragalin. Konzumácia manga alebo jeho džúsu na dennej báze pomôže zabrániť niekoľkým druhom rakoviny, ako je rakovina prsníka, leukémia, rakovina prostaty a hrubého čreva.

Mango podporuje tvorbu hormónov

Mango je dobrým afrodiziakom! Ovocie je bohaté na vitamín E, o ktorom sa vie, že podporuje sexuálnu túžbu, podporuje libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Zinok je ďalším dôležitým minerálom, na ktorý je mango bohaté, pre plodnosť mužov a žien.

red. krátené

Zdroj: https://zdravopedia.sk/ Autor: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová 

Prečítajte si aj: Hypertenzia nie je kamarátka, ale tichý zabijak!O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partner

Zdravie a krása