„Človeče, nehnevaj sa!“ Ide skutočne o svetoznáme slová nemeckého občana J. F. Schmidta, ktorý ani netušil, aké posolstvo týmito slovami odovzdá svetu.
Hra ako forma odovzdávania posolstva
J. F. Schmidt dokázal spojiť myšlienky, ktoré sa tiahnu od najstaršej histórie človeka až po dnešok a vytvoriť z nich jednu z najznámejších spoločenských hier – Človeče, nehnevaj sa! Táto spoločenská hra v sebe nesie myšlienku súhry šťastia, stratégie a cieľavedomosti. Učí nás víťaziť aj prijať porážku, a to práve tou najľahšou formou, ktorú človek pozná – hrou.
Základom je dostať sa čo najrýchlejšie do cieľa s rešpektovaním stanovených pravidiel. Je to v podstate základ, na ktorom funguje príroda. Je to esencia, ktorá sa tiahne generáciami ľudí. Kvetinka vyrastie (cieľ hry) len keď budú splnené podmienky (pravidlá hry) jej rastu. Myšlienka dosiahnutia cieľa nastavenými pravidlami je daná všetkým ľuďom bez rozdielu. Je však len na nás samotných, presne tak isto, ako to stanovuje aj hra, akú zvolíme stratégiu a či využijeme všetky možnosti, ktoré nám život prinesie do cesty. Čo nám teda „Človeče, nehnevaj sa!“ odovzdáva?
Neskorý začiatok nie je vždy na škodu
Trpezlivosť. V hre vidíme, že každý z nás má rovnakú štartovaciu čiaru, ale odlišný začiatok štartu. Aj v reálnom živote si musíme pamätať, že začiatok čaká každého z nás. Dôležité je sa nevzdať skôr, než začneme. Niekedy je možno lepšie si počkať pár kôl a mať pred sebou voľnú cestu, ako byť hneď od začiatku na mieste, kde sa stretnú všetci hráči a bojovať o „život“.
Zmysel je vždy o voľbe
Cieľavedomosť. Cieľom hry „Človeče, nehnevaj sa!“ je domček, a tým ochrana svojich panáčikov. Dôležité je to aj v živote. Život človeka musí byť zameraný na dosiahnutie cieľov. Nie len že cieľ napĺňa človeka zmyslom života, ale je aj motiváciou žitia a nie len prežívania toho krátkeho času, ktorým človek disponuje. Človek bez cieľa nemá chuť žiť. Človek bez cieľa len málokedy pociťuje radosť či spokojnosť z vlastnej práce. Človek bez cieľa má pocit, že jeho život v tomto svete, nemá zmysel. Dôležité je pamätať si, že zmysel (cieľ) si musí každý z nás vedieť vybrať sám.
Život je plný premenných
Dynamickosť. Aj o tom je táto spoločenská hra. Každý z nás musí pochopiť, že svet je plný farieb. Raz sme hore a inokedy sa zoznámime s tým najhlbším dnom. Život je o neustálych zmenách a vývoji. Niekedy len tak preletíme hracou plochou. Cieľ dosiahneme len preto, že naše hody boli plné šestiek. Inokedy nás naši spoluhráči prinútia začať ešte raz, a to tesne pred dosiahnutím cieľa. Je to rovnaké, ako v reálnom živote. Niekedy má prosto šťastie niekto iný. Inokedy urobíme chybný krok my sami. Občas sa stáva ale to, že našu snahu niekto nedocení a vyberie si iného, toho, ktorý dosiahol cieľa len preto, že ho tam ten ďalší posunul. Takýto je život. Je to život, v ktorom môžeme očakávať neustále príležitosti, ale aj pády. Je to život, ktorý sa nám snaží pripomenúť pravidlá hry s názvom „Človeče, nehnevaj sa!“
Niekedy je potrebné si príležitosť vytvoriť
Risk a napätie. Hovorí sa, že „kto neriskuje, nič nedosiahne“. A v skutku tomu nás učí aj táto hra. Nehovorí síce, že risk je v živote potrebný, ale ukazuje nám, že niekedy pokúšať šťastenu môže priniesť veľmi pozitívne výsledky. Poznáte ten pocit, keď sa v hre rozhodnete zariskovať a nevyužijete získanú šestku u panáčika, ktorý je ohrozený? A zrazu sa ten za vami dostane pred vás. Z hroziteľa sa stáva štvanec, a to len vďaka tomu, že ste sa rozhodli zariskovať. Každý takýto ťah prináša do hry pozitívne napätie. Napätie toho, ako hra skutočne dopadne. Bez tohto napätia hra prestáva byť hrou. Bez tohto napätia hráči strácajú pocit zábavy. Bez takéhoto napätia prestáva človek v živote cítiť tú pravú chuť zo života a spokojnosť zo svojho vlastného snaženia.
Nájdi svoj vlastný cieľ
Výhra aj prehra sú súčasťou. Je to hlavná myšlienka tejto hry. V skutočnosti neprehráva nik, pretože každý z hráčov sa raz do domčeka dostane. Záleží len na poradí. Pre hráča však stráca pocit víťazstva význam v momente, keď má dosiahnuť cieľ, ktorý dosiahol každý z ostatných hráčov. Hra nekončí tým, že každý vojde do domčeka. Hra končí v chvíli, keď nie je s kým bojovať, keď cieľ nie je víťazstvom ale samozrejmosťou, ktorú dosiahol už každý predtým. A o tom je tiež náš život. Stať sa niekým výnimočným. Je dôležité dosiahnuť ciele, ktoré dosiahli aj tí ostatní, no zároveň je potrebné stanoviť si vlastné ciele, pretože len tak nás život neprestane baviť. Je potrebné nevnímať dosiahnutie bežných cieľov ako prehru, je potrebné ju vnímať ako víťazstvo, ktoré už zo skúsenosti iných vieme ako dosiahnuť. Prehru je potrebné vnímať ako možnosť si vytýčiť nový cieľ, svoj vlastný. Cieľ, ktorým začneme novú hru. Aj o tom je „Človeče, nehnevaj sa.“
A tak dnes, po viac ako sto rokoch môžeme ďakovať J. F. Schmidtovi za to, že nám odovzdal tie najkrajšie myšlienky a hrou „Človeče, nehnevaj sa!“ nám vysvetliť pravidlá života tou najzábavnejšou formou. Pamätajme: Život nie je o tom, aby sme sa hnevali jeden na druhého, život je o tom, aby sme svoj život transformovali do takých podôb, ktoré nám urobia radosť.
Zaujímavosť (so štipkou humoru):
Hra „Človeče, nehnevaj sa!“ vznikla tesne pred vypuknutím I. sv. vojny. Môže byť dôvodom vzniku hry aj to, že tento nemecký občan sa chcel dopredu ospravedlniť za hrôzy, ktoré nám prinesú svetové vojny?
Prečítajte si: Názor: Hodil Matovič poslancov do jedného koša s obyčajnými ľudmi? kliknite tu
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár