Výlet okolo Trnavy. Dnes budeme putovať po kruhu, kde pomyselným stredom je mesto Trnava a vzdialenosť od stredu je maximálne tridsať kilometrov. Začneme na severozápade v Jaslovských Bohuniciach v jadrovej elektrárni a pôjdeme smerom pohybu hodinových ručičiek až do Smoleníc. Dnešné putovanie bude výnimočné tým, že budeme zverejňovať i originálne texty na druhej strane pohľadníc.
Jaslovské Bohunice – Hlohovec – Sereď – Budmerice – Červený Kameň – Smolenice
Jaslovské Bohunice je obec v okrese Trnava, ktorej novodobá história sa začala písať v júli roku 1958, kedy sa zlúčili obce Jaslovce a Bohunice. O 18 rokov neskôr sa k nim pripojili i Paderovce (zdroj http://www.jaslovske-bohunice.sk/).
Takmer všetkým sa ale názov obce spája s atómovou elektrárňou, ktorá bola prvou jadrovou elektrárňou v bývalom Československu. Projekt stavby odštartoval v roku 1958. Prvá časť elektrárne (blok A-1) bola spustená do prevádzky v roku 1972. Nasledovalo spustenie bloku V-1, daný do prevádzky v roku 1978. Odstávka A-1, spustenie V-2 a tak ďalej a tak ďalej… Elektráreň pracuje dodnes.
Kedysi sa dalo ísť do priestorov elektrárne na exkurziu a pohľadnica, ktorú zverejňujeme, slúžila aj ako prihláška na exkurziu. Dnes, podľa našich informácií, exkurzia priamo v priestoroch možná nie je. Atómové elektrárne patria k strategickým miestam Slovenskej republiky, pre ktoré platia špeciálne pravidlá a vstup je zakázaný.
Hlohovec – mesto ruží
Týmto prívlastkom sa mesto pýšilo v čase socializmu a pohľadnica mesta akoby tento prívlastok chcela potvrdiť. Na každom obrázku sú záhony voňavých ruží.
Z Hlohovca zverejňuje čierno bielu pohľadnicu z roku 1950 – Kláštorský kostol. Odosielateľka pohľadnice a v nej pýta, či ju doma zaevidovali do vtedajšieho sčítania obyvateľov.
Sereď
Mesto ležiace na rieke Váh v Trnavskom kraji, známe výrobou slovenských šumivých vín (sektov) Hubert.
Na pohľadnici zo Serede asi z roku 1950 stojí text – Časť námestia 1. mája.
Budmerice
Pohľadnica ukazuje kaštieľ v Budmericiach v dobe socializmu, keď slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov za účelom rekreácie a na tvorivú činnosť slovenských umelcov .
Na jeseň 2015 bol kaštieľ v Budmericiach čiastočne sprevádzkovaný pre verejnosť a pod svoju záštitu ho prevzalo SNM Múzeum Červený Kameň (zdroj http://www.budmerice.sk/.)
Červený Kameň
Hrad sa nachádza v Malých Karpatoch, neďaleko Budmeríc a je jedným z najzachovalejších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Pohľadnica je z 50. rokov 20. storočia a pisateľka pohľadnice oznamuje známym, že sa presťahovala do Častej (obec nad ktorou sa hrad nachádza).
Smolenice
Zámok je majetkom Slovenskej akadémie vied a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti – záhrady, nádvorie, vyhradené miestnosti (zdroj www.wikipedia.sk).
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár