Ideme na juh, na rovinu, do slovenského malého Ríma, do najstaršieho slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska (1238).
Trnava
K historickému mestu patria – hradby, sídlo biskupa, množstvo kostolov, univerzita, divadlo – to všetko v Trnave nájdete. A pri rozhovoroch s Trnavčanmi budete počuť „tvrdé západoslovenské“ nárečie, ktoré kodifikoval Anton Bernolák ako prvú slovenskú spisovnú slovenčinu.
Trnava dostala prívlastok malý Rím vďaka veľkému množstvu kostolov. Na pohľadniciach z čias socializmu však kostoly veľmi neuvidíme, náboženská téma nebola politicky príliš vhodná. Prioritu v zobrazení mali novo vybudované stavby (hotel Karpaty, panoramatické kino, pedagogická fakulta a pod…). Na súčasných pohľadniciach, naopak, prevládajú práve historické a sakrálne stavby.
K Trnave patrí aj futbal. Na prvej pohľadnici je i fotografia štadióna, ktorý je dnes prestavaný na najmodernejší futbalový štadión na Slovensku. Druhá pohľadnica je so snehom, čo považujeme opäť za raritnú pohľadnicu zbierky.
Na ďalšej pohľadnici je námestie s pohľadom na mestskú vežu, významnú renesančnú stavbu, dominantu námestia, z ktorej je pekný výhľad, Nás zaujali dopravné prostriedky 70. rokov minulého storočia – autobus prezývaný pre svoj tvar „burizon“, historické motorky a autá.
Nasledujúca pohľadnica zobrazuje krásny interiér kostola a historické budovy, citujeme rubovú stranu „TRNAVA – Univerzitný kostol sv. Jána Krstiteľa * Univerzitné budovy z 17. a 18. storočia * Z historickej časti mesta“
S Trnavou sa rozlúčime a posledná zverejnená pohľadnica napovie, kam sa vyberieme v našom putovaní o týždeň – bude to okolie Trnavy.
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár