Regionoviny
Hypertenzia nie je kamarátka, ale tichý zabijak!

 AKTUALITY
 • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
 • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
 • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
 • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
 • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Hypertenzia nie je kamarátka, ale tichý zabijak!
17 mája
06:00 2021

Máj – čas lásky, kvitnúcich rastlín a alergií. Tento, už pomerne teplý, mesiac nám prináša skutočne množstvo spomienkových dní. Jedným z nich je aj 17. máj – Medzinárodný deň Hypertenzie. V tomto článku sa budeme zaoberať práve tým, čo Hypertenzia je a akým spôsobom proti nej bojovať.

Všimli ste si, že aj Človeče nehnevaj sa má hlbší odkaz? Kliknite pre viac informácií tu.

Zlý kamarát a dobrý nepriateľ

Nie, skutočne nie je priateľkou, s ktorou by sme chceli sedieť na káve v miestnej kaviarni. Hypertenzia je zaradená medzi srdcovo-cievne ochorenia a laickej verejnosti je skôr známa ako vysoký krvný tlak. V tomto prípade vám to už určite hovorí niečo viac, že? Takže sme sa zhodli na tom, že ju za dobrú kamarátku považovať nebudeme. Poďme sa teda spoločne pozrieť na toto ochorenie ešte o niečo hlbšie.

Jej najsilnejšou zbraňou, ktorú voči nám, krehkým ľudským stvoreniam, používa, je asymptomatickosť. Znamená to, že s ňou spokojne môžete tráviť svoj voľný aj pracovný čas bez toho, aby ste vedeli o tom, že vás sprevádza na každom kroku. V podstate sa takmer vôbec neprejavuje, a pri tom jej následkom môže byť spokojne aj vaša smrť. Skutočne môžeme konštatovať, že najhorším nepriateľom je taký nepriateľ, ktorý o sebe vôbec nedá vedieť. Hypertenzia je presne takýmto nepriateľom – nedá o sebe vedieť. Teda, takmer.

Počúvajme svoje telo

Síce Hypertenzia o sebe nerada rozpráva, ale nášmu organizmu v tom zabrániť nedokáže. Práve naše telo je tým najrozmaznanejším živočíchom na planéte. A vďaka Bohu že ním skutočne je. Bolesť hlavy, krvácanie z nosa či bolesť na hrudníku. Práve týmito nepríjemnými javmi nám naše telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku, a to niečo môžeme označiť aj ako možný problém s vysokým krvným tlakom.

Samozrejme, tieto prejavy nášho tela nemusia nutne poukazovať na Hypertenziu. Stanovenie diagnózy musíme vždy ponechať v rukách lekárov. A práve oni sú tými, ktorí nám dokážu sprostredkovať informácie, ako najlepšie tomuto ochoreniu predísť.

Hľadať dôvody pre A L E nie je správne

Regionálny úrad verejného zdravotníctva medzi rizikové faktory vzniku Hypertenzie, okrem iného, zaraďuje aj také, ktorým sa dokážeme v živote vyhnúť alebo ich aspoň minimalizovať. Ide o nedostatok fyzickej aktivity, obezitu, nadmerné solenie, časté pitie alkoholu, fajčenie či stres. Áno, nie len vo vašej aj v tej našej hlave vznikajú všetky tie ale. Ale sedím 10 hodín denne v práci a nemám čas variť, však mekáč je rýchly a chutný. Taktiež nám vzniká ale o tom, že aspoň tú sobotu si chceme večer poriadne užiť ten žúr po tak ťažkom týždni. Aj napriek všetkým ospravedlňujúcim ale sa určite všetci zhodneme na tom, že naše zdravie je omnoho dôležitejšie ako akékoľvek to ale a lekári majú predsa len v niečom pravdu.

Genetika robí svoje – neznamená to však, že budeme sedieť so založenými rukami

Aby sme však nevinili len svoj nezdravý životný štýl, poďme sa pozrieť aj na ďalšie faktory, ktoré zapríčiňujú vznik Hypertenzie, s ktorými boj väčšinou nevyhráme. Správne usudzujete, je to dedičnosť. Aj vysoký krvný tlak je spojený práve s rodinnými predispozíciami.

Tiež ste si povedali, že sa už budete snažiť žiť zdravšie? Sami v tom nie ste. My si to v redakcii hovoríme hádam aj každý deň. Najlepšie je začať zrejme už teraz, ale rozhodli sme sa, spoločne s vami, začať až zajtra.

120/80

Nuž, spomínali sme tu tých múdrejších, než sme my, čiže lekárov. Tí nám náš krvný tlak skontrolujú buď na naše vlastné požiadanie alebo pri nejakej prehliadke. A samozrejme aj vtedy, keď sa oni sami tak rozhodnú. Len ich pekne nechajme, nech sa o nás starajú. Možno sa nám práve s ich pomocou a našou spoluprácou podarí udržať si náš tlak v optimálnych 120 na 80.

Prajeme vám príjemný deň a hlavne bez stresu.

Prečítajte si: Vojnová história v okolí Svidníka má veľa pamätných miest – kliknite tu

Pozrite si nejaké tie fakty:
 • Viac ako polovica úmrtí v Európe je zapríčinená kardiovaskulárnymi ochoreniami,
 • Na Slovensku sa lieči až 63 % ľudí na vysoký krvný tlak,
 • Svetový deň hypertenzie sa pripomína už od roku 2005 vždy 17. mája.

Napísali sme: Otravné 9 v marketingu a obchode? Kliknite tu.

My sme čerpali infošky odtiaľto:
 • https://www.nusch.sk/sk/844/svetovy-den-hypertenzie
 • http://ruvzsk.slovanet.sk/17-maj-svetovy-den-hypertenzie/
 • http://kalendar.aktuality.sk/medzinarodne/popis/2021-5-17/O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.Iné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása