Regionoviny
Veríte, že sú veci silnejšie, než my? Písanie k nim patrí… spisovateľ Mark E. Pocha

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Veríte, že sú veci silnejšie, než my? Písanie k nim patrí… spisovateľ Mark E. Pocha
30 januára
19:52 2017

Marián Kluvanec, resp. Mark E. Pocha získal prednedávnom zaujímavé literárne ocenenie. Opýtali sme sa ho, ako toto ocenenie vníma, čo mu dáva písanie kníh a na čom v súčasnej dobe pracuje…


Pán Kluvanec, ako vnímate ocenenie za Vaše aktivity v oblasti literárnej fantastiky za rok 2016?

Trochu si dovolím Vás poopraviť: ocenenie dostal Mark E. Pocha, teda moje druhé Ja. To, ktoré sa venuje literatúre hrôzy. To, ktoré si tyká s nocou a bytosťami, čo ju obývajú… A ocenenie vníma veľmi pozitívne – ako znamenie, že aj tento žáner má u nás svojich čitateľov a ľudí, ktorí mu fandia. Encouragement Award sa udeľuje mladým autorom za celkovú činnosť ako istý druh povzbudenia do budúcnosti. V roku 2016 mi – po rokoch publikovania poviedok v rôznych časopisoch – vyšiel debutový hororový triler Krajina kanibalov. Kostru príbehu tvorí legenda o šiestich slovenských študentoch, ktorí sa stali nezvestnými v peruánskej džungli, kam cestovali na grantový pobyt. Kniha rekonštruuje ich posledné chvíle medzi živými.

Mark E. Pocha… prečo takýto pseudonym?

Mark spája prvé písmená môjho civilného mena, no zároveň je to meno evanjelistu. A ja som vierozvestca novej, temnej literárnej fantastiky. Epocha označuje, že v mojom písaní sa (v istom zmysle) odrážajú tienisté stránky doby, v ktorej žijeme.

A kto je Marián Kluvanec?

Moje civilné Ja. Ináč úplne normálny cvok.

Kedy Ste sa začali venovať písaniu? Kedy Ste zistili, že Vás to baví?

Svoju prvú poviedku som napísal, keď som mal deväť. Neskôr som sa dlhé roky venoval novinárčine. Nakoniec sa beletria znovu prihlásila o slovo – a zvíťazila. Príbehy v hlave mi nedali pokoj, kým som ich stadiaľ nedostal von.

Ako sa volá Vaše prvé knižné dielo a o čom je?

Moja celkom prvá kniha bol román Semester zakomplexovaného sviniara (2014, vydané pod menom Majo Kluvanec). Je to príbeh z prostredia vysokoškolských a internátnych chodieb; príbeh mladých ľudí, ktorí prechádzajú školou života.

Čitatelia sú zvedaví aj na Vaše ďalšie diela.

Napísal som ich viac, zatiaľ však vyšli dve a tretia je v príprave. Ich názvy sú Krajina kanibalov, spomínaný Semester zakomplexovaného sviniara a Kontakt.

Akému žánru, resp. žánrom sa venujete?

Poloha hrôzostrašnej literatúry, v ktorej som najviac doma, je hardcore horor/gore/. Teda otvorená, explicitná, na detail idúca forma zobrazovania ľudského utrpenia v jeho psychickej i fyzickej forme. Literatúra sa tak stáva zrkadlom odvrátenej tváre sveta.

Kde všade Ste už Vašu tvorbu publikovali?

V tlačených časopisoch PEVNOST, XB1, v poviedkových antológiách Na hroby, Kniha bolesti, Zombie apokalypsa, Cena Fantázie a najnovšie Muži VS. Ženy. Okrem toho v množstve elektronických časopisov.

K písaniu je určite potrebná aj inšpirácia. Kde ju čerpá Mark E. Pocha?

Ja? Nikde. Postavy, ich osudy a príbehy za mnou prichádzajú samy od seba. Je to stav podobný polosnu či tranzu – zrazu sa vám niečo zamarí a vy viete, že ste uprostred príbehu. Už ho „len“ šikovne, pútavo zachytiť na papier.

Čo Vám dáva písanie kníh?

Otázka je, čo my berie! Čas. Energiu. Zdravie, tak trochu. Ale nemôžem s tým prestať. Celkom ma ovládlo. Veríte, že sú veci silnejšie, než my? Písanie k nim patrí.

Zaujímalo by ma, ako vnímate komercionalizáciu súčasnej literatúry?

Dôležité pre mňa nie sú čísla a predaje – ale to, či sa text dotkne duše konkrétneho čitateľa. Radšej nech sa nájde dvadsať ľudí, ktorí si povedia „to bola jazda môjho života, ten E. Pocha je ale magor!“, ako tisíce takých, čo po dočítaní pokrčia plecami, založia knižku na poličku a pokračujú v pozeraní Let´s Dance alebo Moja mama varí lepšie ako tvoja.
Z knihy je ľahko vyčítať, či je rozsah primeraný námetu, alebo bola autorom umelo natiahnutá nad 200 strán. Lenže čitateľ nepotrebuje- obrazne povedané- nutne šplhať na Mount Everest. Môže sa rovnako dobre cítiť aj v útulnej malej krčmičke s výhľadom na Sitno.

Prezraďte nám ešte, na čom v súčasnej dobe pracujete?

Na jar mi vo vydavateľstve Hydra vyjde triler s prvkami vedeckej fantastiky s názvom Kontakt: Záhuba prichádza z nebies. Je to príbeh šiestich nevyrovnaných mladých ľudí, ktorí sa vyberú žúrovať na chatu do Strážovských hôr. Tam natrafia na havarované mimozemské plavidlo a od tej chvíle začína neľútostný boj o život. Dynamický dej bude opäť nabitý napínavými scénami, zaujímavými postavami a filmovým feelingom. Ale pozor, nič pre slabé žalúdky!

Viac informácií o autorovi a jeho diele nájdete na www.markepocha.webnode.sk

P.S.: Mark E. Pocha je nominovaný na osobnosť roka v rámci domácej fantastickej scény. Bližšie informácie nájdete na:
https://www.fandom.sk/clanok/anketa-hlasujte-za-fantasticku-osobnost-roka-for-2016
Uzávierka hlasovania je 31.1.2017.O autorovi

Andrea Vörösová

Andrea VörösováIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása