Regionoviny
V Prϋger-Wallnerovej záhrade vzniknú komunitné projekty

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
V Prϋger-Wallnerovej záhrade vzniknú komunitné projekty
06 júna
06:27 2021

Prϋger-Wallnerova záhrada v Bratislave je prírodný areál, pri ktorého revitalizácii sa prihliadalo na zachovanie biotopu mokradí. Mesto v záhrade plánuje vytvoriť komunitnú záhradu a centrum pre deti, školákov a rôzne školské a mimoškolské aktivity. Všetky nové prvky by mali byť pre verejnosť sprístupnené do jesene tohto roka. Zároveň bude Prϋger-Wallnerova záhrada už od tohto víkendu pre ľudí prístupná každý deň, nielen počas víkendov, ako to bolo doteraz.

Napriek tomu, že záhrada je v tesnej blízkosti Horského parku, priestor má iný charakter a v tichom prostredí má návštevník pocit súkromia. Záhrada je ideálna na komunitné využitie a ponúka možnosti, ktoré Horský park nemá. Našou snahou je vytvoriť tu priestor na oddych, vzdelávanie a komunitný život. Súčasťou je komunitná záhradka,  kde sa uplatnia zásady prírodného pestovania. 

Otvorením Prϋger-Wallnerovej záhrady sprístupňujeme pre Bratislavčanov a Bratislavčanky 2,5 hektára nového parku. Rozširujeme tak obľúbenú lokalitu Korzo Horský park, kde budú môcť rodiny s deťmi, ale aj športovci či návštevníci plnohodnotne stráviť celý deň. V areáli záhrady pripravujeme program a aktivity, ktoré budú prepájať ľudí všetkých vekových kategórií,“ povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo. 

Otvorená každý deň

Záhrada bude po novom otvorená pre verejnosť už nielen počas víkendov, ale každý deň. V mesiacoch október až marec bude sprístupnená od 8:00 do 18:00 a od apríla až do septembra sa otváracie hodiny predlžujú do 20:00 hod.

Motiváciou na prvú fázu sprístupnenia záhrady koncom minulého roka bola pandémia, keď sa násobne zvýšil záujem ľudí tráviť čas v prírode. Zároveň sme chceli aspoň cez víkendy umožniť Bratislavčankám a Bratislavčanom prísť sa pozrieť na vzácne mokrade, pozostatky skleníkov aj pôvodnej architektúry a sledovať, ako sa záhrada bude postupne revitalizovať a meniť. 

Hlavné mesto začalo rozvíjať projekt revitalizácie záhrady v máji 2020, s podporou Nadácie VÚB. Práce však zabrzdila pandémia.  V prvej fáze sme čistili hrubo zarastený a neprístupný areál. Nasledoval mobiliár, prvky pre zachovanie biodiverzity, vysádzanie nových stromov, kvetinových záhonov, detské ihrisko a komunitná záhrada.

Máme radosť z toho, že sa nám podarilo spoločným úsilím sprístupniť pre verejnosť dlhé roky skrytý priestor v srdci Bratislavy. Ako banku, ktorá sa zaviazala robiť maximum pre našu prírodu, nás teší, že si Bratislavčania a Bratislavčanky budú môcť vychutnať prechádzky v revitalizovanej záhrade, vzácnej aj vďaka svojej unikátnej biodiverzite. Všetkých srdečne pozývame,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÙB banky Alexander Resch.

Komunitná záhrada a aktivity pre deti

Záhrada patriaca k Prügerovej vile mala v minulosti okrem okrasnej aj úžitkovú časť. Úrodná pôda umožnila prežiť desaťročia mnohým ovocným stromom a kríkom. Aj preto v priestore vznikla komunitná záhrada v spolupráci s organizáciou Národný Trust n.o., v ktorej základy pestovateľských aktivít tvoria zásady prírodného pestovania. 

Od začiatku júna rekonštruujeme domček a skleníky, kde by malo vzniknúť komunitné centrum a ekocentrum či letná čitáreň s expozíciou. O konečnej podobe skleníkov diskutujeme. V jednom zo skleníkov bude priestor na odpočinok v kombinácii s výstavou. V ostatných skleníkoch by mala pribudnúť možnosť pestovať drobné ovocie a zeleninu. Všetky nové prvky plánujeme pre verejnosť sprístupniť do jesene tohto roka. 

Prvé podujatia

BKIS v spolupráci s Nadáciou mesta Bratislava, mestskými časťami a mestskými inštitúciami aktuálne pripravujú projekt „Pekné miesta“, ktorý mapuje zaujímavé verejné priestory a priestranstvá s existujúcim potenciálom pre realizáciu kultúrnych a komunitných podujatí. V tejto databáze je vedená aj Prϋger-Wallnerova záhrada, kde by mali byť prvé podujatia už v rámci Kultúrneho leta.  Záhrada bude tiež súčasťou plánovaného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad (25. až 27. júna). 

Viac informácii o aktuálnom dianí a aktivitách v záhrade sú dostupné aj na www.prugerka.sk.

Zdroj: Bratislava.sk

Prečítajte si aj Bratislavské letné kúpaliská sa pripravujú na sezónuO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partner

Zdravie a krása