3. októbra 1869 sa prvýkrát otvorila brána 1. slovenského katolíckeho patronátneho gymnázia v Kláštore pod Znievom. Znievske gymnázium bolo jedno z prvých 3 gymnázií na území dnešného Slovenska po Revúcej a Martine s vyučovaním slovenského jazyka. Otvorilo náruč študentom aj z chudobných rodín zo všetkých slovenských regiónov, aby pomohlo pozdvihnúť vzdelanie, hrdosť a národné povedomie slovenského národa. Obec Kláštor pod Znievom si 150. výročie pripomenula oslavami, ktoré prebiehali v dňoch 3. až 6. októbra 2019.
„Gymnázium a mestečko Kláštor pod Znievom boli vždy veľmi úzko prepojené, spolupracovali a navzájom sa ovplyvňovali. Bol to vtedajší richtár Ján Capko, ktorý zareagoval na výzvu Martina Čulena a ponúkol Kláštor pod Znievom ako miesto pre slovenské katolícke gymnázium. Kláštorčania nielen významne prispeli vo finančnej zbierke na zriadenie a prevádzku školy, ale vo svojich rodinách prichýlili študentov gymnázia počas štúdia. Na druhej strane sa študenti a profesori podieľali na kultúrnom a spoločenskom živote mestečka,“ hovorí starostka obce Kláštor pod Znievom Erika Cintulová.
Oslavy boli identicky uspôsobené aktivitám v minulosti
Program osláv začal dňom, ktorým si pripomenuli aktivity vtedajších študentov Znievskeho gymnázia. Základná škola Františka Hrušovského v Kláštore pod Znievom pripravila pre žiakov turčianskych základných škôl „Znievsky beh za poznaním“ a v spolupráci s hádzanárskym klubom THA Martin turnaj v minihádzanej. Žiaci mali možnosť zahrať si šachovú simultánku so šachovou majsterkou Zuzanou Milcovou (majsterka medzinárodnej šachovej federácie FIDE). Viac ako 200 žiakov škôl z okresu Martin absolvovalo komentované prehliadky obcou žiakmi kláštorskej základnej školy.
Nesústredilo sa len na dejiny, predostretý bol aj pohľad do budúcnosti
„Málokto vie, že Znievske gymnázium bolo považované za najpokrokovejšiu a najmodernejšiu školu svojej doby v celom Uhorsku. A aby sme nerozprávali iba o histórii, usporiadali sme konferenciu Znievske dišputy s témou, ako sa dá aj dnes vybudovať moderná, súčasná, pokroková škola,“ hovorí Erika Cintulová. Na konferenciu bolo pozvané vedenie škôl z celého regiónu a prednášali špičkoví odborníci na školstvo z celého Slovenska. Program pokračoval na miestnom cintoríne, kde sa na hroby bývalých profesorov gymnázia v Znieve kládli vence a uctila sa ich pamiatka minútou ticha.
Na akadémii sa oceňovalo i krstilo
Po pietnom akte kladenia vencov začala v 2. budove bývalého gymnázia (dnešná Pamätná izba a kino) slávnostná akadémia, kde okrem sviatočných príhovorov zazneli hudobné vystúpenia, prednesy básní a odovzdali sa plakety o udelení čestného občiansta obce Kláštor pod Znievom in memoriam vtedajším profesorom Znievskeho gymnázia Dr. Imrichovi Matejovi Koraušovi a Samuelovi Jaroslavovi Zachejovi a tiež Ernestovi Polónimu. Jedným z bodov programu bolo znovuuvedenie knihy Miloša Štillu Znievske gymnázium medzi čitateľov. „Aj keď kniha vznikla v časoch normalizácie, je stále cenná obsahom, ale i odvahou autora. Pri príležitosti 150. výročia Znievskeho gymnázia sme ju predložili v pôvodnej verzii, pretože mapuje vzostupy i pády školy, inovatívne aj odvážne učebné plány tej doby a v neposlednom rade aj úspechy jej vedenia a žiakov. Nakoniec aj jej násilné zrušenie a zatvorenie,“ vysvetľuje kláštorská starostka. Krst knihy prebiehal skutočne symbolicky – za prítomnosti starostky obce, bývalého profesora gymnázia Tibora Hlaváča a Igora Mikulu, kultúrneho referenta obce Kláštor pod Znievom. Krstilo sa vodou z potoka Vríca tečúceho obcou a dreveným prachom z pôvodnej brány gymnázia.
Od razenia mincí až k divadlu…
V sobotu program pokračoval spoločným výstupom na Zniev, kde si zúčastnení vyrazili pamätnú mincu s tematikou 150. výročia 1. slovenského katolíckeho patronátneho gymnázia. Široká verejnosť mala možnosť každú hodinu absolvovať komentovanú prehliadku obce, Kláštorom pod Znievom ich sprevádzali žiaci základnej školy. Popoludní uviedlo Znievske rado(sť)dajné divadlo spolu so žiakmi ZŠ Františka Hrušovského predstavenie Dejiny tečú ako Vríca. „Študenti Znievskeho gymnázia mali svoju kapelu, ktorá pravidelne hrávala v nedeľu na korze. Toto sme si pripomenuli v jazzových a swingových tónoch koncertom kapely Funny Fellows,“ vysvetľuje starostka Kláštora.
Aj záver slávností sa niesol v príjemnom duchu
V nedeľu v kostole sv. Michala celebroval slávnostnú svätú omšu dekan Ľubomír Hudec. Po omši kostolom znel mohutný chorál Speváckeho zboru slovenských učiteľov, ktorého koncert bol dôstojnou bodkou za oslavami.
„Myslím si, že oslavy mali svoju úroveň, boli dôstojné, ale aj poučné alebo zabavili. Jednotlivé akcie mali taký úspech, že je záujem, aby sme z niektorých urobili každoročnú tradíciu. Jediné, čo ma trošku mrzí je, že napriek tomu, že sme v dostatočnom časovom predstihu pozývali všetkých ústavných činiteľov a dotknutých ministrov, nikto si nenašiel čas na to, aby si aj oni pripomenuli a uctili významné výročie inštitúcie, ktorá sa nemalou mierou zaslúžila o to, že dnes hovoríme po slovensky,“ uzatvára starostka Erika Cintulová.
autorka: Mgr. Lucia Kuželová, foto: archív obce Kláštor pod Znievom
Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?
Napíšte komentár