Regionoviny
Trnavské kostoly otvorili brány turistom

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Trnavské kostoly otvorili brány turistom
15 júna
07:02 2021

Uvoľňovanie protipandemických opatrení so sebou prináša aj oživenie turizmu. Návštevníkov Trnavy už vítajú aj sakrálne pamiatky. Tie však budú v nasledujúcich mesiacoch vyťažené, keďže v nich budú prebiehať zameškané svadby a obrady. Na vstup do kostolov ale návštevníci môžu využiť organizované prehliadky so sprievodcom trnavského turistického informačného centra.

V niektorých dňoch individuálna návšteva kostolov ani nebude možná. Ide najmä o Baziliku sv. Mikuláša, ktorá zostane zatvorená pre verejnosť každú sobotu počas celého leta ako aj počas prvých jesenných mesiacov. Mesto Trnava však umožní vstup turistom do baziliky aj počas sobôt, no len ako vopred rezervovanú prehliadku so sprievodcom.

Sakrálne pamiatky

„Chceli by sme návštevníkom sprístupniť sakrálne pamiatky aj v soboty, kedy je o ich prehliadku najväčší záujem. Náš sprievodca ich prevedie a dostanú aj profesionálny výklad plný zaujímavých informácií. Okrem toho zabezpečíme, že v bazilike bude obmedzená skupina ľudí a táto pamiatka v čase ich návštevy nebude plná iných turistov,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

V pracovných dňoch je Bazilika sv. Mikuláša voľne prístupná pre verejnosť od 10:00 do 12:30 hod. Nasleduje prestávka a po nej môžu turisti túto pamiatku opäť navštíviť od 14:00 do 16.00 h.V júli a v auguste sa otváracia doba predlžuje až do 17.00 h. Počas nedieľ je bazilika otvorená od 14.00 do 17. 00 h.

Za návštevu určite stojí aj Katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá má podobné otváracie hodiny. Rímskokatolícky farský kostol je ale verejnosti prístupný aj v sobotu od 11.00 do 16.00 h. Naopak, v nedeľu je pamiatka zatvorená a nie je možné ju navštíviť ani po objednaní.

Záujemcovia o organizovanú prehliadku baziliky alebo katedrály si môžu prehliadku objednať na stránke Regiónu Trnava alebo v Turistickom informačnom centre.

Bazilika sv. Mikuláša patrí k najvýznamnejším sakrálnym pamiatkam mesta. Kostol slúži ako katedrála ostrihomskej arcidiecézy už dlhých 300 rokov. Prvé zmienky o tejto stavbe siahajú až do 11. storočia a hlavná loď kostola dosahuje výšku 18 metrov.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa je najväčší a najhonosnejší dvojvežový kostol v Trnave. Tento ranobarokový chrám sa stal vzorom pre nový koncept sakrálnej architektúry v celej krajine. Dominantou kostola je celodrevený oltár z roku 1640 s výškou 20,3 m a šírkou takmer 15 m. Je najvyšším dreveným ranobarokovým oltárom na Slovensku a zároveň patrí medzi najkrajšie v Európe. V roku 1978 pápež Ján Pavol II. povýšil chrám sv. Jána Krstiteľa na katedrálu a v roku 2003 ho sám aj navštívil.

Zdroj: Trnava.skO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása