Regionoviny
Skončili sa regionálne kolá 9. ročníka súťaže FIRST LEGO League na Slovensku.

 AKTUALITY
 • V Bratislave si verejne môžete opäť posedieť Projekt Sadni si! prináša do verejných priestorov voľné verejné sedenie, ktoré upriamuje pozornosť ľudí na verejné priestory, kde si môžu príjemne posedieť. Hoci na týchto miestach lavičky alebo iný mobiliár...
 • Dubnica nad Váhom: Čo znamenajú sochy, objavujúce sa po meste? Inovatívny festival využíva priestory interiéru i exteriéru na to, aby ukázal, že umenie nemožno umlčať ani v časoch pandémie. Umenie bezpečne, umenie bez obmedzení a umenie pre každého. Od 15. mája 2021 všetkých priaznivcov kultúry,...
 • V Košiciach ožili fontány, do piatku ich sprevádzkujú 15 Začiatok mája je v Košiciach už tradične v znamení spúšťania fontán v metropole východu. Tie spravuje Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej zamestnanci v uplynulých dňoch uskutočnili jarnú údržbu a repasovanie čerpadiel, ktoré sú...
 • Pravidlá platia aj pre novinárov – Etický kódex Nenávidení aj milovaní. Novinári. Deň čo deň sa spoločnosť stretáva s prácou osôb, ktoré sa venujú žurnalistike. Práve oni sú tými, ktorí širokú verejnosť informujú o aktuálnych udalostiach doma aj...
 • Redaktor lovil v rieke podvodníkov Šmejdi. Takýmto názvom označuje naša spoločnosť podvodníkov, ktorí sa snažia pripraviť nič netušiacich ľudí o ich peniaze. Až do dnešných dní sa môžeme bežne stretnúť s podomovými predajcami, ktorí sa...
Skončili sa regionálne kolá 9. ročníka súťaže FIRST LEGO League na Slovensku.
26 januára
22:13 2017

Bratislava, 25. január 2017 – Skončili sa regionálne kolá 9. ročníka súťaže FIRST LEGO League na Slovensku. Poznáme mená tímov postupujúcich do semifinále v Debrecíne.
Medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League pochádza zo Spojených štátov. Vznikla v roku 1998 v spolupráci firmy LEGO Group a združenia FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) a odvtedy sa rozšírila do celého sveta.

Je to súťaž tímov, ktoré tvorí 3-10 žiakov vo veku od 9-16 rokov. Každý rok je celosvetovo vyhlásená nová téma a misie, na ktoré sa mladí pripravujú vo svojich triedach/kluboch – stavajú a programujú roboty zo stavebníc LEGO a vypracovávajú výskumný projekt. Tie potom prezentujú na regionálnych kolách.
Súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí: Robot Design, Robot Game, Prezentácia výskumného projektu, Tímová práca.

Na Slovensku sa súťaž konala prvýkrát v roku 2008, kedy sa na jednom regionálnom turnaji stretlo 10 tímov. Tento rok sa žiaci stretli na 7 regionálnych turnajoch. Z 86 súťažiacich tímov postúpilo 10 do semifinálového kola a svoje vedomosti si tak žiaci budú môcť porovnať s ostatnými v dňoch 4.-5. 2. 2017 v Debrecíne, kde sa stretnú tímy z Maďarska, Českej republiky, Poľska a Slovenska.
Mnohým sa v súťaži darilo, no nie všetkým vyšlo všetko tak, ako mali pripravené. S témou „Animal Allies“ – Zvieratá a ľudia sa medzi najúspešnejšie tímy zaradili:
1. Robot Sapiens / ZŠ s MŠ, Ludanice (2.12.2016 – Žiar nad Hronom)
2. Lego Bot / Základná škola s materskou školou Juraja Slávika Neresnického, Dobrá Niva (7.12.2016 – Banská Bystrica)
3. Fire Breathing Rubber Duckies / Gymnázium V. Paulinyho-Tótha, Martin (9.12.2016 – Žilina)
4. IT-PRO-BESST / Súkromná základná škola BESST a Súkromné bilingválne gymnázium BESST, Trnava (10.12.2016 – Bratislava)
5. R2D2 Team / Vajnory (10.12.2016 – Bratislava)
6. SSOSTA Team / Súkromná stredná odborná škola, Ul. 29. augusta 4812, Poprad (15.12.2016 – Poprad)
7. Talentum SAP / Nadácia Talentum Cassoviensis Alapítvány, Košice (11.1.2017 – Košice)
8. GALEJE nextgen / Gymnázium, Alejová 1, Košice (11.1.2017 – Košice)
9. RDS Team / Simon´s creActive, Bratislava (12.1.2017 – Petržalka)
10. GamcaBot / Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava (12.1.2017 – Petržalka)

FIRST LEGO League na PEVŠ from Fakulta masmédií PEVŠ on Vimeo.

Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.

„My v Anasofte si uvedomuje, že ak chceme mať zo Slovenska inovatívnu krajinu so zručnými mladými ľuďmi, potrebujeme podporovať vzdelávanie, najlepšie skúsenosťou a hravou formou. Navyše FLL prináša príležitosť pre najlepších cestovať do vyšších kôl súťaže a porovnať sa so svetovou špičkou, čo je pre deti veľkou motiváciou,“ povedal Michal Hrabovec, prezident spoločnosti ANASOFT APR a zástupca jedného z hlavných partnerov aktivity FLL na Slovensku.

Dalibor Jakuš, zakladateľ portálu Profesia, zástupca druhého hlavného partnera, k tomu dodal: „Rast technológií a umelej inteligencie prinesie v budúcnosti aj sofistikovanejšie pracovné pozície, ktoré budú úzko spojené s technologickým pokrokom, robotizáciou a nanotechnológiami. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť Profesia rozhodla podporiť aktivitu FLL, ktorá podnecuje v mladých ľuďoch nielen tímového ducha, ale aj kreativitu, fantáziu a zároveň rozvíja ich kritické myslenie. Veľký potenciál vidíme najmä v tom, že každý účastník má reálnu možnosť vyskúšať si, aké je to stať sa na chvíľu „vynálezcom“ a členom projektového tímu. Každý z nás má v sebe dieťa, a preto rozvíjanie tvorivosti, hravosti a logického myslenia je efektívnou cestou za novými možnosťami a zručnosťami, z ktorých mladí ľudia budú môcť čerpať aj pri vstupe na pracovný trh.“

K ďalším podporovateľom aktivity FLL patria: Nadácia ESET, SWAN, a.s., EDUXE Slovensko, s.r.o. a
mediálny partner PC REVUE.

Tí najlepší pokračujú v tomto ročníku ďalej, dolaďujú svoje roboty, prekladajú a nacvičujú prezentáciu výskumného projektu v anglickom jazyku. Pre všetkých však máme dobrú správu: FLL pokračuje aj v ďalšom roku a my sa na vás tešíme už teraz. Témou ročníka 2017/2018 bude „Hydro Dynamics“.
Registrácia na jubilejný 10. ročník súťaže FLL na Slovensku bude spustená v priebehu apríla 2017. A ak stavebnice LEGO Mindstorms ešte nepoznáte, stále máte dosť času na oboznámenie sa s prácou s nimi i na vytvorenie nového tímu, ktorý môže už koncom roka zamiešať karty medzi najúspešnejšími.
Všetkým, nielen postupujúcim tímom, by sme chceli popriať veľa úspechov a tiež zábavy pri získavaní nových vedomostí.

Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

MEDZINÁRODNÉ DNI

-Deň víťazstva nad fašizmom

-Svetový deň Červeného kríža

-Svetový deň chôdze

07. 05.2021, Meniny má: Ingrida.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

UDALOSTI

 • 1902 – výbuch sopky Pelée na karibskom ostrove Martinik; sopka úplne zničila mesto St. Pierre a zahynulo 28 000 ľudí
 • 1945 – ukončenie druhej svetovej vojny v Európe
 • 1962 – prvý testovací štart nosnej rakety Atlas-Centaur skončil haváriou
 • 1984 – Sovietsky zväz oznámil, že bude bojkotovať Letné olympijské hry 1984 v Los Angeles
 • 1984 – štart nákladnej lode Progress 21 k stanici Saľut 7
 • 1985 – štart francúzskeho komunikačného satelitu Telecom-1B a amerického komunikačného satelitu Gstar-1 z kozmodrómu Kuru

Los Brados – Lásku nezastavíš

KALENDÁR

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Partner

Zdravie a krása