Regionoviny




Rožňava: „Dioráma – banská štôlňa“ predstavila baníctvo na Gemeri

 AKTUALITY
Rožňava: „Dioráma – banská štôlňa“ predstavila baníctvo na Gemeri
14 mája
10:23 2021

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov novú atrakciu. Vďaka výzve Košického samosprávneho kraja sa v ňom podarilo rozšíriť zážitkové centrum SENTINEL o nový prehliadkový okruh ,,Banská doprava“. Aj napriek tomu, že v exteriérovej časti Expozície baníctva a hutníctva Gemera už sú stacionárne exponáty z oblasti banskej dopravy a areálom jazdí banský vláčik, absentovala tam modernejšia prezentácia banského dedičstva regiónu Gemer. Prezentácia banskej dopravy si vzhľadom na rozmernosť a špecifickosť exponátov vyžaduje veľa priestoru, a práve spojenie moderných technológií s trojrozmernými exponátmi vytvorili pútavý prvok expozície.

Pocit ako v reálnej bani

„Po vjazde vláčika do štôlne sa návštevníci ocitnú v tme. Priamo sediac v jeho vagónoch, tak, ako sa presúvali aj kedysi samotní baníci. Po zastavení na konci trasy sa návštevníkom naskytne pohľad do chodby štôlne. Za zvuku stojov bude prebiehať čulý pracovný ruch. Atmosféra v tme a v hluku prostredia bane vytvorí autentickejšiu predstavu o tom, ako to v reálnej bani fungovalo,“ informoval riaditeľ múzea Pavol Lackanič.

Nový prehliadkový okruh by mohol zatraktívniť ponuku služieb cestovného ruchu na Gemeri, ktorý vyniká baníckou tradíciou. Na svoje si tak prídu noví návštevníci, ale aj tí, ktorí múzeum už navštívili v minulosti. „Teší ma, že prostriedky z internej výzvy Tradície inšpirujú inovácie opäť splnili svoj účel. V tejto výzve župa podporila projekty v celkovej výške 116 000 eur. Prehliadkový okruh v Baníckom múzeu bude určite veľkým prínosom pre návštevníkov, ktorí v bani nikdy neboli. Tí, ktorí prostredie bane poznajú, si zas pripomenú spôsob práce a technológií, ktoré sa v 20. storočí pri dobývaní využívali,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Autor: Róbert Šimko

Prečítajte si aj Po stopách Pálffyovcov: Malacký liehovar



O autorovi

admin

admin



Iné články



0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

Odoberaj novinky z Regionovín

KALENDÁR

september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása