Regionoviny
Príďte na výstavu Vojenskej techniky na maketách Tibora Pétera vo Fiľakove

 AKTUALITY
Príďte na výstavu Vojenskej techniky na maketách Tibora Pétera vo Fiľakove
18 mája
07:39 2021

Po relatívne dlhom pokojnom období sa 18. mája 2021 sprístupní v galérii fiľakovského Mestského vlastivedného múzea nová výstava. Témou je vojenská technika a bojové vozidlá druhej svetovej vojny, ktoré budú predstavené prostredníctvom makiet fiľakovského modelára Tibora Pétera. Jeho modelárske počiatky siahajú až do jeho detstva. Podobne ako väčšina jeho rovesníkov, venoval vo voľných chvíľach stavaniu makiet. Pred štyrmi rokmi, už ako dospelý, dostal svoj prvý plastový model, a odvtedy sa ich zostrojovanie stalo jeho koníčkom, ktorý ho napĺňa a teší. Odporúča ho deťom aj dospelým, pretože zlepšuje jemnú motoriku a pomáha odbúravať každodenný stres. Zároveň verí, že táto výstava určitým spôsobom pripomenie význam techniky, odjakživa prítomnej v službách ľudstva.

Spomínané výdobytky technického pokroku neustále vzbudzujú záujem malých aj veľkých. Úroveň ich vyspelosti a účinnosti zohrávala kľúčovú úlohu v historických vojenských operáciách. Návštevníci uvidia modely najznámejších typov bojových vozidiel a techniky v mierke 1:32 až 1:72, akými boli Panther, Tiger či Kaťuša, používané takmer pri každom vojenskom zásahu, ale aj niekoľko netradičných exemplárov, ktoré budú poznať možno len máloktorí. Patrí sem napríklad britské jednomiestne stíhacie lietadlo Spitfire. Súčasťou výstavy budú aj napodobeniny tých vozidiel, ktoré sa priamo týkali miestnych vojnových udalostí. Pre záujemcov budú k dispozícii textové panely, ktoré ich bližšie oboznámia s pôvodnými verziami jednotlivých miniatúr, poskytnú zaujímavé a poučné informácie o ich výkonnostných parametroch, niekdajšej funkcii a vojenských operáciách, počas ktorých sa používali.

Exponáty Tibora Pétera budú doplnené o makety ďalšieho miestneho nadšenca, Bélu Feketeho, ktorý sa prostredníctvom 17 vystavených zmenšenín snaží čo najvierohodnejšie priblížiť bojovú techniku predmetného obdobia, a to v mierke 1:35 v prípade tankov, a v mierke 1:48 až 1:72 v prípade lietadiel.

Výstava sa sprístupní bez vernisáže, a záujemcovia si ju môžu pozrieť do 6. augusta. Všetci návštevníci bez ohľadu na vekovú kategóriu, ktorí radi získavajú nové poznatky zábavnou formou, sú srdečne vítaní!O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

Odoberaj novinky z Regionovín

KALENDÁR

september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása