Regionoviny
Prezidentské voľby 2019 v Turci: Žena, hlavou štátu? Áno!

 AKTUALITY
 • V Bratislave si verejne môžete opäť posedieť Projekt Sadni si! prináša do verejných priestorov voľné verejné sedenie, ktoré upriamuje pozornosť ľudí na verejné priestory, kde si môžu príjemne posedieť. Hoci na týchto miestach lavičky alebo iný mobiliár...
 • Dubnica nad Váhom: Čo znamenajú sochy, objavujúce sa po meste? Inovatívny festival využíva priestory interiéru i exteriéru na to, aby ukázal, že umenie nemožno umlčať ani v časoch pandémie. Umenie bezpečne, umenie bez obmedzení a umenie pre každého. Od 15. mája 2021 všetkých priaznivcov kultúry,...
 • V Košiciach ožili fontány, do piatku ich sprevádzkujú 15 Začiatok mája je v Košiciach už tradične v znamení spúšťania fontán v metropole východu. Tie spravuje Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej zamestnanci v uplynulých dňoch uskutočnili jarnú údržbu a repasovanie čerpadiel, ktoré sú...
 • Pravidlá platia aj pre novinárov – Etický kódex Nenávidení aj milovaní. Novinári. Deň čo deň sa spoločnosť stretáva s prácou osôb, ktoré sa venujú žurnalistike. Práve oni sú tými, ktorí širokú verejnosť informujú o aktuálnych udalostiach doma aj...
 • Redaktor lovil v rieke podvodníkov Šmejdi. Takýmto názvom označuje naša spoločnosť podvodníkov, ktorí sa snažia pripraviť nič netušiacich ľudí o ich peniaze. Až do dnešných dní sa môžeme bežne stretnúť s podomovými predajcami, ktorí sa...
13 marca
19:16 2019

V dňoch 11. a 12. marca prebiehala v uliciach mesta Martin kampaň za Zuzanu Čaputovú. Aktivisti, dobrovoľníci a členovia hnutia Progresívne Slovensko (PS) spojili svoje sily. Vyšli s úsmevom do ulíc vyzbrojení letákmi, odznakmi a pádnymi argumentmi, prečo voliť práve jedinú relevantnú ženskú kandidátku v prezidentských voľbách 2019. 

Prvé kolo prezidentských volieb sa blíži! Už 14. marca o 00:00 hod. začína volebné moratórium, ktoré potrvá až do zatvorenia volebných miestností, teda do 16. marca do 22:00 hod. Momentálne majú všetci kandidáti posledné možnosti naplno presvedčiť voličov o ich schopnosti zastávať pozíciu prezidenta SR.

Členovia hnutia PS v Turci na čele s Milanom Ftorekom (člen predsedníctva) sa chopili tejto šance veľkolepým štýlom. Efektívnym spôsobom využili dostatočného času i priestoru k tomu, aby mohli Martinčanom priblížiť osobu, akou je Zuzana Čaputová.

Ftorek, ako hlavný organizátor tejto kampane, poprosil jej priaznivcov, aby prišli podporiť charizmatickú prezidentskú kandidátku. Hlavnou úlohou všetkých zapojených do kampane bolo poukázať občanom Martina na to, ako je dôležité prísť v sobotu (16. marca) k volebným urnám.

Idem, ideš, ideme… voliť?

Ako to už býva. Nie všetci sú jednotní, nie všetci mali jasno, no našli sa aj veľkí odporcovia. „Idete voliť túto sobotu prezidenta SR?“ niekoľkokrát zaznela táto otázka v martinských uliciach. Jedna časť populácie veselo vyjadrila svoj názor, druhá časť pre zmenu si odpoveď nechala čisto pre seba.

Po zhodnotení všetkých odpovedí od respondentov na ulici vyšlo najavo, že aj napriek nálepke „konzervatívny Martin“, žijú v ňom otvorení občania s liberálnym cítením pripravení podporiť Zuzanu Čaputovú.

Veľmi držím palce Zuzke! Konečne nejaká žena na scénu, čo by mohla urobiť poriadok v tomto štáte. Žiadne násilie, príjemné a reprezentatívne vystupovanie. Toto je moja prezidentka,“ vyjadrila sa okoloidúca na adresu Čaputovej. Okrem vážnych povzbudení odznelo aj pár milých vyjadrení ako napríklad sympatická pani v červenom kabáte, ktorá zobrala otázku ohľadom voľby hlavy štátu veľmi rázne a vtipne poznamenala: „Povedala som mužovi, že pôjde voliť Čaputovú, inak dlhú dobu neuvidí teplú večeru na stole.

Na druhej strane, viacerí sa rozhodli bojkotovať tohtoročné prezidentské voľby a na otázku, či prídu k urnám, povedali obrovské a razantné NIE. Podľa ich vyjadrení sú už unavení z mnohých sľubov a nemajú dostatok síl, či viery v to, že príde nejaká zmena.

Čo na to organizátor Milan Ftorek, člen predsedníctva PS?

Kampaň za Zuzku Čaputovú v uliciach Martina hodnotím veľmi kladne. Podľa všetkého je nálada medzi občanmi voči Zuzke veľmi priaznivá a je veľká pravdepodobnosť, že sa naplnia optimistické predpoklady z dávnejšie zverejnených prieskumov. Hlavný účel tejto kampane, ktorý bol pripomenutie si dôležitosti sobotných volieb a aj zvýšenie poznateľnosti tejto kandidátky, sme myslím dokonale naplnili. Takže nám ostáva iba napäto čakať a držať palce, aby to dopadlo podľa predstáv.

Autor: Matej Somr; Foto: Milan Ftorek

Share


O autorovi

Matej Somr

Matej SomrIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

MEDZINÁRODNÉ DNI

-Deň víťazstva nad fašizmom

-Svetový deň Červeného kríža

-Svetový deň chôdze

07. 05.2021, Meniny má: Ingrida.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

UDALOSTI

 • 1902 – výbuch sopky Pelée na karibskom ostrove Martinik; sopka úplne zničila mesto St. Pierre a zahynulo 28 000 ľudí
 • 1945 – ukončenie druhej svetovej vojny v Európe
 • 1962 – prvý testovací štart nosnej rakety Atlas-Centaur skončil haváriou
 • 1984 – Sovietsky zväz oznámil, že bude bojkotovať Letné olympijské hry 1984 v Los Angeles
 • 1984 – štart nákladnej lode Progress 21 k stanici Saľut 7
 • 1985 – štart francúzskeho komunikačného satelitu Telecom-1B a amerického komunikačného satelitu Gstar-1 z kozmodrómu Kuru

Los Brados – Lásku nezastavíš

KALENDÁR

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Partner

Zdravie a krása