Prezidentské voľby 2019 v Turci: Žena, hlavou štátu? Áno!

V dňoch 11. a 12. marca prebiehala v uliciach mesta Martin kampaň za Zuzanu Čaputovú. Aktivisti, dobrovoľníci a členovia hnutia Progresívne Slovensko (PS) spojili svoje sily. Vyšli s úsmevom do ulíc vyzbrojení letákmi, odznakmi a pádnymi argumentmi, prečo voliť práve jedinú relevantnú ženskú kandidátku v prezidentských voľbách 2019. 

Prvé kolo prezidentských volieb sa blíži! Už 14. marca o 00:00 hod. začína volebné moratórium, ktoré potrvá až do zatvorenia volebných miestností, teda do 16. marca do 22:00 hod. Momentálne majú všetci kandidáti posledné možnosti naplno presvedčiť voličov o ich schopnosti zastávať pozíciu prezidenta SR.

Členovia hnutia PS v Turci na čele s Milanom Ftorekom (člen predsedníctva) sa chopili tejto šance veľkolepým štýlom. Efektívnym spôsobom využili dostatočného času i priestoru k tomu, aby mohli Martinčanom priblížiť osobu, akou je Zuzana Čaputová.

Ftorek, ako hlavný organizátor tejto kampane, poprosil jej priaznivcov, aby prišli podporiť charizmatickú prezidentskú kandidátku. Hlavnou úlohou všetkých zapojených do kampane bolo poukázať občanom Martina na to, ako je dôležité prísť v sobotu (16. marca) k volebným urnám.

Idem, ideš, ideme… voliť?

Ako to už býva. Nie všetci sú jednotní, nie všetci mali jasno, no našli sa aj veľkí odporcovia. „Idete voliť túto sobotu prezidenta SR?“ niekoľkokrát zaznela táto otázka v martinských uliciach. Jedna časť populácie veselo vyjadrila svoj názor, druhá časť pre zmenu si odpoveď nechala čisto pre seba.

Po zhodnotení všetkých odpovedí od respondentov na ulici vyšlo najavo, že aj napriek nálepke „konzervatívny Martin“, žijú v ňom otvorení občania s liberálnym cítením pripravení podporiť Zuzanu Čaputovú.

Veľmi držím palce Zuzke! Konečne nejaká žena na scénu, čo by mohla urobiť poriadok v tomto štáte. Žiadne násilie, príjemné a reprezentatívne vystupovanie. Toto je moja prezidentka,“ vyjadrila sa okoloidúca na adresu Čaputovej. Okrem vážnych povzbudení odznelo aj pár milých vyjadrení ako napríklad sympatická pani v červenom kabáte, ktorá zobrala otázku ohľadom voľby hlavy štátu veľmi rázne a vtipne poznamenala: „Povedala som mužovi, že pôjde voliť Čaputovú, inak dlhú dobu neuvidí teplú večeru na stole.

Na druhej strane, viacerí sa rozhodli bojkotovať tohtoročné prezidentské voľby a na otázku, či prídu k urnám, povedali obrovské a razantné NIE. Podľa ich vyjadrení sú už unavení z mnohých sľubov a nemajú dostatok síl, či viery v to, že príde nejaká zmena.

Čo na to organizátor Milan Ftorek, člen predsedníctva PS?

Kampaň za Zuzku Čaputovú v uliciach Martina hodnotím veľmi kladne. Podľa všetkého je nálada medzi občanmi voči Zuzke veľmi priaznivá a je veľká pravdepodobnosť, že sa naplnia optimistické predpoklady z dávnejšie zverejnených prieskumov. Hlavný účel tejto kampane, ktorý bol pripomenutie si dôležitosti sobotných volieb a aj zvýšenie poznateľnosti tejto kandidátky, sme myslím dokonale naplnili. Takže nám ostáva iba napäto čakať a držať palce, aby to dopadlo podľa predstáv.

Autor: Matej Somr; Foto: Milan Ftorek

Súvisiace články

Kalendár
august 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« júl    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031