Regionoviny
Práca snov?

 AKTUALITY
Práca snov?
22 februára
04:47 2019

Niekedy sa stane, že práve v momente, kedy máte pocit, že by ste najradšej ušli, dostanete pracovnú ponuku. A to nie „len takú“ pracovnú ponuku, ale rovno na Bahamy.

Úžasný plat, výborná práca, dokonca víza a kontrakt do piatich rokov. Ale skôr, než začnete prepočítavať, koľko zarobíte a ušetríte, uvedomte si jednu vec a to, že ak je niečo až „rozprávkové“, ponuka z Ministerstva zdravotníctva vám určite nepríde cez sociálnu sieť.

„Úžasnú ponuku“ fitness trénera som dostala aj ja. Písal mi „akože“ štátny tajomník Ministra zdravotníctva na Bahamách v nasledovnom znení:

Dobrý deň slečna Marta,

Volám sa PhD. Daniel Zucev Maric, som doktor špecialista a námestník ministra zdravotníctva na Bahamách. Všetky informácie o mne a mojej pozícii si môžete prečítať zadaním môjho mena do googlu. Radi by sme s Vami spolupracovali, aby ste pôsobili ako tréner v jednom z našich centier na Bahamách. Skúšali sme Vás kontaktovať cez facebook, ale neboli ste k dispozícii. Informácie o kontrakte posielame vo formáte pdf a môžete ma kontaktovať prostredníctvom skype alebo viber.

skype danievalonn

S Pozdravom,
PhD. Daniel Zucev Maric, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva na Bahamách.

Samozrejme, prvých 10 sekúnd mi hlavou prebehlo, aké by to bolo skvelé. Lenže potom som to predýchala a pozrela som sa na všetko s chladnou hlavou. V prvom rade, žiadne ministerstvo vás nebude kontaktovať cez fanpage a zháňať trénerov zo Slovenska do súkromného sektoru. Taktiež neviem, ako ma kontaktovali, keďže na messengeri som nonstop a správu som ihneď prečítala.


V druhom rade, tento človek nie je ani mojim fanúšikom a teda ma nesleduje, takže nič o mne nevie. Keď som zadala meno dotyčného vo vyhľadávači Ministerstvo zdravotníctva na Bahamách, nebola tam o ňom ani jediná zmienka. Aj keď na stránke informácie o Bahamách som ho nájsť mohla. Lenže táto stránka nie je oficiálna.


Čistá priemerná mzda na Bahamách je 33 tisíc USD a tu ponúkajú veľkoryso 78 000 USD len za trénovanie, pričom lekár má medzi 45 tisíc až 50 tisíc USD ročne. V pracovnej ponuke je uvedená mailová schránka dep.immigration@bahamasmail.com, ale oficiálna vládna stránka je: immigration@bahamas.gov.bs . Samozrejme, ak by ste komunikovali cez stránku uvedenú v „pracovnej ponuke“, zrejme by ste dostali účet, kam treba poslať peniaze na získanie pracovných víz. Jednoducho povedané, o svoje peniaze by ste prišli.


Aby som však dotiahla všetko do dokonalosti, spojila som sa s Danielom cez skype. Mimochodom, žiadny štátny tajomník nemá čas na skypové rozhovory, ale tento sa mi „láskavo“ prispôsobil. Bol veľmi nervózny, keď zistil, že ma nevidí, lebo som prekryla kameru a povedala som mu, že je pokazená. Potom mi povedal, aby som mu kládla akékoľvek otázky, ale keď som ich začala klásť, upozornil ma, že je psychiater a moja zvedavosť hraničí s paranojou. Veď všetko napísal do uvedenej „ponuky“ v pdf a snáď viem čítať. Samozrejme, odrapotal mi celý proces vybavenia pracovného povolenia, čo nie je problém sa naučiť, ale mal opäť smolu. Keďže tvrdil, že sa narodil a celý život žije v USA, čakala som čistú angličtinu. Gramaticky hovoril správne, ale jemné „ch“ pri každom vyslovení tam, kde malo byť „h“, ho prezradilo. Okrem toho, medzitým som naozaj zadala jeho meno do google a naozaj sa objavil celkom fenomenálny životopis a to až príliš, keďže vyzeral, že práve vyšiel zo strednej školy. Pre úplnú dôslednosť som napísala na pár kliník, či tam dotyčný pracoval, ale nedostala som odpoveď a neozvali sa mi ani z ministerstva zdravotníctva na Bahamách. A keď som sa ho opýtala, odkiaľ o mne vie, povedal, že „známi“ mu povedali, že som dobrá. Ktorí sú tí známi mi už nevedel povedať.


Zaujímalo ma, čo dokážu pre občana v takomto prípade urobiť naše inštitúcie. Tak som kontaktovala najprv ministerstvo zahraničia, kde ma odkázali na honorárneho konzula. Odtiaľ som dostala túto odpoveď:

Dobrý deň prajem, 

ďakujeme za Váš mail. 

Avšak v tejto veci Vám nevieme pomôcť. Poradila by som Vám obrátiť sa na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny /www.upsvar.sk/ a overiť si pracovnú agentúru, ktorá danú prácu ponúka. 

Prajem pekný deň 

S pozdravom / Best regards 
    Ľubica Martinkovičová 
  Assistant of Dr. Lazar 
Z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny mi odpísali tiež, ale nič prekvapujúco nové:

Dobrý deň,
 
Ústredie práce,  sociálnych vecí a  rodiny dokáže pracovnú ponuku v rámci EU prostredníctvom spolupracujúcich orgánov zamestnanosti. Žiaľ, informácie o pracovných ponukách mimo Európy nedokážeme preveriť ani overiť.
 
S pozdravom
 
 
Mgr. Jana Lukáčová
riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Pre istotu som skúsila ešte Prezídium policajného zboru:
Dobrý deň,

na základe Vášho podania Vám oznamujem, že prostredkovateľskú agentúru je vhodné si preveriť. Každá agentúra, ktorá ponúka prácu do zahraničia, musí mať od Ústredia práce povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu, preveriť si zoznam môžete na stránka www.upsvar.sk.

Okrem toho sa odporúča preverenie agentúry aj na webe na diskusných fórach pracovných portálov.

Pre viac informácií sa skúste obrátiť na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

S pozdravom,

Mária Gerincová
oddelenie komunikácie a prevencie
Prezídium Policajného zboru
Z celého prípadu vyplýva, že ak vám príde akákoľvek super pracovná ponuka „netradične“ cez sociálnu sieť od neznámeho človeka, ide na 99% o podvod. Nikto vám v dnešnej dobe neponúkne väčší balík peňazí ako je priemerný plat v danej krajine a už vôbec nikto nebude zháňať trénerov a podobne z EU, prípadne z malého Slovenska. Pokiaľ máte podobnú skúsenosť, napíšte nám.
(wal)

Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

Odoberaj novinky z Regionovín

KALENDÁR

september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása