Regionoviny
Podvodníci útočia

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Podvodníci útočia
17 marca
15:15 2019

Jedinou možnosťou je osobný bankrot

Michalova maminka sa po smrti jeho otca zamotala do vysokých dlhov. Ako to už býva, v obchodnom centre narazila na inzerát, kde ponúkali pôžičku rýchlo a bez skrytých poplatkov. Istý pán ihneď reagoval, keď sa mu ozvala a dokonca jej vysvetlil, že čím väčší úver, tým lepšie. Tak si namiesto 500 000 Kč zobrala až 1 500 000 Kč, pretože pán jej nahovoril, že môže ohromne zarobiť, ak zainvestuje. A tu sa objavil „investor“, ktorý mal požiadavku, že bude ručiť bytom. Nešťastná žena súhlasila, no hneď potom „investor“ náhle potreboval peniaze. Navrhol, aby sa úver prepísal na iného, ďalšieho človeka a že sa maminka nemusí o nič báť. Bola to výborná príležitosť, ako jej podstrčiť kúpnu zmluvu na byt a úbohá žena ani nevedela ako a predala byt za 1.500 000 českých korún a to boli presne peniaze z „úveru“, ktoré mimochodom vymámili na „investície“ tiež. Samozrejme, šikovní podvodníci predali o týždeň byt za 3.500 000 českých korún manželom Ukrajincom, ktorí si zobrali hypotéku.

Aj keď Michal išiel so svojou maminkou na políciu, nenašli dôvod, prečo by mali začať konať v tomto prípade. Potom si Michal zobral úver, aby zaplatil právnika, ktorý prakticky nič neurobil, len zobral 80.000 korún, ktoré títo ľudia nemali. Michalova maminka má osteoporózu a aby toho nebolo málo, utrpela zlomeninu a zostala na invalidnom vozíku. Súd samozrejme prehrali, veď na strane druhej, ako by k tomu prišiel manželský pár, ktorý si zobral hypotéku?

„Čekáme na rozsudek, který nám má přijít poštou a kde budeme mít 15 denní lhůtu na odvolání. Maminka je na invalidním vozíku, sama se o sebe nepostará, psychicky se úplně hroutí. Mimo to má vysokou exekuci na 650 000,- Kč a já splácím dluhy, které jsem si pořídil kvůli právníkům a ve snaze mamince pomoci. Nepředstavitelný pro nás je, že za byt jsme platily do nedávna cca 6 500,- Kč i s poplatky a najednou po nás chtějí 21 500,- Kč, na které nemáme, ostatně vůbec na drahý pronájem, který se pohybuje v Praze nemáme. Jestli nás vystěhují, skončím i s invalidní maminkou na ulici, protože nemáme kam jít,“ píše Michal. Napísal do mnohých médií, ale nikto tento prípad neuverejnil. My to spravíme, pretože aspoň upozorníme všetkých na špinavé praktiky, ktoré sa nedejú len v susedných Čechách, ale aj u nás.

Možno sa dokonca nájdu ľudia, ktorí budú mať riešenie pre týchto dvoch nešťastných ľudí. Iste budete namietať, že Michalova maminka si za to môže sama. Ale uvedomte si, že bola v tiesni a zrejme to bola čestná žena. Takí ľudia nepočítajú so špinavosťou dnešného sveta. A Michal sa všemožne snaží splácať všetky dlhy, takže nie je to človek, ktorý plače a čaká so založenými rukami.

Poprosili sme advokáta Adama Puškára o niekoľko rád.

1. Zásadne neodporúčam, aby si ľudia brali spotrebné úvery a v žiadnom prípade pôžičky za účelom investovania.

2. V prípade, že sa napriek tomu k tomuto kroku rozhodnete, tak si treba úverovú zmluvu vopred vyžiadať a v pokoji si ju doma prečítať. Nič netreba podpisovať pod tlakom a v časovej tiesni.

3. Najlepšie je, ak si dáte zmluvu vopred posúdiť nezávislým odborníkom (určite nie finančným poradcom, ale skôr advokátom a podobne.).

4. Nikdy nepodpisujte nič, s čím v celom rozsahu nesúhlasíte.

5. Príliš lákavé investičné možnosti sa pravidelne ukazujú ako neseriózne,  či podvodné a ľuďom zostanú nesplatiteľné dlhy. Jedinou záchranou je potom len osobný bankrot. Určite možno súhlasiť s ľudovým porekadlom, že  ak sa niečo zdá príliš dobré na to, aby to bola pravda, tak to pravda nebude.
6. Ak sa nachádzate v komplikovanej finančnej situácii a nemôžete si dovoliť platené právne zastúpenie, môžete sa obrátiť na štát so žiadosťou o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci zo strany advokáta.


Autor: (wal) ; Foto: autor

Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Partner

Zdravie a krása