Regionoviny
Novovzniknuté experimentálne divadlo Crocus Theatre v Košiciach

 AKTUALITY
 • V Bratislave si verejne môžete opäť posedieť Projekt Sadni si! prináša do verejných priestorov voľné verejné sedenie, ktoré upriamuje pozornosť ľudí na verejné priestory, kde si môžu príjemne posedieť. Hoci na týchto miestach lavičky alebo iný mobiliár...
 • Dubnica nad Váhom: Čo znamenajú sochy, objavujúce sa po meste? Inovatívny festival využíva priestory interiéru i exteriéru na to, aby ukázal, že umenie nemožno umlčať ani v časoch pandémie. Umenie bezpečne, umenie bez obmedzení a umenie pre každého. Od 15. mája 2021 všetkých priaznivcov kultúry,...
 • V Košiciach ožili fontány, do piatku ich sprevádzkujú 15 Začiatok mája je v Košiciach už tradične v znamení spúšťania fontán v metropole východu. Tie spravuje Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej zamestnanci v uplynulých dňoch uskutočnili jarnú údržbu a repasovanie čerpadiel, ktoré sú...
 • Pravidlá platia aj pre novinárov – Etický kódex Nenávidení aj milovaní. Novinári. Deň čo deň sa spoločnosť stretáva s prácou osôb, ktoré sa venujú žurnalistike. Práve oni sú tými, ktorí širokú verejnosť informujú o aktuálnych udalostiach doma aj...
 • Redaktor lovil v rieke podvodníkov Šmejdi. Takýmto názvom označuje naša spoločnosť podvodníkov, ktorí sa snažia pripraviť nič netušiacich ľudí o ich peniaze. Až do dnešných dní sa môžeme bežne stretnúť s podomovými predajcami, ktorí sa...
Novovzniknuté experimentálne divadlo Crocus Theatre v Košiciach
12 februára
11:31 2017

Aj napriek dobe plnej technológii svoje uplatnenia nachádzajú aj tradičné kultúrne záležitosti ako napríklad divadlá. Na Slovensku ich existuje obrovské množstvo, avšak v Košiciach vzniklo divadlo Crocus Theatre usilujúce preraziť sfére, ktorá ponúka divákom mix tradičných a súčasných prvkov. 

Zakladateľmi divadla sú herečka a autorka Andrea Šafranová a herec Mário Gaži. Experimentálne divadlo sa rozhodli založiť, pretože hľadajú cestu medzi komerčnou a alternatívnou tvorbou. Spájajú tradičné a súčasné divadelné prvky. Ich repertoár tvoria hry pre všetky vekové skupiny. Nemalý priestor majú aj hry pre detského diváka a nimi sú ich muzikálové rozprávky.
Ako sami vravia, ich poslaním je osloviť naše divácke srdcia.

Divadlo Crocus Theatre má sídlo v Košiciach, avšak je dennodenne na cestách a so svojimi rozprávkovými príbehmi vždy v inej škole či škôlke na východnom i strednom Slovensku. Od 14. novembera 2016 uviedli premiéru autorskej rozprávky Žabiak Žofre, ktorá vyčarila úsmev na tvári už nejedného dieťaťa.

Pani riaditeľky a učiteľky v materských a základných školách oceňujú interaktívne predstavenia pre deti. Svedčia o tom ich krásne poďakovania a pozitívne reakcie:

,,Ich predstavenia sú krásne, nápadité, interaktívne a u našich detičiek sa vždy stretávali aj stretávajú s mimoriadnou obľubou. (..) Hercov odmenili búrlivým potleskom a tú spontánnu radosť v ich tváričkách by sme určite nevymenili za nič. (…) Prínos divadielka vidíme v tom , že všetky deti plne zaujalo, sledovali ho od začiatku až do konca.“ (riaditelia MŠ)

Čítajte aj:

Divadlo Crocus Theatre je dokonca akými krajčírstvom na rozprávky, pretože si môžete dať u nich ušiť rozprávku na mieru. Ako vraví riaditeľka divadla: ,,Takýchto rozprávok už máme objednaných niekoľko a naši šikovní rozprávkoví krajčíri na nich pilne pracujú. Prvú rozprávku na mieru zahráme už v júni tohto roku.

Okrem divadelných predstavení sa divadelníci Crocus Theatre aktívne zapájajú do umeleckého diania v Košiciach. Vytvárajú priestor na diskusiu o divadle, organizujú workshopy, semináre aj prednášky. Spolupracujú so slovenskými i zahraničnými umelcami. Okrem muzikálových rozprávok majú pripravenú premiéru experimentálnej hry Odkaz. Termín premiéry ešte nezverejnili. Máme sa však na ňu tešiť ešte túto divadelnú sezónu.

Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že v divadle existujú tri súbory: Profesionálny divadelný súbor a dva neprofesionálne – Detský a mládežnícky divadelný súbor, kde pracujú s mládežou, zaoberajú sa témami, ktoré sa ich týkajú. Spoločne s nimi vytvárajú predstavenia s protidrogovou tematikou, ale aj s rôznymi aktuálnymi spoločenskými problémami. Tu sa môžu mladí ľudia naplno realizovať a kreatívne využívajú svoj voľný čas.

Divadlo Crocus Theatre úspešne zahájilo svoju prvú divadelnú sezónu a s rozprávkami Žabiak Žofre a novou rozprávkou Kúzelný Félix sa tešia na stretnutie s Vami.

Autor: Crocus Theatre; Foto: autorO autorovi

Matej Somr

Matej SomrIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

MEDZINÁRODNÉ DNI

-Deň víťazstva nad fašizmom

-Svetový deň Červeného kríža

-Svetový deň chôdze

07. 05.2021, Meniny má: Ingrida.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

UDALOSTI

 • 1902 – výbuch sopky Pelée na karibskom ostrove Martinik; sopka úplne zničila mesto St. Pierre a zahynulo 28 000 ľudí
 • 1945 – ukončenie druhej svetovej vojny v Európe
 • 1962 – prvý testovací štart nosnej rakety Atlas-Centaur skončil haváriou
 • 1984 – Sovietsky zväz oznámil, že bude bojkotovať Letné olympijské hry 1984 v Los Angeles
 • 1984 – štart nákladnej lode Progress 21 k stanici Saľut 7
 • 1985 – štart francúzskeho komunikačného satelitu Telecom-1B a amerického komunikačného satelitu Gstar-1 z kozmodrómu Kuru

Los Brados – Lásku nezastavíš

KALENDÁR

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Partner

Zdravie a krása