Nie je vajce ako vajce…

Veľká noc na Slovensku je považovaná za najvýznamnejší kresťanský sviatok. Veľkonočný piatok a Veľkonočný pondelok sú oficiálne sviatky počas tejto sezóny Jednou špeciálnou slovenskou veľkonočnou tradíciou je vytváranie ozdobných, farebných a vzorovaných veľkonočných vajíčok známych ako „Kraslice“. Táto tradícia je zachovaná po celej východnej a strednej Európe, väčšinou v slovanských krajinách .O tradujúcich zvykoch v rôznych obciach na Slovensku máme málo informácii. Jedným zo zdrojov sú naše staré mamy a starí otcovia. Na základe ich výpovedí sa dozvedáme, aké zvyky a tradície pretrvávajú na našom území.

72. ročný Janko Madluška- Rudničan z osady u Mockov je jedným z tých, ktorému učarovala výroba farebných kraslíc. Na moju otázku: Ako sa k tomu dostal a čo to všetko obnáša, mi porozprával „V roku 1979 mi tatov brat poslal pohľadnicu na ktorej boli veľkonočné vajíčka s prekrásnymi ornamentami. Zahľadel som sa do nich a povedal som si, že sa pokúsim vytvoriť aj ja také niečo pekné. Okrem toho som sledoval rôzne časopisy v Čechách a na Morave. Začal som si zháňať rôzne materiály na výrobné prostriedky. Chodil som po susedoch a pýtal som si trocha slamy ,jačmennej, pretože tá je najmäkšia a lepšie sa z nej vyrezáva a nepuká. Vyfúknuté vajce sa zafarbí a zo zlepenej slamy vyrezávam vzory, ktoré som vymyslel ja sám, a nalepujem ich na vajíčko. Takáto výroba jednej kraslice trvá aj 10. hodín s prípravou, záleží však na hustote vzoru. Pre peniaze to nerobím je to môj koníček.

Dokonca som to naučil aj mojich synov a susedove vnučky. Tieto dekóre na krasliciach som robil na pštrosích, husacích, kačacích, morčacích, prepeličích a vajíčkach zo zlatého bažanta.“ Slovenské zvyklosti a tradície stojí za to nielen poznať, ale je naozaj krásne, ak nimi sebe, aj našim deťom spestríme sviatky jari.

Autor: PhDr. Vladimír Škarpíšek ; Foto: autor

Súvisiace články

Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031