Regionoviny
Lučenec: Stredoškoláci prezentovali obnovu Novohradskej ulice

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Lučenec: Stredoškoláci prezentovali obnovu Novohradskej ulice
27 decembra
07:26 2021

Začiatkom októbra dostala Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera v Lučenci od lučeneckej samosprávy ponuku na riešenie obnovenia už existujúcej, veľmi frekventovanej, ale pomerne zastaralej Novohradskej ulice z pohľadu dnešnej mladej generácie. Jej zámerom bolo vypočuť si názory budúcich stavbárov a dať tak mestu Lučenec ich podobu budúceho domova.

Tesne pred Vianocami sa stretla primátorka mesta Alexandra Pivková za účasti prednostu mestského úradu, poslancov mestského zastupiteľstva, pracovníkov mestského úradu na prezentácii projektu obnovy Novohradskej ulice, ktorý zhotovili študentky a študenti maturitného ročníka Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci.

„Projekt je pre nás výzvou, lebo naše mesto dobre poznáme a mohli sme pritom využiť vlastnú fantáziu. Spoločne sme riešili hornú časť Novohradskej ulice, od Ulice T. G. Masaryka až po Ulicu M. Rázusa,“ povedal v úvode prezentácie jeden z autorov návrhu, žiak 4. A triedy Jozef Kelement.

Výber z prezentovanej štúdie

Na prvom ostrovčeku nechali autori niektoré neutrálne (prírodné) elementy, ako kvety, trávu a stromy. Hodiny sú taktiež ponechané, nakoľko si už na ne obyvatelia zvykli. Za hodinami je umiestnená moderná fontána z bieleho betónu a okolo nej pár lavičiek. V ďalšom navrhli geometrické prvky (telesá), ktoré slúžia aj ako vyvýšené záhony na kvety, ale aj na sedenie. Nízka stena je z betónového prefabrikátu a je obkladaná sivými kamennými obkladmi. Sedačky sú z drevených opracovaných foršní.

Druhý ostrovček rozdelili na tri časti. Prvá časť je z asymetrických tvarov – zelená plocha s kvetinovými záhonmi, ktorú oddelí reklamná tabuľa z betónu so štruktúrovaným povrchom. Chodník má čierne a tmavosivé pásy. Druhá časť je zrkadlový obraz – pravá a ľavá časť. Je tu umiestnená informačná alebo reklamná tabuľa z betónu so štruktúrovaným povrchom bielej a sivej farby, ďalej fontána a lavičky. Pásy na chodníku sú tmavosivej farby. Za stromami je tiež sivý prvok navrhnutý z prefabrikátu obkladaný sivým kamenným obkladom. Tretiu časť skrášlia zaujímavé dekoračné brány. Aj tu sú umiestnené lavičky, zeleň a betónové plochy. Ostrovček uzatvárajú vyvýšené prvky s výškou 20 až 70 cm striedavo.

Posledný ostrovček je umiestnený pred kinom Apollo, bude slúžiť ako oddychová zóna, rieši aj prechod pre peších. Na tomto ostrovčeku je umiestnený atypický stánok so zelenou strechou. Je to oceľová konštrukcia s veľkými zasklenými plochami. Aj na tomto ostrovčeku je vodný prvok, jazierko a okolo neho sú umiestnené lavičky.

„Náš projekt rieši parkovacie plochy, ako aj cyklotrasu (hnedé pásy). Keďže dnešná podoba vznikla ešte v minulom storočí, nový návrh preto využíva moderné geometrické tvary kombinované so zeleňou a vodnými prvkami,“ prezradil druhý člen v rámci prezentácie štúdie Dávid Čičman zo 4. A triedy.

Návrh študentov maturitného ročníka

Návrh prestavby je tímovou prácou študentiek a študentov maturitného ročníka a je inšpirovaný najlepšími realizáciami verejného priestoru miest Singapur a Šanghaj, kde je v centre pozornosti príroda. Výsledná vizualizácia je spracovaná pod vedením zástupcu školy Csabu Bónu a Otílie Kučerovej, vedúcej predmetovej komisie odborných predmetov.

Na spoločnom pracovnom stretnutí vedenia mesta s poslancami mestského zastupiteľstva a študentmi strednej školy sa po odprezentovaní diskutovalo napríklad o doplnení zelene, stromov, zelených stien, tienidiel, stojanov na pitie (pitká), stojanov na bicykle, lavičiek, striekacej vody, smetných košov.

 „Som rád, že sme sa spoločne stretli a naši študenti mohli prezentovať ich projekt. Zároveň prijímame z dnešného stretnutia návrhy, ktoré doplníme do projektov,“ dodal riaditeľ Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera Ladislav Vikor.

Po doplnení štúdie plánuje mesto Lučenec v mesiaci január 2022 zorganizovať stretnutie s občanmi formou prezentácie, zozbierať všetky návrhy a následne na základe realizovanej štúdie osloviť projektanta, ktorý dielo zhotoví. 

Lučenec.skO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása