Regionoviny
Lučenec: Príďte na jubilejnú výstavu Jany Bialovej

 AKTUALITY
Lučenec: Príďte na jubilejnú výstavu Jany Bialovej
01 júna
06:25 2021

Novohradské múzeum a galéria pripravuje pri príležitosti životného jubilea výstavu Jany Bialovej s názvom Tajomné brány. Už pri prvom pohľade na diela Jany Bialovej nás uchváti atmosféra akéhosi tajomného rozprávkového sveta. Na obrazoch sa vynárajú zvláštne ľudské či zvieracie postavy, čudné stvorenia, ktoré sa na nás pozerajú niekedy vyzývavo, niekedy záhadne. Vyvolávajú v nás emócie, pocity, myšlienky, vyjadrujú ľudské vlastnosti, charaktery. Sureálnosť jej malieb spočíva v tom, že sa v nich síce objavujú prvky vonkajšej reality, ale jej logické súvislosti a fyzikálne zákonitosti strácajú platnosť: postavy a objekty menia svoje obvyklé proporcie, vznášajú sa vo vzduchu, vytvárajú nezvyčajné asociácie, skrátka žijú si svoje vlastné životy v nadčasovom priestore podliehajúc zákonitostiam z iného, nadpozemského sveta. Môžu meniť svoj tvar či veľkosť, dokonca meniť sa z človeka na zviera alebo naopak – zvieracie postavy môžu byť tiež nositeľmi ľudského charakteru.

Práce Jany Bialovej otvárajú iné svety – svet fantázie, ale aj svet minulosti cez spomienky stelesnené v jej prácach. Pri ich dôkladnom vnímaní sa otvárajú tajomné brány v hĺbke ľudskej duše a podvedomí.

Jana Bialová je akademická maliarka, grafička, knižná ilustrátorka, študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre Grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Žije v Lučenci, ako výtvarná pedagogička pracuje na Základnej umeleckej škole vo Fiľakove.

Výstava predstaví prierez autorkinej tvorby – popri hlavnej línii závesných obrazov sa môžete zoznámiť aj jej prácami umeleckopriemyselného charakteru – akými sú jej šaty, šperky a iné zaujímavé doplnky.

Trvanie výstavy do 17. 7. 2021
Miesto: Novohradské múzeum a galéria, Nám. Kubínyiho 3/38 Lučenec

Zdroj: Diana Lajzová

Prečítajte si aj Od mája je opäť otvorený Fiľakovský hradO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

jún 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása