Regionoviny
Bratislava- Kauza týraného Blažeja S.

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Bratislava- Kauza týraného Blažeja S.
19 augusta
20:43 2020
Dnes prebiehalo posledné pojednávanie na Okresnom súde Bratislava III, úsek trestný, Predmet: § 420 tr.zákona s vynesením rozsudku pre npr. Mgr.Tomáša L.: NEVINNÝ.

Odsedela som si niekoľko príšerne dlhých pojednávaní, aby som získala objektívny obraz o všetkom, čo sa dialo. Celé trestné konanie mi pripadalo ako sfilmovaný román napríklad „S tichým súhlasom“ autora Briana Haiga, pretože zápletka bola naozaj pikantná. Napokon v nedávnej minulosti sa jej chopili senzácie chtiví novinári ako pes neodolateľnej kosti.

Kauza od roku 2017

Napriek tomu, že táto kauza sa vlečie od roku 2017, ja som ju začala sledovať od konca minulého roka. Prišla som na prvé súdne pojednávanie, začal sa výsluch svedkov. Pred súdnou sieňou som sa zoznámila s oteckom unesených detí, pánom Stašom, a jeho malým synčekom, ktorý bol zakríknutý, a hoci sa chcel ako všetky deti na svete rozšantiť, z očiek mu išiel taký zvláštny strach. Tak som sa dala do reči s jeho oteckom, ale aj s malým Noem. Otec mi porozprával smutný príbeh, ako mu priamo spred domu odniesli jeho deti nevedno kam v akejsi bielej dodávke. A tu sa začal príbeh tejto kauzy.

Rodina, zamotaná so sektou, naoko nevinnou. Obvinený však neboli únoscovia, ako by ste čakali, ale pátrač, Tomáš L., ktorý úspešne deti našiel a priviedol domov. Obvinenie? Mgr. Blažej S. podal naňho žalobu z týrania a mučenia počas výsluchu. Lenže ako v každej dobrej zápletke, i toto má svoj háčik. Totiž, Tomáš L. nebol s Blažejom S. v miestnosti sám. Boli tam i jeho kolegovia V. a T. Okrem toho aj Lenka K., na chodbe sedel otec unesených detí, takže celkom dosť veľa ľudí na to, aby vedeli potvrdiť, či niekto vnútri kričal od bolesti alebo nie.

Okrem toho sa mal Tomáš L. premávať po chodbe policajnej stanice v Senci po ďalších kanceláriách, odkiaľ mal vziať perá a ceruzky, aby ich strkal medzi prsty Blažejovi S. a následne bolestivo stláčal. Robili sme pokus, ako a či sa to vôbec dá. Veľmi nepraktické, navyše nebolí to tak, že by vám niekto až drvil prsty.

Výpovede policajtov 

– boli v úplnom rozpore. Napríklad, Lenka K. vypovedala, že bývalý kolega D. z inšpekcie s ňou najskôr kamarátsky telefonoval, potom sa jej vyhrážal, keď sa jej výpoveď nepáčila vyšetrovateľovi Michalovi Kulichovi. Hoci tvrdili, že Tomáš L. Blažeja S. mučil, nepovedali, čo pritom robili oni, prečo nezasiahli (veď boli dvaja), prečo neuviedli všetko na správnu mieru. Na proces prišli ako verejnosť aj iní policajti zo Senca, nenápadne som zisťovala, aký je Tomáš L. človek. Vraj vynikajúci, ústretový, priateľský, ale čertovsky zodpovedný, vraj by bol schopný spokutovať aj svoju „frajerku“, keby išla na červenú, vraj vynikajúci šéf.

Jeho bývalý kamarát z inšpekcie D. však obľúbený veľmi nebol. Žeby žiarlivosť nabrala až toľko nenávisti, aby nenápadne zo zákulisia D. všetko riadil? Akú úlohu tu potom zohrala samotná sekta a mučeník Blažej S.? Advokát obžalovaného, JUDr. Holíč zrejme udrel klinec po hlavičke: „už pojem SEKTA má v sebe niečo skryté, čoho sme sa vždy báli. Bolo to niečo mimo zákon, zakázané.

Asi rakúsky splnomocnenec, za ktorým sa mučeník vybral skôr ako za lekárom, že „meditovať“ – dostal nápad, ako sektu neprezradiť: Udrieť prvý. Podľa vzoru – „Zlodej kričí: Chyťte zlodeja!“ Takto nevyjde najavo, že keď manželka pána Staša vzala malého Noeho do Maďarska na akési zhromaždenie či výcvik členov sekty, Noeho napadol pes- vlčiak, strážca „veriacich“, vážne mu poškodil tváričku, a jeho otec mi povedal, že chlapček asi nikdy nebude z toho celkom vonku. Áno, chlapček má obrovský strach rozprávať sa o bežných, detských veciach… Keby sme skutočne hľadali mučeníka – v malom Noemovi by sme ho isto našli…, našťastie má skvelého otca, ktorý sa vymanil z područia sektárskych zákonov…

§420

Neboli vypočuté ani sestry Á…é, ktoré uniesli deti. §326, odsek 1 sa veľmi šikovne vymenil za §420, ktorý vypočúvanie iných dôvodov ako zneužitie právomoci policajta – nepripúšťa. Prvý lekár, vypočúvaný na ďalšom pojednávaní, nepripustil, že by pochybil, keď tvrdil, že nijaké extra vážne zranenia na mučeníkovi Blažejovi S. nenašiel. Napriek tomu, priateľ Blažeja S., Michal J. vravel, že ráno prišiel s opuchmi. Ale kde si ich urobil, keď taxikár, ktorý ho pred 10 minútami vysadil, žiadne opuchy nevidel? Rovnako predtým, dve pumpárky. Tiež nevideli celkom nič. (Blažej S. za všetkými prišiel aj v sprievode svojich „bratov či sestier“, jemne ovplyvniť svedkov…)

Toto všetko priviedlo vynikajúceho, ničím a nikým neovplyvniteľného sudcu Juraja Kapinaja k záveru, že nikto nepreukázal, že práve Tomáš L. zmlátil Blažeja S. tak, ako to uviedol Denník N. Zostáva otázkou: KTO NAOZAJ UBLÍŽIL BLAZEJOVI S.? Z AKÉHO DÔVODU padol lós práve na Tomáša L., ako nepohodlného policajta pre tých, korí tak radi porušujú zákon? Čo je skutočne v hre?

Odvolanie 

Advokát, JUDr. Stanislav Jakubčík sa chce proti rozsudku odvolať – vo všetkých bodoch. Ale ako to chce dosiahnuť, keď počas troch rokov jedno zmanipulované klamstvo vystriedalo iné klamstvo? Keď sa samotný Blažej S. NEPAMÄTÁ, ako to presne bolo?

Obdivujem sudcu JUDr. Juraja Kapinaja, že toto celé zvládol, v ničom nemal chaos, správal sa rovnako k obidvom stranám, všetky svoje rozhodnutia okamžite vysvetlil a odôvodnil, nikdy sa nenechal ničím strhnúť, skutočne dôstojne a trpezlivo  reprezentoval symbol súdnictva (zaviazané oči, miska váh a meč). Nepochopila som, ako sa nechali minulý rok strhnúť mnohé masmédiá (okrem RTVS) k tomu, aby z npor. Mgr. Tomáša L. dopredu vykreslili akési monštrum…, ale skutočne by som chcela vedieť PRAVDU, ako to naozaj bolo s Blažejom S.

Autor: Lubi LehotskáO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása