Regionoviny
DOD Mediamatika: „Obojživelný“ študijný program na pôde UK v Martine

 AKTUALITY
 • V Bratislave si verejne môžete opäť posedieť Projekt Sadni si! prináša do verejných priestorov voľné verejné sedenie, ktoré upriamuje pozornosť ľudí na verejné priestory, kde si môžu príjemne posedieť. Hoci na týchto miestach lavičky alebo iný mobiliár...
 • Dubnica nad Váhom: Čo znamenajú sochy, objavujúce sa po meste? Inovatívny festival využíva priestory interiéru i exteriéru na to, aby ukázal, že umenie nemožno umlčať ani v časoch pandémie. Umenie bezpečne, umenie bez obmedzení a umenie pre každého. Od 15. mája 2021 všetkých priaznivcov kultúry,...
 • V Košiciach ožili fontány, do piatku ich sprevádzkujú 15 Začiatok mája je v Košiciach už tradične v znamení spúšťania fontán v metropole východu. Tie spravuje Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej zamestnanci v uplynulých dňoch uskutočnili jarnú údržbu a repasovanie čerpadiel, ktoré sú...
 • Pravidlá platia aj pre novinárov – Etický kódex Nenávidení aj milovaní. Novinári. Deň čo deň sa spoločnosť stretáva s prácou osôb, ktoré sa venujú žurnalistike. Práve oni sú tými, ktorí širokú verejnosť informujú o aktuálnych udalostiach doma aj...
 • Redaktor lovil v rieke podvodníkov Šmejdi. Takýmto názvom označuje naša spoločnosť podvodníkov, ktorí sa snažia pripraviť nič netušiacich ľudí o ich peniaze. Až do dnešných dní sa môžeme bežne stretnúť s podomovými predajcami, ktorí sa...
07 marca
19:24 2019

Dňa 1. marca 2019 v priestoroch Univerzity Komenského v Martine sa po prvý raz v histórii otvorili o 10.00 hod. brány nového študijného odboru s názvom Mediamatika. „Obojživelník“, ktorý okrem humanitného zamerania ponúka i technickú časť s využitím do praxe. Deň otvorených dverí priniesol nielen zaujímavé poznatky, ale aj informácie ohľadom možného štúdia v akademickom roku 2019/2020.

Bohato informačne nabitý program odštartovalo video prezentáciou projektu IKAROS. Na základe ukážky mali návštevníci, ako aj potenciálni študenti vidieť, čo ponúka odbor a ako je možné získané znalosti pretaviť do reálneho využitia. Po úvodnom moderátorskom príhovore slovo prevzala odborná asistentka RND. Eva Capková, PhD. a bližšie predstavila Mediamatiku ako aj to, čo všetko sa ukrýva za jej významom i využiteľnosť v každodennom živote.

Všetkým prítomným dôkladne zdôraznila, že po dlhoročnej lekárskej tradícií na Univerzite Komenského (ďalej len UK) v Martine bude možnosť študovať okrem medicíny aj odbor zameraný na humanitné vedy s využitím IKT technológií. Ideálne spojenie dvoch prvkov, ktoré sú v súčasnej dobe dosť potrebné, avšak často krát veľmi podceňované.

Moderný svet ponúka ľuďom množstvo informácií, čo spôsobuje informačnú presýtenosť. Mediamatika ako nový študijný odbor na UK ponúka záujemcom pracovať s rôznymi druhmi informácií – ústnymi, písomnými, vizuálnymi či audio. Absolvent nadobudne schopnosť nielen chápať ich význam, vedieť správne pochopiť či dokonca vizualizovať a interpretovať vhodným spôsobom širšej verejnosti.

Čím je štúdium Mediamatiky výnimočné na UK?

Akademický rok 2019/2020 ponúka 20 nádejným študentom získať kreatívne štúdium pod vedením kvalitných vyučujúcich. Okrem iného získajú individuálny prístup s prepojením na prax i väčší priestor pre sebarealizáciu. V neposlednom rade sa z nich stávajú partneri do diskusie a členovia rozvíjajúcej sa komunity mediamatikov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Študijný odbor využíva aj prvky praktického vyučovania u zamestnávateľa vzhľadom na rozbehnuté spolupráce ako napríklad s IBM, Tomatoes.sk, Visual Gang a pod. Priebežne sa rokuje aj s ďalšími spoločnosťami v tejto oblasti. Študenti majú možnosť nazbierané vedomosti ihneď aplikovať v praxi a tým overiť ich použiteľnosť. Získané zručnosti ocenia nielen oni, predovšetkým budúci zamestnávatelia.

Absolvent po vyštudovaní sa môže realizovať v pracovných pozíciách zameraných na kreativitu, webovú analýzu či ako dizajnéra webového priestoru. Množstvo získaných znalosti je použiteľných napríklad v digitálnych a marketingových agentúrach, mediálnych spoločnostiach alebo sa absolvent uplatní ako freelancer (nezávislý profesionál) a rozbehne si vďaka zaujímavému projektu vlastný biznis.

Cestovanie, nové kultúry, zahraničné vzťahy…

Okrem výhod študovania Mediamatiky predstavil návštevníkom doktorand Mgr. Juraj Grečnár aj stránku študentského života na UK. Medzinárodná integrácia umožňuje študentom zavítať do krajín EÚ a spoznať novú kultúru. UK ponúka svojím študentom v rámci projektu Erasmus+ výmenný pobyt na zahraničnej univerzite s príbuznými odbormi, pričom je možné získať štipendium vo výške 420 až 520 € na 12 mesiacov. Obrovská výhoda spočíva najmä v nadväzovaní medzinárodných kontaktov, možných spoluprác a predovšetkým zdokonaľovaní cudzieho jazyka.

Dajte svojmu štúdiu „zelenú“ na Mediamatike

Mediamatika má momentálne akreditovaný iba bakalársky stupeň, pričom do dvoch rokov sa počíta s otvorením aj magisterského štúdia. Záujemcovia majú možnosť vyplniť prihlášku prostredníctvom webu prihlaska.sk, pripadne e-prihlaska.uniba.sk. Po jej vyplnení je potrebné ju vytlačiť, podpísať a odoslať na adresu fakulty najneskôr do 31. marca 2019. Tiež je potrebné uhradiť administratívny poplatok vo výške 40 € a pripojiť životopis. Bližšie informácie o prijímacom konaní nájdete na mediamatika.sk.

Autor: Matej Somr, Foto: facebook.com/mediamatika

Share


O autorovi

Matej Somr

Matej SomrIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

MEDZINÁRODNÉ DNI

-Deň víťazstva nad fašizmom

-Svetový deň Červeného kríža

-Svetový deň chôdze

07. 05.2021, Meniny má: Ingrida.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

UDALOSTI

 • 1902 – výbuch sopky Pelée na karibskom ostrove Martinik; sopka úplne zničila mesto St. Pierre a zahynulo 28 000 ľudí
 • 1945 – ukončenie druhej svetovej vojny v Európe
 • 1962 – prvý testovací štart nosnej rakety Atlas-Centaur skončil haváriou
 • 1984 – Sovietsky zväz oznámil, že bude bojkotovať Letné olympijské hry 1984 v Los Angeles
 • 1984 – štart nákladnej lode Progress 21 k stanici Saľut 7
 • 1985 – štart francúzskeho komunikačného satelitu Telecom-1B a amerického komunikačného satelitu Gstar-1 z kozmodrómu Kuru

Los Brados – Lásku nezastavíš

KALENDÁR

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Partner

Zdravie a krása