Regionoviny
Bytový podnik mesta Košice oslavuje okrúhle jubileum

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Bytový podnik mesta Košice oslavuje okrúhle jubileum
07 januára
17:00 2021
Už 70 rokov sa Bytový podnik mesta Košice stará o pohodlie bývania pre tisíce Košičanov. Roky skúseností pretavili odborníci z mestského podniku do oblasti správy a údržby zvereného bytového a domového fondu.

Bohatá história si zaslúži povšimnutie a zhodnotenie vynaloženého úsilia. Preto sa BPMK ako významná mestská spoločnosť rozhodol pripraviť zaujímavú publikáciu, ktorá uzrie svetlo sveta v najbližších týždňoch.

Bytová otázka 

Bytová otázka začala byť problémom v Košiciach krátko po skončení 2. svetovej vojny. V roku 1945 žilo v metropole východu iba okolo 52 000 obyvateľov. O necelých 35 rokov už mesto dosiahlo hranicu 200 tisíc obyvateľov.

Košice si tak vyslúžili označenie najrýchlejšie rastúceho mesta v bývalom Československu. Dlho si udržiavali pozíciu piateho najväčšieho mesta v spoločnom štáte. Práve pre riešenie bytovej otázky vznikol ešte v roku 1949 Jednotný národný výbor. V tom čase evidoval vyše 3 000 žiadostí o byt.

Mesto prudko naberalo stále výraznejšie metropolitné postavenie v oblasti priemyslu, obchodu a rozvoj nových pracovných príležitostí výrazne prekračoval ubytovacie kapacity. Bolo jasné, že vývoj rastu v roku 1951 ešte prudko stúpne s ohľadom na plánovanú výstavbu železiarní. Riešenie týchto problémov si vyžiadalo vznik samostatného mestského podniku.

Bytový a domový kombinát

Na základe zákona z roku 1948 bol zriadený Bytový a domový kombinát mesta Košice. – Komunálny podnik s účinnosťou od 1. januára 1951. Jeho úlohou bola správa vlastných a zverených obytných domov, prestavba a výstavba bytových aj iných účelových objektov. Prvým správcom, teda riaditeľom podniku sa stal Ľudovít Rudík.

Podnik začal hospodáriť s 23 bytovými domami vo vlastníctve mesta, 29 skonfiškovanými bytmi a 112 domovými národnými správami. Okrem správcu mal celý podnik iba 4 administratívnych pracovníkov a bližšie nešpecifikovaný počet robotníkov.

Už v roku vzniku podniku sa postavilo 380 bytových jednotiek. Z toho 268 v jeho bytovej výstavbe a 112 v súkromnej výstavbe. Problémy s bývaním to však nevyriešilo. K podstatnému zlepšeniu prišlo až oveľa neskôr. V roku 1962 sa v Košiciach realizoval najväčší stavebný plán v mestských dejinách – Nové Mesto.

Na sídlisku Terasa sa počas jedného desaťročia postavilo vyše 13 tisíc bytov. Predpokladanou ubytovacou kapacitou bolo pre viac ako 60 tisíc obyvateľov. Reflektovalo to potrebu poskytnúť domov pre 25 000 zamestnancov Východoslovenských železiarní aj s rodinami.

V tomto období sa počet Košičanov zvýšil päťnásobne a zastavaná plocha mesta sa zväčšila až dvadsaťnásobne.

BPMK patril v tej dobe rozsahom i počtom spravovaných objektov a bytových jednotiek k najväčším bytovým podnikom v rámci Československa.

História

História bytového podniku sa tak za posledné 3 generácie stala aj históriou tisícov Košičanov.

V súvislosti s naším vzácnym jubileom preto pripravujeme publikáciu. Ohliadne a zhodnotí 70 rokov existencie Bytového podniku mesta Košice. „Vedeli ste, že architekti Terasy s radosťou naplánovali výstavbu najväčšieho sídliska mesta presne na vojenskom cvičisku? Predtým aj oni samotní museli pobehovať v mundúroch a kopať zákopy. 

Šibená hora

Počuli ste, že sídlisko Železníky postavili na mieste, kde sa v minulosti nachádzalo popravisko nazvané Šibená hora? Tušíte vôbec, že sa košická stredoveká osada Čermeľ nachádzala tam, kde dnes stojí Jumbo Centrum?

Mnohé informácie sú aj pre mňa objavné. Verím, že pripravovaná kniha čitateľov zaujme. Bez ohľadu na to, či bývajú v súkromnom, družstevnom alebo mestskom byte.“ Uviedol autor pripravovanej knihy Slavomír Szabó.

„Od svojho založenia až do súčasnosti prešiel Bytový podnik mesta Košice niekoľkými vývojovými etapami a transformáciami. Menili názvy spoločnosti, ale aj jej organizačné usporiadanie,“ hovorí konateľ – riaditeľ spoločnosti Ing. Peter Vrábel, PhD. V roku 2008 mesto Košice zriadilo obchodnú spoločnosť – Bytový podnik mesta Košice.

Zlúčili sa

V roku 2011 sa zlúčil so Strediskom služieb a poslednou zásadnou transformáciou prešiel v roku 2012. Spojil so Správou majetku mesta. Cieľom bolo zefektívnenie spravovania financií mesta. Podľa slov súčasného konateľa spoločnosti sa však za sedemdesiatročnú existenciu podniku nezmenilo jeho základné poslanie. Poslanie ktorým je správa a údržba zvereného bytového a domového fondu na území mesta Košice.

Bytový podnik mesta Košice aktuálne zamestnáva takmer 200 zamestnancov a spravuje vyše 7 700 bytových jednotiek. V súkromnom i obecnom vlastníctve, 54 nebytových objektov vrátane 17 hál, 2 polikliník, budovy Magistrátu mesta Košice. Historických objektov, akými sú Historická radnica, Jakabov palác, Archeologický komplex Dolná brána či Hrnčiarska ulica.

Zároveň spravuje aj 130 nebytových priestorov, 111 školských zariadení či transformačné stanice a stanice výmenníkov tepla.

„Bytový podnik mesta Košice sa vyznačuje osobitným prístupom, odbornosťou a dlhoročnými skúsenosťami.

Modernizácia

V súčasnej dobe modernizujeme spoločnosť a zavádzame množstvo digitálnych procesov. Snažíme uľahčiť prácu našich zamestnancov, a tým priblížiť ponúkané služby našim klientom. Obstáť tak na konkurenčnom trhu,“ vysvetľuje konateľ – riaditeľ spoločnosti. Už 70 rokov poskytuje BPMK okrem základných služieb súvisiacich so správou bytových či nebytových priestorov aj množstvo nadštandardných služieb. Realizáciu pokrýva z vlastných zdrojov.

Patrí medzi ne napríklad rozsiahla stavebná činnosť, moderná technická správa či energetika.

Zdroj: Mgr. Martina TokárčikováO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Partner

Zdravie a krása