Regionoviny
Bratislava: Vinohradnícky chodník k areálu Horáreň Krasňany je hotový

 AKTUALITY
Bratislava: Vinohradnícky chodník k areálu Horáreň Krasňany je hotový
24 júna
12:44 2021

Horáreň Krasňany je obľúbený rekreačný areál Bratislavčanov a taktiež druhý najviac využívaný vstup do lesoparku pre peších turistov, bežcov a cyklistov. Dopraviť sa sem bolo donedávna možné iba po úzkej asfaltovej ceste, ktorú spoločne využívali autá, peší aj cyklisti, čo spôsobovalo množstvo kolíznych situácií. Prístup do lesoparku predstavoval pre návštevníkov viac stres ako radosť z nadchádzajúceho oddychu či športu v prírode.

Mestské lesy preto minulý rok vybudovali paralelnú lesnú cestu iba pre peších a cyklistov, cez muničné sklady hore k Horárni. Tento rok sme od mesta Bratislava dostali do správy aj vinohradnícky chodník. Návštevníkov bezpečne a bez áut privedie od sídliska Krasňany cez vinohradnícku krajinu ku jazeru Vajspeter a následne až na horný úsek lesnej cesty cez muničné sklady k Horárni Krasňany.

Matej Dobšovič, riaditeľ organizácie:

Povrch vinohradníckeho chodníka sme opravili tak, aby bol vhodný nielen pre peších, ale aj pre rodičov s detským kočíkom a cyklistov. Pribudli lesnícke odrážky, ktoré pri prudkých lejakoch odvedú vodu z cesty a predĺžia životnosť cesty práve v tých miestach, kde v minulosti najviac trpela vodnou eróziou. Na cestu sme umiestnili aj lavičky, aby si mohli turisti počas prechádzky oddýchnuť. Našim návštevníkom tak ponúkame možnosť ako sa vyhnúť asfaltovej ceste s autami a komfortne sa dopraviť do lesoparku cez malebné a bezpečné územie vinohradov.“

Tento mesiac zároveň začala premávať linka č.154 rekreačnému areálu Horáreň Krasňany. Linka elektrobusu začína v blízkosti električky na Peknej ceste a premáva cez víkendy a sviatky v polhodinových intervaloch.

Spolu s vinohradníckym chodníkom sme do správy získali aj lúku zarastenú náletovými drevinami pod jazerom Vajpeter. Tú plánujeme v budúcnosti upraviť a ponúknuť návštevníkom na ľahkú formu rekreácie. Budú tu lavičky na sedenie, stoly, ihrisko pre deti a vodné prvky s využitím miestneho potoka. Ten by sme radi vrátili do jeho pôvodného koryta. Na mieste už teraz opravujeme roky zabudnutú starobylú studničku. Podľa starých máp pravdepodobne volala „Zbojnícky prameň“ a v spolupráci s reštaurátorom Jakubom Hubom jej vraciame pôvodnú historickú tvár.

O Mestských lesoch v Bratislave:

Spravujú vyše 3.000 hektárov lesa, vo vlastníctve Hlavného mesta SR. Patria sem obľúbené miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany. Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriavajú aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva.

Zdroj: Marek Páva

Prečitajte si aj Trnava: Festival vín Víno Tirnavia prichádza trochu neskôrO autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

Odoberaj novinky z Regionovín

KALENDÁR

september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása