Regionoviny
Bratislava: Na Vydricu sa vrátila vydra riečna

 AKTUALITY
Bratislava: Na Vydricu sa vrátila vydra riečna
04 januára
09:44 2022

Koniec roka priniesol pracovníkom Mestských lesov v Bratislave nečakané prekvapenie. Na jednom z rybníkov zistili pobytové znaky vydry riečnej. Po dlhých rokoch sa tak vrátila do Vydrice, vodného toku, ktorý už viac ako 600 rokov nesie jej meno.

„Vydra riečna je všeobecne známy živočích, ale len málokto ju mal možnosť pozorovať vo voľnej prírode. Na Slovensku bola v minulosti intenzívne prenasledovaná a z nížinných oblastí juhozápadného Slovenska ako i Malých Karpát takmer úplne vymizla. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa začala toto územie opätovne osídľovať – pribúdali údaje zo Záhoria, od Dunaja a zo Žitného ostrova. V Mestských lesoch v Bratislave sme po nej posledné roky intenzívne pátrali, no žiaľ bez výsledku. Všetko sa to zmenilo posledné dni minulého roka. Podarilo sa nám objaviť jej pobytové znaky – zvyšky potravy a trus, ktorý má špecifický rybací pach.“ hovorí Michal Noga, pracovník environmentálnej výchovy Mestských lesov v Bratislave.

Vydra riečna, Ilustračné foto

Na Vydrici žijú aj iné živočíchy

Vydra riečna nie je jediný chránený živočích, ktorý osídľuje Vydricu. „Stretnúť tu môžeme bociana čierneho, trasochvosty horské, hniezdi tu tiež asi 15 párov kačíc divých. Ale len málokto pozná najvzácnejšieho živočícha, ktorý sa ukrýva v jej vodách. Je ním rak riavový, náš najmenší rak. Je skutočne vzácny, celoslovenská populácia žije v niekoľkých potokoch v južnej časti Malých Karpát – a Vydrica je jedným z nich.“ približuje význam územia M. Noga.

„Výskytu vydry sa veľmi tešíme, aktuálne sledujeme jej výskyt i pomocou fotopascí. Napriek tomu, že toto územie je významným rekreačným miestom a návštevnosť tu je veľmi vysoká v každom ročnom období, veríme, že vydra si tu nájde tiché a pokojné miesta a opäť sa stane trvalou súčasťou fauny Mestských lesov.“ uzatvára Noga.

Zdroj: Michal Noga ; Foto: Michal Noga, WikipediaO autorovi

admin

adminIné články

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

jún 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Partner

Zdravie a krása