Regionoviny
Bratislava: Na Trnavskom mýte pribudnú veľké stromy

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Bratislava: Na Trnavskom mýte pribudnú veľké stromy
25 apríla
08:39 2021

Mesto Bratislava v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy zveľadí dlhodobo zanedbaný priestor na Trnavskom mýte pri Novej tržnici. Je to jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v hlavnom meste. Napriek tomu, že pred 4 rokmi sa táto plocha rekonštruovala. Pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní kvôli prehriatemu asfaltu neznesiteľný. Chýba tu tieň a tí, ktorí tu nemusia čakať na MHD, priestor radšej rýchlo opustia.

Preskúmali podzemné siete, stromy sa sadiť dajú

„Preskúmali sme preto podzemné siete a zistili sme, že stromy sa tu predsa len sadiť dajú. V priestore pred tržnicou tak vytvoríme príjemné miesto na sedenie v tieni, s kvalitnou dlažbou. 5 vzrastlými platanmi a lavičkami.“ píše hlavné mesto Bratislava na sociálnej sieti.  

V rámci iniciatívy www.zivemiesta.sk mesto pretvára zanedbané, zabudnuté, často malé plochy bez zjavnej funkcie na príjemné verejné priestory. Kde obyvatelia chcú tráviť svoj čas. V rámci ďalšej iniciatívy www.10tisicstromov.sk zas výrazne navyšuje počet stromov v uliciach.

V prípade Trnavského mýta sa tieto dve iniciatívy spoja. A tak sa na tak frekventovanom mieste vytvori síce menší, ale plnohodnotný, komfortný verejný priestor. Ten bude príjemný aj počas horúcich dní.

Vďaka výsadbe stromov bude na danom mieste tieň, kde sa bude dať relaxovať

Mesto avizuje, že na mieste vysadí päť 12 metrov vysokých platanov s obvodom kmeňa 80 až 100 centimetrov. “Po zazelenaní tieto veľké jedince tak ihneď poskytnú tieň a výrazne zmenia atmosféru tohto územia. Nebude nutné čakať niekoľko rokov na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú,” vysvetlil magistrát.

Aby sa stromy uchytili v náročnom prostredí, použiť chce prekoreňovacie bunky. Vybraný druh stromu je podľa samosprávy odolný aj voči vyšším teplotám. Dokonca i klimatickým zmenám a vďaka svojej mohutnosti i rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť.

Vybraný dlhoveký druh stromu Platanus x acerifolia je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. Vďaka svojej mohutnosti a rýchlemu rastu zároveň pomôže tento priestor v lete schladiť. K stromom koncentrovaným do kruhu zároveň pribudnú lavičky a kvalitná dlažba, aby sme si novovytvorený tieň mohli užiť v pohodlí.

Prípravné práce na tomto novom Živom mieste začnú už budúci týždeň. Výsadba sa uskutoční začiatkom mája a nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

Zdroj: Bratislavskykraj.sk

Prečítajte si aj: Začiatok výstavby infocentra na Kamzíku, obnovy arboréta a rekonštrukcie areálu Malý Slavín

Tags
Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása