Regionoviny
Bratislava: Na Trnavskom mýte pribudnú veľké stromy

 AKTUALITY
  • Na Slavii v Trnave je zerekonštrouvaný bežecký oval opäť k dispozícii Bežecké trasy v športovom areáli Slávia sú pripravené na používanie. Posledným krokom pred ich kolaudáciou je dokončenie osvetlenia a terénnych úprav. Projekt bežeckých trás je súčasťou veľkého projektu komplexnej revitalizácie Slávie. V areáli športoviska jeho...
  • Nitra získala peniaze na zelené projekty Nitra obnoví z európskych prostriedkov Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy na Škultétyho. Radnica uspela so žiadosťami o nenávratné finančné príspevky a získala na tieto zelené projekty...
  • Súťažiaci žiaci z AMAVET-u reprezentujú Slovensko už aj v Indonézii Medzinárodná súťaž mládeže vo vede, technike a inžinierstve sa konala 15. – 18. apríla v Indonézii. Na súťaži ISTEC 2022 (International Science Technology and Engineering Competition) sa prvýkrát zúčastnili aj súťažiaci zo...
  • Všeobecná lekárka je po prvýkrát nominovaná na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva vyjadruje nesmiernu hrdosť z nominácie svojej členky MUDr. Adriany Šimkovej na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Krištáľové krídlo je ocenenie udeľované každoročne od roku 1997...
  • Riamavská Sobota: Zmena na trénerskom poste Rimavskosobotských futbalistov od 10. januára vedie staronový kormidelník Eugen Jenci Bari z Fiľakova. Mestský športový klub Rimavská Sobota o tom informoval na sociálnej sieti. Podľa konateľa MŠK RS Ondreja Václavíka...
Bratislava: Na Trnavskom mýte pribudnú veľké stromy
25 apríla
08:39 2021

Mesto Bratislava v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy zveľadí dlhodobo zanedbaný priestor na Trnavskom mýte pri Novej tržnici. Je to jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v hlavnom meste. Napriek tomu, že pred 4 rokmi sa táto plocha rekonštruovala. Pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní kvôli prehriatemu asfaltu neznesiteľný. Chýba tu tieň a tí, ktorí tu nemusia čakať na MHD, priestor radšej rýchlo opustia.

Preskúmali podzemné siete, stromy sa sadiť dajú

„Preskúmali sme preto podzemné siete a zistili sme, že stromy sa tu predsa len sadiť dajú. V priestore pred tržnicou tak vytvoríme príjemné miesto na sedenie v tieni, s kvalitnou dlažbou. 5 vzrastlými platanmi a lavičkami.“ píše hlavné mesto Bratislava na sociálnej sieti.  

V rámci iniciatívy www.zivemiesta.sk mesto pretvára zanedbané, zabudnuté, často malé plochy bez zjavnej funkcie na príjemné verejné priestory. Kde obyvatelia chcú tráviť svoj čas. V rámci ďalšej iniciatívy www.10tisicstromov.sk zas výrazne navyšuje počet stromov v uliciach.

V prípade Trnavského mýta sa tieto dve iniciatívy spoja. A tak sa na tak frekventovanom mieste vytvori síce menší, ale plnohodnotný, komfortný verejný priestor. Ten bude príjemný aj počas horúcich dní.

Vďaka výsadbe stromov bude na danom mieste tieň, kde sa bude dať relaxovať

Mesto avizuje, že na mieste vysadí päť 12 metrov vysokých platanov s obvodom kmeňa 80 až 100 centimetrov. “Po zazelenaní tieto veľké jedince tak ihneď poskytnú tieň a výrazne zmenia atmosféru tohto územia. Nebude nutné čakať niekoľko rokov na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú,” vysvetlil magistrát.

Aby sa stromy uchytili v náročnom prostredí, použiť chce prekoreňovacie bunky. Vybraný druh stromu je podľa samosprávy odolný aj voči vyšším teplotám. Dokonca i klimatickým zmenám a vďaka svojej mohutnosti i rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť.

Vybraný dlhoveký druh stromu Platanus x acerifolia je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. Vďaka svojej mohutnosti a rýchlemu rastu zároveň pomôže tento priestor v lete schladiť. K stromom koncentrovaným do kruhu zároveň pribudnú lavičky a kvalitná dlažba, aby sme si novovytvorený tieň mohli užiť v pohodlí.

Prípravné práce na tomto novom Živom mieste začnú už budúci týždeň. Výsadba sa uskutoční začiatkom mája a nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

Zdroj: Bratislavskykraj.sk

Prečítajte si aj: Začiatok výstavby infocentra na Kamzíku, obnovy arboréta a rekonštrukcie areálu Malý Slavín

Tags
Share


O autorovi

admin

adminIné články0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Pozitívne rádio

Live vysielanie

Dnes je:

KALENDÁR

september 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partner

Zdravie a krása