Regionoviny




Nie sme v cudzej krajine – Memorandum národa slovenského

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Nie sme v cudzej krajine – Memorandum národa slovenského
07 júna
05:00 2021

V uliciach našich miest panujú len dva názory o smerovaní našej republiky. Prvý hovorí, že sa opičíme po Amerike a ten druhý zase opačne, že za západom zaostávame aj 30 rokov. V tomto článku sa pozrieme však na dobu, kedy sa Slovensko dostalo do výslnia. Vráťme sa teda v čase späť o 160 rokov. Dôvod? Pretože presne dnes v roku 1861 bol schválený programový dokument našej krajiny, ktorý niesol názov Memorandum národa slovenského.

Prečítajte si: Chránené územie v Trenčíne.

Prvý krok k samostatnosti

V druhej polovici 19. storočia sme boli súčasťou Uhorska. Boli sme malým národom vo veľkej krajine. Národom, ktorý chcel, aby jeho hlas počula samotná koruna. Z toho dôvodu sa národovci vtedajšej doby rozhodli na Slovenskom národnom zhromaždení, prijať Memorandum národa slovenského. Toto memorandum bolo jedným z prvých krokov, ktoré viedli k vzniku vlastného slovenského štátu.

Memorandum národa slovenského bolo prijaté v Turčianskom sv. Martine. Jeho hlavným aktérom bol Štefan M. Daxner. V srdciach vtedajších národovcov však určite nastalo veľké sklamanie, keďže požiadavky memoranda sa nepodarilo uskutočniť. Neskôr sa však stalo odrazovým mostíkom pre prácu Matice slovenskej (1863) a Slovenskej národnej strany (1871).

Máme územie aj jazyk

Aké požiadavky vlastne Memorandum národa slovenského obsahovalo? Základom bolo prijatie rozhodnutia o tom, že Slováci majú svoje vlastné územie. Žiadali teda akceptáciu existencie Hornouhorského slovenského okolia. Definitívne sa túto požiadavku podarilo splniť až vznikom Slovenskej republiky v roku 1993.

Je pochopiteľné, že územie nie je to jediné, čo určuje existenciu národa ako-takého. Aj z toho dôvodu bolo hneď druhou požiadavkou rozhodnutie o tom, že úradným jazykom v Hornouhorskom slovenskom okolí bude okrem Maďarčiny aj Slovenčina. Znamenalo to, že úrady, školy aj súdy sa mali dostať do slovenských rúk. Slovenský národ mal týmto dosiahnuť rovnosť s ostatnými národmi v Uhorsku.

Náš národ má vlastný hlas

Slovenský národ mal byť braný s plnou vážnosťou, a z toho dôvodu akýkoľvek dokument vydaný korunou mal byť nie len v jazyku Maďarskom ale rovnako aj v jazyku Slovenskom. Bolo potrebné, aby náš národ a naša kultúra nezanikla v maďarskom područí. Pre národovcov bolo teda rovnako dôležité uznanie slovenskej právnickej akadémie či umožnenie šírenia slovenskej literatúry.

Jedným z najdôležitejších bodov bolo, aby tento hlas slovenského národa nebol len tichým hláskom kričiacim niekde z priepasti, ale práve naopak, aby bol plne zastúpený v Uhorskom sneme.

Vtedy a dnes

Memorandum národa slovenského malo v tej dobe skutočne odvážne požiadavky. Dnes žijeme v dobe, keď požiadavky tohto memoranda plne prežívame. Len málokto z nás si dokáže predstaviť situáciu, že sme nútení v bežnom živote používať jazyk, ktorý nám je úplne cudzí. Zrejme len málokto z nás si dokáže predstaviť situáciu, že zákony, ktorými musíme prispôsobiť naše životy sú písané pre nás nezrozumiteľnou rečou. Dnes je pre nás samozrejmosťou, že Slovensko je svojbytnou krajinou, ktorej osud je viac-menej v rukách jej vlastných občanov.

Predstavte si však opačnú situáciu. Predstavte si, že Slovensko je plne v rukách cudzej krajiny. Predstavte si, že vaše práva a vaše záujmy už nie sú podstatné. Predstavte si situáciu, kedy Slovensko je krajinou, ktorá neexistuje. Predstavte si, že existuje národ, ktorý však nevlastní nič. Cítili by ste sa dobre?

Prečítaje si: Umenie v Liptovskom Mikuláši.

Pamätajme

Presne pred 160 rokmi naši národovci povstali, aby dali jasne najavo, že Slovensko nie je len národom v cudzej krajine, ale že je národom, ktoré je plne sebestačné a o svojom osude chce rozhodovať absolútne samostatne. Myslime na to aj dnes. Pamätajme na to, že sme prešli ťažkú cestu k samostatnosti. Nenechajme si túto autonómnosť vziať.

Prečítaje si: Očkovanie – áno/nie.

Informácie čerpané z:



O autorovi

Mário Révész

Mário Révész

Moja obľúbená veta začína slovami: "vedeli ste, že...?" V podstate, to som celý ja. Patrím medzi ľudí, ktorých zaujíma z každého rožku-trošku. Z toho dôvodu aj moje články hovoria o vede, zdraví, náboženstve, politike, hudbe, sociálnych veciach atď. V regionovinách som sa rozhodol publikovať svoje názory práve preto, lebo tu môžem byť skutočne slobodný. Nie je potrebné byť niekým, kým nie som. Môžem písať vlastným štýlom a o čom chcem a kedy chcem. Som absolventom Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pochádzam z juhu stredného Slovenska, a však už nejaký čas žijem v našom hlavnom meste, kde som sa aj dostal do tímu redakcie regionoviny.sk Zaraďujem samého seba medzi mladú generáciu rómov so slovenskou národnosťou, ktorí dokážu šíriť medzi ostatných vzdelanosť, spolupatričnosť a pohodu.



Iné články



0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása